Колосова С. Ю.

студентка Донецького національного університету економіки і торгівлі ім. М.І. Туган-Барановського.

 

 

Україна і ЄС: перспективи взаємодії

 

Сучасна Україна - це потенційна держава європейського значення, яка прагне знайти національну форму і зміст як в економічному, так і в політичному відношенні, створити інтегровану національну економіку. Як підтверджує офіційна статистика, економіка України у найближчому майбутньому матиме стійкі і досить високі темпи економічного зростання. Тому й інтеграція України в світову спільноту є абсолютно реальною.

Курс на європейську інтеграцію викристалізовується з багатовікової історії українського народу, його ментальності та етнічних коренів. Наміри України щодо набуття спочатку асоційованого, а у майбутньому — і повноправного членства, мають реальні передумови. Але це процес, що передбачає не лише зацікавленість України, а й зворотній звязок. Правда, для країн Західної Європи необхідний час, щоб осмислити цю залежність. Потрібно виявляти політичну витримку і розуміння складності процесу розширення ЄС в уже продекларованих межах, який триватиме як мінімум до 2010 р., усвідомлювати те, що цей процес не може штучно форсуватися. Країнам Центральної Європи, які на старті інтеграційних процесів мали відчутні переваги, порівняно з Україною, знадобилося понад десять років, щоб здійснити складні системні, іноді непопулярні реформи і таким чином наблизитися до європейських стандартів. Українське суспільство поки що не піднялося до такої динаміки трансформаційних процесів.

 Потрібна наполеглива і кропітка робота і насамперед політична консолідація суспільства. У зв'язку з цим можливість визначення узгоджених механізмів співпраці між ЄС та Україною на найближчі 10 років, яка передбачає відповідні рішення Єврокомісії, може мати позитивне значення для українського суспільства. Тому на сьогоднішній день головне для України — постійно доводити світовій спільноті свою послідовність в обраному курсі, в утвердженні демократичних засад суспільства, принципів верховенства права, соціально спрямованої ринкової економіки.[1]с.156

Основними статтями експорту до країн ЄС є енергоносії та нафтопродукти, чорні метали, зернові культури, текстильний одяг, машини та машинне обладнання. На даний момент імпорт з ЄС складається з машин та обладнання, транспортних засобів, паперу і картону. Також не можна забувати, що  Україна має кордон з ЄС, а країни Центральної Європи, які відігравали досить значну роль в зовнішньоекономічному балансі України, стали його членами. Особливо якщо зауважити, що відставання України від країн ЦЄ за показником ВВП на душу населення, розрахованому за паритетом купівельної спроможності, не є критичним. Маємо враховувати і більш високі темпи зростання, які демонструє українська економіка в останні  роки. В країнах   ЦЄ  вони в середньорічному не перевищують 2,5%, у т.ч. у Польщі — 1,6%, Чехії — 2,7%, Угорщині — 3,5%. В Україні відповідне зростання склало 7,1%. До того ж в Україні більш стабільна валюта, менший рівень зовнішніх боргів, позитивне платіжне сальдо та значно менший бюджетний дефіцит. Маючи такі інтеграційні можливості, Україна навряд чи впустить шанс інтегруватися в ЄС [2].с.21-25

Правовою основою відносин між Україною та ЄС є Угода про партнерство та співробітництво (УПС) від 16 червня 1994 р. (набула чинності 1 березня 1998 р.), яка започаткувала співробітництво з широкого кола політичних, торговельно-економічних та гуманітарних питань.

На сьогодні в рамках УПС визначено 7 пріоритетів співпраці між Україною та ЄС: енергетика, торгівля та інвестиції, юстиція та внутрішні справи, наближення законодавства України до законодавства Євросоюзу, охорона навколишнього середовища, транспортна сфера, транскордонне співробітництво, співпраця у сфері науки, технологій та космосу. Партнерський діалог Україна - ЄС розвивається під час проведення щорічних засідань Самміту Україна - ЄС за участю Президента України.

В останні роки помітно активізувалося співробітництво України та ЄС в галузі енергетики, в тому числі ядерної, а також сільського господарства та охорони навколишнього середовища. Поступово зростає політична та фінансова допомога Україні з боку ЄС у вирішенні наболілих проблем в енергетичному секторі та подоланні наслідків аварії на Чорнобильській станції.

Своє головне завдання Україна на сьогоднішньому етапі вбачає в утвердженні європейських цінностей і стандартів в політиці, економіці, соціальній сфері. У цьому - запорука суспільної стабільності і сталого розвитку нашої держави.

Отже, кожен з шляхів інтеграції економіки України в світову має як плюси так і мінуси. Україні треба зіграти на геополітичних інтересах сусідів з максимальною вигодою. Важливо не забувати про взаємні зобовязання при вступі в будь-яке обєднання і про те, що не вступити в жодне з них на даний момент не можливо.

 

 

Посилання та примітки:

1.                    Дудко І.Д. «Національні інтереси США у постбіполярному світі»: Монографія. – К.: КНЕУ, 2003. – 156c.

2.                    Єресько І. Формування конкурентоспроможності регіональної економіки // Конкуренція. –2006. – №3. – С. 21 – 25.