Шиленкова Т.Ю., Куденко М.С.

Донбаський державний технічний університет

УПРАВЛІННЯ ВИРАТАМИ ЯК ЗАПОРУКА СТАБІЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Постановка проблеми. Одним з елементів цілісної системи управління є управління витратами підприємств і організацій. Раціональне управління витратами є запорукою фінансової стабільності та стійкості у роботі вітчизняних товаровиробників. Недооцінка ролі управління витратами зумовлює значні витрати підприємств і організацій, що у кінцевому випадку негативно впливає на рівень виробничих витрат та на результати господарювання.

Аналіз останніх досліджень та публікацій.  Дослідження теоретичних основ та практичного застосування різних систем управління витратами знайшли своє відображення в працях вітчизняних учених: О. Байдика, С. Голова, К. Ларіонової, С. Ніколаєвої, Л. Нападовської, О. Орлова, Є. Рясних, О.Терещенко, С. Стукова, В. Суржика, Ф. Євдокімова, Л. Хлапенова, М. Чумаченка та ін.

Мета дослідження. Метою дослідження є визначення економічної сутності управління витратами та шляхи зниження витрат.

Виклад основного матеріалу дослідження. Головним об'єктом аналізу в процесі управління є витрати. Тому класифікація витрат дуже важлива для розуміння того, як ними управляти. Управління витратами — це процес цілеспрямованого формування витрат щодо їхніх видів, місць та носіїв та постійного контролю за рівнем витрат і стимулювання їх зниження. Управління є важливою функцією економічного механізму будь-якого підприємства[4, с.63].

Система управління витратами має функціональний та організаційний аспекти. Вона включає такі організаційні підсистеми: пошук і виявлення чинників економії ресурсів; нормування витрат ресурсів; планування витрат за їхніми видами; облік та аналіз витрат; стимулювання економії ресурсів і зниження витрат.

Виявлення й використання чинників економії ресурсів, зниження витрат є обов'язком кожного працівника підприємства, передусім спеціалістів і керівників усіх рівнів. Згідно з певними організаційно-технічними рішеннями та умовами розробляються норми витрат усіх видів ресурсів: сировини, основних і допоміжних матеріалів, енергії, трудових ресурсів[1, с.144-145].
Встановлені норми витрат - це граничні витрати окремих видів ресурсів за даних організаційно-технічних умов виробництва. Вони є важливим чинником забезпечення режиму жорсткої економії і конкурентоспроможності підприємства. У процесі планування встановлюються граничні (допустимі) загальні витрати в підрозділах і в цілому по підприємству (кошториси) та на одиницю продукції. Фактичний рівень витрат обчислюється за даними поточного обліку. Порівняння фактичних витрат з плановими (нормативними) дає змогу в процесі аналізу оцінювати роботу підрозділів з використання ресурсів, з'ясовувати причини відхилень фактичних витрат від планових[2, с.637].

Місце витрат — це місце їхнього формування (робоче місце, група робочих місць, дільниця, цех). Під центром відповідальності розуміють організаційну єдність місць витрат з центром, відповідальним за їхній рівень. Формування місць витрат здійснюється за функціональною та територіальною ознаками. У першому випадку витрати локалізуються в певній функціональній сфері діяльності (маркетинг, дослідження й підготовка виробництва, матеріально-технічне забезпечення, виробництво, технічне обслуговування виробництва, управління). Територіальні місця витрат включають організаційні підрозділи підприємства (відділи, дільниці, цехи). [3, с.28-29]

Висновки. Без норм витрат та режиму економії неможливо організувати якісне управління витратами, яке є запорукою стабільності будь–якого підприємства. Зниження витрат є одним з основних напрямків удосконалення економічної діяльності підприємства, тому кожен керівник підприємства відповідальними за зниження витрат.

 

Перелік посилань:

1. Бутинець Ф.Ф. та ін. Бухгалтерський управлінський облік. – Житомир: ПП „РУТА”, 2005. – 480с.

2. Голов С.Ф. Управлінський бухгалтерський облік. - К: Лібра,2004.-740с.

3. Котляров С.А. Управление затратами: Учебное пособие. – СПб.: ПИТЕР, 2001. – 160с.

4. Наподовская Л.В. Управленческий учет: Учебн. для студентов высш.учеб. зав.- К.: Книга, 2004-544с.