Носуліч А.М.

 

Ключові параметри функціонування підприємств оптової торгівлі на сучасному етапі .

Ефективна організація такої системи зв’язків, як свідчить світовий та вітчизняний досвід,  неможлива без участі комерційного посередника, який забезпечує необхідну інтенсивність та прискорення процесу товаропросування, знижує загальні обсяги необхідних для його існування капіталовкладень та інших фінансових витрат, які скорочують сукупні витрати обертання

На сьогоднішній день на товарних ринках України відсутні тривалі, стабільні зв’язки між виробниками та покупцями.  Склалась така ситуація, при якій товаровиробники не завжди мають чітке уявлення куди і на яких умовах буде реалізована вироблена продукція.

 Наявність визначених деформацій обумовлює необхідність дослідження проблематики розвитку оптової торгівлі в сучасних умовах.

Останнім часом все більш помітне посилення конкуренції як у даній сфері, так  і фактично у всіх сферах економіки . Ще недавно конкуренція була майже відсутня, але перехід України до ринкових відносин спричинив бурхливий розвиток кількості суб’єктів господарювання, особливо у сфері оптової торгівлі, яка стала сферою накопичення первинного капіталу у перебудований період.  Дослідження статистичних даних та тенденцій розвитку оптової торгівлі на різних товарних ринках свідчить, що за останні п’ять років кількість підприємств оптової торгівлі зростає високими темпами, хоча ці темпи і знижуються протягом періоду. На найбільш розвинених товарних ринках, особливо споживчих товарів, де відбувається визначення основних діючих сил, число оптових підприємств суттєво зменшується; залишаються найбільш конкурентноздатні, що здатні забезпечити ефективну оптову дистрибуцію товарів.

Дійсно, лібералізація економіки зруйнувала централізовану оптову галузь, що існувала десятиліттями  і протягом перших років становлення ринкової економіки оптова торгівля практично не виконувала своїх функцій, що негативно впливало на виробничі і розподільчі структури.

Проте аналіз сучасної ситуації у оптовій галузі показує, що у нових умовах активно формуються нові форми оптової торгівлі, які пристосовуються до вимог як виробників споживчих товарів,  так і до різних форматів роздрібної торговельної мережі. Оптові структури поступово налагоджують ефективне постачання товарів до роздрібної мережі, здійснюють доставку товарів, кредитують роздрібну ланку торгівлі, розширюють асортимент товарів. Під впливом необхідності постійної конкуренції та отримання прибутку оптовики знижують ціни, розробляють ефективні логістичні схеми товароруху та розширюють комплекс послуг як виробникам, так і роздрібним підприємствам.

Динаміка оптової торгівлі в найближчій перспективі буде пов'язана з формуванням конкурентного середовища і структурної перебудови оптової торгівлі відповідно до інтересів споживачів, з утворенням високоефективних інститутів оптової інфраструктури. Таким розвитком будуть керувати, перш за все, конкурентні сили, що існують у галузі, а також державні важелі, спрямовані на удосконалення даного сектору економіки.

Базуючись на здійснених нами дослідженнях, можна зробити висновки, що у найближчий час в оптовій галузі , на наш погляд, будуть спостерігатись такі тенденції:

1.            Збільшення темпів виробництва споживчих товарів, що користуються попитом на ринку,  призведе до покращення умов закупівлі і формування широкого асортименту товарів вітчизняного виробництва, налагодження довготривалих зв’язків і можливості формування ефективних логістичних ланцюгів.

2.            Посилиться конкуренція у галузі . На ринку залишаться ті підприємства, які створять найбільш ефективні структури, здатні задовольняти потреби своїх клієнтів (роздрібні підприємства та виробників), при мінімальних оптових націнках.

3.            Це призведе до укрупнення оптовиків і у найближчий час вірогідніше за все головними операторами оптового ринку стануть великі оптові підприємства, що спеціалізуватимуться на певній категорії товару, який  має схожі властивості, терміни споживання,  потребує однакових умов розповсюдження, зберігання, транспортування  тощо, і представлений великою кількістю марок.

4.            Дистриб’ютори зарубіжних виробників збільшуватимуть впровадження сучасних логістичних технологій, аби створити тим самим конкурентні переваги і для оптового підприємства , і для товару. Це сприятиме впровадженню сучасних логістичних технологій і при дистрибуції вітчизняних товарів.

5.            Поряд з тим за умов підвищення концентрації як виробничого, так і роздрібно-торговельного капіталу збільшиться частка прямих поставок товарів виробниками (їх збутовими структурами) до великих роздрібних підприємств, що призведе до певного звуження сфери оптової торгівлі.