Економічні науки/ 4.Інвестиційна діяльність та фондові ринки

К.е.н., доцент Волик І. М.

ВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ», Україна, м. Суми

Розкриття інформації емітентами цінних паперів в електронній  системі

Одним з принципів ефективного функціонування ринку цінних паперів є розкриття інформації емітентами, що в зв’язку з прийняттям Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та ряду нормативних актів в його відповідності набуває якісно нового сенсу.

Чинне законодавство встановлює, що емітенти, які здійснили відкрите розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності; будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни ціни на його цінні папери; власників 10% і більше пакетів акцій. Інформація про емітента може бути регулярною (у вигляді річної та квартальної звітної інформації) та особливою (інформація про прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25% статутного капіталу; рішення про викуп власних акцій; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 % активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 % і більше голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента), є відкритою і підлягає оприлюдненню шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР [1].

В Концепції розкриття інформації на фондовому ринку зазначено принципи її розкриття: своєчасність, достовірність, повнота, вільнодоступність, впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності, зацікавленість емітентів у покращенні інформаційної прозорості та безоплатність розміщення в загальнодоступній базі ДКЦПФР з використанням технологій мережі Інтернет [2].

Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлює строки, порядок та форми подання інформації про емітента. Даний нормативний акт, на відповідність до вищезазначених вказує на розкриття інформації емітентами цінних паперів у загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР чи її інформаційному ресурсі у режимі реального часу або публікацію у офіційних друкованих виданнях [3].

Принципи корпоративного управління вказують, що товариство повинно своєчасно та доступними засобами розкривати повну і достовірну інформацію з усіх суттєвих питань, з метою надання можливості акціонерам, кредиторам, потенційним інвесторам тощо приймати виважені  рішення. Емітент має можливість використання сучасних засобів оприлюднення та поширення  інформації [4].

Розглянемо більш детально вітчизняну практику інформування шляхом впровадження електронної системи комплексного розкриття інформації, що створюється ДКЦПФР та започаткувалася реалізацією пілотним проектом в лютому поточного року. Електронна система має метою створити в Україні основу для ефективної взаємодії між регулятором, емітентами, діючими та потенційними інвесторами у частині підготовки, подання та оприлюднення інформації про діяльність емітентів цінних паперів згідно з вимогами чинного законодавства та у відповідності до міжнародних стандартів. Ця система передбачає подання в електронному вигляді через мережу Інтернет проспектів емісії, звітів про результати розміщення цінних паперів, річних звітів, квартальних звітів за кожен з перших трьох кварталів року та розширеного переліку особливої інформації у новому форматі і одночасне розкриття цієї інформації на веб-сайті ДКЦПФР для широкого кола користувачів на безоплатній основі.  

Впровадження електронної системи розкриття інформації проводиться за підтримки Проекту USAID «Розвиток ринків капіталу». Практична сторона впровадження електронного інформування  пов’язана з поетапною реалізацією пілотного проекту, очікувана кількість учасників якого складає 300 емітентів. Перший етап проекту тривав з лютого по червень 2007 року за участю 12 підприємств, які висловили згоду та готовність  підготувати річні звіти за 2006 рік у новому форматі та оприлюднити їх на веб-сайті ДКЦПФР.

Робота емітента в загальнодоступній інформаційній базі даних починається з реєстрації на сайті уповноваженої особи ДКЦПФР, якою виступає Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України. Емітент має заповнити ідентифікаційний бланк та отримати реєстраційний код, що надає право на оприлюднення інформації в інформаційній мережі. Для формування інформації до оприлюднення емітент має завантажити програмне забезпечення з веб-сайту. З цією метою надсилає електронного листа зі своїм ідентифікаційним кодом за ЕДРПОУ на адресу software@smida.gov.ua. та отримує лист–відповідь з файлом для збереження на ПЕОЕМ.  Інформація, що надається емітентом по суті є електронним документом, який засвідчується електронним цифровим підписом.  За умови дотримання порядку та термінів відправки інформації протягом 12 годин з моменту її отримання уповноваженою особою вона підлягає розміщенню для загалу користувачів [5]. Опрацювання інформації уповноваженою особою здійснюється за допомогою програмного забезпечення серверної частини електронної системи та перевірки електронного цифрового підпису, підтвердження якого забезпечує надходження звіту до  бази даних електронної системи розкриття інформації на веб-сайт в мережі Інтернет. Зацікавлені особи користуються інформацію завдяки стандартним програмам перегляду веб-сторінок.

Переваги застосування електронної системи комплексного розкриття інформації є очевидними. Зокрема, досить стандартний підхід доступу зацікавлених осіб, можливість пошуку звіту за рядом ознак: назвою компанії, кодом ЄДРПОУ, видом звітної інформації, датою; досить швидкий режим оприлюднення інформації; захист бази даних від несанкціонованого доступу шляхом управління безпекою та контролю за функціонуванням  електронної системи.  Важливим є й те, що учасники пілотного проекту мають можливість пройти навчання та отримати консультації з питань електронного оприлюднення інформації, що сприяє набуттю знань та рівня підготовки у відповідності до нових чинних вимог оприлюднення інформації.

Нині  триває  другий етап пілотного проекту, що розпочався у вересні поточного року, який пов'язаний з розширенням кола учасників проекту за рахунок залучення емітентів, цінні папери яких включено до лістингу на фондових біржах, та видів звітної інформації (річної, квартальної, особливої інформації, проспектів емісій та звітів про результати розміщення цінних паперів).

Таким чином, система розкриття інформації на ринку цінних паперів України, що зорієнтована на світову практику та вимоги міжнародних стандартів, апробується через пілотний проект, що надає можливість технічного та інформативного тестування та послідуючого доопрацюванням електронної системи. Її впровадження сприятиме спрощенню процесу подання звітної інформації для емітентів та одночасно забезпечить рівнодоступність до інформації  зацікавлених осіб. Усі удосконалення у цьому напрямку є вкрай позитивними та направлені на підвищення рівня прозорості інформації.

Література

1.                     Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок від 23.02.2006 р., № 3480-ІV.

2.                     Концепція розкриття інформації на фондовому ринку України, затверджена ДКЦПФР, від 13.07.2006 р., № 560.

3.                     Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затверджене рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591.

4.                     Принципи корпоративного управління, затверджені рішенням ДКЦПФР, від 11.12.2003 р., № 54.

5.                      Сайт ДКЦПФР  www.ssmsc.gov.ua.