Економічні науки

Підсекція №12

Чаплигіна О. В.

Вінницький національний технічний університет, м.Вінниця,

ОРЕНДА ЗЕМЛІ: СТАН ТА ПРОБЛЕМИ

Згідно з Законом УкраїниПро оренду земліОренда землі — це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою називається орендною платою за землю. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Договір оренди землі — це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

В Україні в  2007 році власниками права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом на право власності на земельну частку (пай) або державним актом на право власності на земельну ділянку, виданого взамін сертифіката, укладено 4293,6 тис. (61% від отриманих сертифікатів та державних актів) договорів оренди земельної частки (паю). З них: 2 млн. 303 тис. (53,6%) укладено з господарствами, із земель яких виділено земельний пай; 522,5 тис. (12,2%) укладено з фермерськими господарствами; 1 млн. 468,1 тис. (34,2%) укладено з іншими суб'єктами господарювання.

Отже, переважну більшість договорів укладено з господарствами, із земель яких виділено земельну частку (пай).

Селянами-пенсіонерами укладено 2 млн. 271,4 тис. договорів (52,9%). За терміном дії договори укладаються на: 1-3 роки - 715,9 тис. договорів (16,7%); 4-5 років - 2603,0 тис. договорів (60,6%); 6-10 років  - 735,2 тис. договорів (17,1%); 10 і більше років - 239,5 тис. договорів (5,6%).

Переважна більшість договорів оренди укладена на строк до 5 років. Площа земель, переданих в оренду власниками земельних часток (паїв), становить 16,9 млн. га або 61,3% від площі розпайованих земель. Середній розмір орендної плати на рік становить 134,6 гривень за 1 гектар. Загальна сума виплат за оренду земельних часток (паїв) на 2007 рік становить 2,3 млрд. гривень, у тому числі селянам-пенсіонерам - 1,0 млрд. гривень (45,7%). Серед форм орендної плати переважає натуральна форма - 77,5%. Слід визнати, що це є негативним фактором, оскільки при розрахунках із селянами ціни на сільгосппродукцію встановлюють самі керівники сільськогосподарських підприємств, і ці ціни, як свідчать перевірки, вищі за ринкові.

Станом на 01.01.07 фактично виплачено 2 млрд. 039 млн. грн. (87,4%). Найбільший відсоток виплати у Кіровоградській (100%), Запорізькій (98%), Черкаській (97,2%), Одеській (95,2%), Дніпропетровській (95%), Полтавській (92,3%), Миколаївській (91,9%) областях та АР Крим (90,3%). Найменший відсоток виплати у м. Севастополі (29,4%), Івано-Франківській (61,1%), Закарпатській (61,4%) та Хмельницькій (65%) областях.

В сільськогосподарських підприємствах визначено проблемні питання розвитку оренди землі, а саме:

▪ виділення земельних паїв у натурі (на місцевості);

▪ переукладення договорів оренди в зв'язку із зміною об'єкта оренди (узгодження термінів, орендної плати, місця розташування);

▪ раціональне використання, збереження та відтворення родючості ґрунтів.

Вирішення їх пов’язано з організацією, регулюванням та іншими аспектами оренди і залежить від становлення повноцінного конкурентного середовища серед потенційних орендарів землі, належного оформлення та оптимізації умов орендних угод. Актуальність останнього зумовлена виникненням непоодиноких конфліктних ситуацій між суб’єктами орендних відносин з приводу невиконання однією із сторін договірних зобов’язань. У першу чергу це стосується випадків порушення орендарями умов розрахунків по виплаті ними орендної плати.

Список літератури

1.     Закон України «Про оренду землі»

 2. www. dkzr.gov.ua/terra/img/1*1.gif

 3. Данкевич А.Є. Формування орендної плати за землі сільськогосподарського призначення // Агроінком. – 2005. – № 3-4. – С. 85-88.