Секція: Економічні науки

Підсекція 3: Фінансові відносини

Алфьорова І. Є., Тарасова С. А.

Донбаський державний технічний університет

 

Роль управління витратами в підвищенні конкурентоспроможності підприємства

 

Зважаючи на те, що в сучасних умовах українські підприємства отримали можливість виходити на зовнішній ринок і приймати на своїй території продукцію зарубіжних фірм, підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних підприємств стало однією з важливих проблем економіки. Від рішення цієї проблеми залежить прибутковість підприємств, спроможність адаптуватися до ринкових умов та їх подальше економічне зростання [1].

Конкурентоспроможністю можливо управляти за допомогою впливу різних чинників. Вважається, що конкурентоспроможність вища, чим нижчі витрати. Але для отримання конкурентних переваг підприємство має збільшувати деякі витрати [2].

Матеріальні витрати, пов’язані з придбанням сировини, матеріалів й інших засобів, що необхідні для виготовлення продукції, повинні знижуватись для того, щоб підприємство мало змогу зменшити ціну продукції. Але зниження цих витрат не повинно вплинути на якість продукції. Здійснювати вплив на такі витрати доцільно шляхом економії на масштабах виробництва.

Витрати на оплату праці також мають зменшуватись. Але це необхідно робити так, щоб зміни не відбивались на рівні заробітної плати працівників підприємства. Тому на початковому етапі створення підприємства потрібно розрахувати необхідний мінімум працівників, яких буде достатньо для нормального функціонування. Фірма може дозволити собі невелику кількість працівників лише за умов їх високої кваліфікації. Доцільно підбирати робітників з високою старанністю і природним прагненням до підвищення обсягів виробництва продукції, та одночасно створювати жорсткі правила поведінки на робочому місці.

Підвищення продуктивності праці без залучення нових співробітників можливо шляхом підвищення кваліфікації вже працюючих на даному підприємстві робітників. Виокремлення коштів на ці заходи лише позитивно вплине на конкурентоспроможність підприємства.

Позитивний вплив на конкурентоспроможність підприємства здійснює скорочення адміністративних витрат. Але зміни не повинні торкатись рівня оплати праці адміністративного персоналу, оскільки це негативно вплине на ефективність і зацікавленість в покращенні роботи підприємства.

Транспортні витрати мають бути не високими, що призведе до зменшення сукупних витрат підприємства. Для цього, зокрема, застосовують механізм розрахунку оптимального розміру партії постачання сировини.

Розвиток реклами і технічної інформації мають бути на високому якісному й організаційному рівнях. У сучасності реклама займає значне положення в процесі реалізації товару. Тому на рекламу потрібно спрямовувати більше коштів і це лише позитивно вплине на конкурентоспроможність рекламодавця.

Підприємство має виділяти кошти на після продажне обслуговування. Чим більше гарантій фірма надасть своїм покупцям порівняно з конкурентами, тим більший попит вона отримає на свою продукцію. Це може стати важливою конкурентною перевагою підприємства.

Для того, щоб мати змогу конкурувати на ринку, підприємство має виробляти високоякісну продукцію. Якісна продукція завжди користується високим попитом серед споживачів. Для отримання високоякісної продукції на підприємстві мають витрачатися кошти на придбання новітнього обладнання. Користуватись сучасним обладнанням мають висококваліфіковані спеціалісти. Підприємство для досягнення високого рівня конкуренції обов’язково має використовувати необхідні заходи, спрямовані на вдосконалення власної діяльності, тобто на поліпшення якості продукції.  

Схематично заходи впливу на конкурентоспроможність підприємства шляхом управління витратами наведено на рисунку 1.

 

Шляхи посилення конкурентоспроможності

 

 

 

Зменшення витрат

 

Збільшення витрат

 

 

 

Матеріальні витрати

Економія на масштабах виробництва

 

Покращення якості продукції, впровадження новітніх технологій

Витрати на оплату праці

Скорочення чисельності до оптимального рівня

 

Підвищення кваліфікації, перепідготовка кадрів

Адміністративні витрати

Економія енергоресурсів

 

Мотивація співробітників

Витрати на збут

Оптимізація партії постачання сировини, відвантаження продукції

 

Розвиток реклами, після продажне обслуговування, гарантійне обслуговування

 

Рисунок 1. Шляхи посилення конкурентоспроможності підприємства

 

Приділення особливої уваги витратам підприємства як заходу впливу на конкурентоспроможність дає можливість об’єктивно оцінити підприємствам свої недоліки і переваги.

Запропонований підхід є базовим для використання на будь-якому підприємстві і легко адаптується до особливостей функціонування в залежності від галузі або обраної стратегії підвищення конкурентоспроможності.

 

Література:

1. Кирчата І. М. Напрями формування економічного механізму підвищення конкурентоспроможності підприємств // Управління розвитком. – 2006. –  №7.

2. Миронов М. Г. Ваша конкурентоспособность. – М.: Издательство “Альфа-Пресс. 2004. – 160с.


Відомості про авторів:

 

П.І.Б.

Назва статті

Місце роботи, навчання

Адреса отримувача, адреса електронної пошти

Телефон

Секція, підсекція

Алфьорова Ірина Євгенівна

Роль управління витратами в підвищенні конкурентоспроможності підприємства

Донбаський державний технічний університет (м.Алчевськ); здобувач Донецького державного університету управління

94204,

Луганська обл., м.Алчевськ, вул.Московська,

буд.8, кв.37;

ilyaalferov@meta.ua

8 (06442)

2-87-57

Секція: «Економічні науки»

Підсекція 3: «Фінансові відносини»

Тарасова Світлана Анатоліївна

Донбаський державний технічний університет (м.Алчевськ)