Экономические науки/2. Внешнеэкономическая деятельность

Жиленкова К. Є.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла  Туган-Барановського

 Перспективи для України від вступу в СОТ

 

Світова організація торгівлі (СОТ) (англ. World Trade Organization (WTO)) — міжнародна економічна організація, яка була створена в 1995 році з метою лібералізації міжнародної торгівлі й регулювання торгово-політичних відносин держав-членів. Рішення про її створення було прийнято наприкінці  багаторічних переговорів у рамках Уругвайського раунду ГАТТ (Генеральної угоди з тарифів і торгівлі). СОТ є спадкоємицею ГАТТ, яка була розроблена у 1947 р. і протягом  майже 50 років фактично виконувала функції міжнародної організації. Спочатку у СОТ вступило 77 держав, зараз її членами є 150 країн, частка яких в обсягах світо­вої торгівлі становить близько 95%. Тобто Світова організація торгівлі здійснює майже весь світовий торговельний оборот товарів та послуг.

Головна задача СОТ –розвиток міжнародної торгівлі без перешкод. Саме цей принцип повинен сприяти економічному зростанню країн світу і підвищенню економічного добробуту їх населення. На думку експертів, в наш час світова торговельна система повинна відповідати п'яти принципам:

-        відсутність дискримінації в торгівлі;

-        стабільність і передбачуваність умов торгівлі;

-        зниження торгівельних (протекціоністських) бар'єрів;

-        стимулювання конкуренції в міжнародній торгівлі;

-        пільги в міжнародній торгівлі для менш розвинених держав.

Взагалі СОТ пропагує ідеї фритредерства, тобто вільної торгівлі.

За останні роки сфера діяльності СОТ значно розши­рилася, зараз вона далеко виходить за межі власне торговельних операцій. СОТ являє собою потужну і впливову міжнародну структуру, яка здатна вико­нувати функції міжнародного економічного регулю­вання. Членство у СОТ стало практично обов'язковою умовою для будь-якої країни, що прагне інтегруватися у світове господарство.

Україна зробила перші кроки до Світової організації торгівлі ще на початку 90-х років ХХ ст.. 30 листопада 1993 року Україна подала до Секретаріату ГАТТ офіційну заявку. У тому ж році Україні було надано статус країни-спостерігача. Формальним початком процесу приєднання можна вважати створення 17 грудня 1993 року Робочої групи з приєднання України до ГАТТ. Кількість країн у Робочій групі змінюється. Країни ЄС ведуть переговори як один учасник Робочої групи.

Наступним кроком, відповідно до процедури приєднання, стало подання на розгляд Робочої групи 28 червня 1994 року Меморандуму про зовнішньоторговельний режим України. З 1997 року розпочався процес двосторонніх переговорів з країнами-членами ГАТТ/СОТ.

Законодавство України було максимально наближено до вимог СОТ: прийнятий і введений новий Митний Кодекс, прийняті закони, які регулюють питання захисту інтелектуальної власності, окремі напрямки аудиторської діяльності, страхування,  застосування стандартів якості та безпеки харчових продуктів та ін.

Сьогодні Україна знаходиться на заключному етапі переговорного процесу щодо вступу в Світову організацію торгівлі, який триває вже 14 років. Набуття членства у СОТ є одним з ключових напрямків державної політики. Україна матиме ряд переваг від вступу в СОТ.  Серед них:

-   створення умов для ефективної конкуренції на внутрішньому ринку;

-   покращення асортименту та якості товарів і послуг, зниження їх ринкової ціни;

-   зростання привабливості українських підприємств для іноземних інвесторів, розробка механізму гарантованого захисту їх прав, і, як наслідок, збільшення потоку інвестицій в економіку країни;

-   лібералізація доступу українських експортерів товарів та послуг на світовий ринок;

-   зменшення збитків українських експортерів як результат захисту від дискримінаційних заходів, торгівельних обмежень з боку країн-членів СОТ;

-   вирішення торгових суперечок та захист інтересів українських виробників та експортерів;

-   притік нових технологій та форм менеджменту;

-  створення прозорого та передбачуваного ділового середовища на території країни;

-  сприяння економічному зростанню країни в цілому, що сприяє створенню нових робочих місць;

-   створення умов для поглиблення співпраці з Європейським союзом, тому що членство в СОТ є обов’язковою умовою для створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС і подальшої інтеграції країни в Європейський союз;

-   збільшення надходження до Державного бюджету завдяки скасуванню пільг, зростанню обсягів вироб­ництва та активізації торговельного обороту;

-   системне реформування національної економіки згідно з принципами відкритості ринку та лібералізації торгівлі;

-   відкриття національного ринку сприятиме розвитку нових форм бізнесу в Україні;

-   торгівельна система СОТ спонукає ефективну роботу уряду.

Таким чином, СОТ – це впливова міжнародна організація, що контролює майже весь світовий торгівельний оборот товарів і послуг і здійснює регулювання міжнародної торгівлі згідно з принципами фритредерства і лібералізму. Вступ України до Світової організації торгівлі, сприятиме її подальшої інтеграції в світовий простір, зокрема в ЄС; надасть можливості для ефективної і рівноправної участі у міжнародній торгівлі; створить сприятливе інвестиційне середовище.