«Экономические науки», 3

Кутеньова К. А.

Донецький національній університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського

Співробітництво України з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР)

Європейський банк реконструкції та розвитку був заснований в 1990 році, а розпочав свою діяльність в 1991 році. До цього часу належить початок важливих соціально – економічних і політичних зрушень в країнах Східної Європи. В громадських і урядових колах цих країн визріло розуміння необхідності переходу до ринкової економіки. Але перебудова всієї структури соціалістичної економіки вимагала неабияких коштів. Для їх поповнення, для стимулювання реформ і було створено ЄБРР. Україна стала членом ЄБРР в 1992 році. За обсягом кредитів банку країнам Центральної і Східної Європи Україна посідає друге місце, що свідчить про високу оцінку ролі нашої країни в Європі.

За весь час співробітництва з ЄБРР Україна отримала кредитних ресурсів на загальну суму близько 2,8 млрд. євро [1].

У рамках більш ніж 100 інвестиційних проектів здійснено інвестиції у харчову, нафтогазову промисловість, транспорт, телекомунікації, сфери фінансів, надання послуг в сільському господарстві та муніципальну інфраструктуру. ЄБРР є розпорядником Чорнобильського фонду “Укриття”, заснованого у грудні 1997 року для надання допомоги Україні в реконструкції саркофага, який повинен стати екологічно безпечною системою.

На цей час за підтримки ЄБРР в Україні впроваджується 8 інвестиційних проектів під державні гарантії, на загальну суму близько 267,233 млн. євро та 509,056  млн. дол. США, у тому числі сума позик за ними складає близько 193,102 млн. євро та 324,056 млн. дол. США.

Крім того, здійснюється підготовка 2 спільних з ЄБРР проектів, сума позик, в разі затвердження фінансування за якими складатиме з боку ЄБРР 426 млн. євро (один з проектів передбачається фінансувати спільно з ЄІБ).

12 червня 2007 року в Лондоні було підписано нову Програму співробітництва на 20072009 роки між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку та Договір між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні. Програмою співробітництва визначені пріоритетні напрями співробітництва та конкретні проекти у галузях енергетики та енергозбереження, розвитку муніципальної інфраструктури, транспорту, зв‘язку та дорожнього сектору, що впроваджуватимуться в Україні спільно з ЄБРР у 2007 2009 роках. Ратифікація Договору про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні дозволить розширити доступ до кредитних та некредитних ресурсів ЄБРР в регіонах Україні, відкрити регіональні представництва ЄБРР в інших містах України та здійснювати закупівлі в рамках спільних з ЄБРР проектів відповідно до правил ЄБРР щодо закупівель.

В цілому, підписання Договору та Програми співробітництва з ЄБРР є важливим кроком для розвитку ефективного співробітництва України з Європейським банком реконструкції та розвитку, який дозволить реалізувати завдання, визначені національною Стратегією співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями на 2006 – 2008 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2006 № 844.

На початку травня 2007 Рада керуючих банку прийняла остаточне рішення щодо проведення Щорічних зборів ЄБРР 1819 травня 2008 року у м. Києві. Наразі українською стороною розпочато роботу щодо підготовки до зазначених Щорічних зборів. Зокрема, Міністерством фінансів України проводиться робота щодо створення Міжвідомчої ради координації діяльності з підготовки та проведення Щорічних зборів Ради керуючих ЄБРР та постійно діючого органу зазначеної Міжвідомчої радиОрганізаційного комітету, який повинен здійснювати організаційно-технічне забезпечення діяльності Міжвідомчої ради.

Також, готується до підписання проект Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та ЄБРР щодо проведення Щорічних зборів Ради керуючих ЄБРР в 2008 році у м. Києві.   

Проведення Щорічних зборів Ради керуючих ЄБРР в Києві значно сприятиме підвищенню інвестиційного іміджу України.

Особливо актуальним для України стає залучення іноземних інвестицій та фінансова підтримка ЄБРР у зв’язку із проведенням у 2012 році в Україні чемпіонату Європи з футболу. Підготовка України до чемпіонату Європи з футболу „Євро-2012” передбачає реконструкцію аеропортів та морських портів, ремонт і будівництво автомобільних доріг, розвиток туристичних маршрутів. Зважаючи, що до початку чемпіонату Європи з футболу в Україні має функціонувати розвинута європейська інфраструктура, досвід ЄБРР у розбудові транспортної інфраструктури є дуже вагомим (фінансування ЄБРР проектів в транспортній галузі України складає 33 % від загального обсягу).

Подальший розвиток співробітництва України з ЄБРР забезпечуватиме найширше використання можливостей Банку для здійснення ринкових перетворень, залучення його фінансових ресурсів одночасно з іншими стратегічними інвесторами до роботи над проектами з високими рівнями ризику. При цьому використовуватиметься досвід ЄБРР з розроблення і реалізації масштабних інвестиційних проектів, з впровадження сучасних методів фінансового менеджменту і корпоративного управління [2].

 

Список літератури

1. http://www.dw-world.de/ Створення, історія розвитку та функціонування ЄБРР. Україна і ЄБРР

2. Інформаційно-аналітична довідка щодо співробітництва України з міжнародними фінансовими організаціями /22.08.2007/ Міністерство економіки України відділ стратегії співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями