Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

К.е.н. Мендела І.Я.

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Україна

Успішність в багаторівневому маркетингу

Зараз в світі існує багато організацій, і, зокрема, в Україні, багаторівневого маркетингу. Сітьова система розповсюдження застосовується до все більшого різноманіття товарів та послуг. Даний вид маркетингу дає можливість самоствердитися і стати фінансово незалежним та організувати власну справу чи в своїй країні, чи за її межами. Саме це і дає індустрія багаторівневого бізнесу, що вважається системою третього тисячоліття і є перспективною сферою економіки, яка динамічно розвивається. За останні роки компанії багаторівневого маркетингу стали лідерами у розповсюдженні побутових товарів, продуктів особистої гігієни і деяких форм страхування, а також інших товарів та послуг. В Україні багаторівневий маркетинг здебільшого асоціюється з продажем косметичних товарів.

Багаторівневий маркетинг (multilevel marketing) – це система організації бізнесу та компенсацій, за якої дистриб’ютор чи незалежний продавець може отримувати дохід не лише від особистого продажу продуктів і послуг, а й від продажу через мережу інших незалежних продавців, які були ним залучені та навчені для бізнесу [1].

Згідно з правилами WFDSA (Всесвітньої федерації асоціацій прямих продажів), прямі продажі визначаються як індивідуальні продажі продуктів або послуг безпосередньо клієнтам на непостійній роздрібної основі. Світова федерація асоціацій прямого продажу є неурядовою, добровільною організацією. У якості обєднання національних асоціацій, вона представляє індустрію прямого продажу на світовому рівні.

Обсяги прямого продажу в світі за 2008 рік складають 114 млрд.$. Зокрема в США – 29, 6 млрд.$, в Італії – 3, 368 млрд.$, в Німеччині – 8,865 млрд.$, в Росії – 2, 286 млрд..$, в Японії – 22,84 млрд.% [2].

 Світова федерація асоціацій прямого продажу складається з 57 національних асоціацій та однієї регіональної (а саме - Європейської асоціації прямого продажу).

SELDIA Європейська асоціація прямого продажу є міжнародною неприбутковою асоціацією виробників і дилерів.

Українська асоціація прямого продажу (УАПП) – недержавне, добровільне, неприбуткове об’єднання провідних компаній, що здійснюють діяльність у галузі прямого продажу товарів та послуг в Україні. ЇЇ членами є:

1.                 ДП „Ейвон Косметікс Юкрейн”;

2.                 ТОВ „Емвей Україна”;

3.                 ТОВ „Гербалайф Україна”;

4.                 ТОВ „Мері Кей (Україна) Лімітед”;

5.                 ДП „Оріфлейм Косметікс Україна”;

6.                 ДП „Фаберлік-Україна”.

 Асоціацію створено в 2001 році для досягнення наступних цілей:

1.                 Сприяти розвитку індустрії прямого продажу шляхом запровадження високих стандартів обслуговування споживачів, а також етичного та відповідального ведення бізнесу.

2.                   Захищати інтереси компаній прямого продажу, права кінцевих споживачів та дистриб’юторів.

3.                 Сприяти формуванню позитивної громадської думки та популяризувати метод прямого продажу в Україні, використовуючи вітчизняний та зарубіжний досвід.

За результатами дослідження TNS Ukraine, близько 54% опитаних українців вважають себе користувачами продукції, придбаної у компаній прямого продажу. Близько 3% опитаних називають себе консультантами.

За даними УАПП, 2010 року кількість дистриб’юторів, що співпрацюють з компаніями членами УАПП, в Україні сягнула 1352,8 тис. осіб,  з них чоловіки 166,4 тис. В 2009 році – 1386,1 тис. осіб, що на 2, 4% менше в порівнянні з базовим роком.  Проте в 2008 році кількість сягала 1139,1 тис. осіб, що в порівнянні з 2009 роком на 22% вище [2].

А загалом за минулий 2010 рік напряму продано товарів на 4 492,2 млн. грн. без ПДВ і в цінах дистриб’юторів, а в 2009 році – 4 208,6 млн.грн. Можна спостерігати зростання продажу на 6,74%  щодо попереднього року.

 Середній річний рівень продажів на одного дистрибютора, в гривнях в 2010 році - 3320,69, в 2009 році – 3036,29, що на 9, 37% більше до попереднього базового року.

Існує багато успішних компаній багатогалузевого маркетингу, але не завжди добре, коли новий товар нав’язують як єдину пропозицію. Іноді більш розумно працювати з перевіреним товаром, який має широку підтримку.

Багаторівневий маркетинг може бути простим, якщо застосовувати здоровий глузд. Кожна людина повинна мати особисте бажання вдосконалитися особисто та фінансово. Щоб досягти успіху в багаторівневому маркетингу потрібно дотримуватись наступних принципів:

1.                 Необхідно займатися основами постійно.

2.                 Займаючись багаторівневим маркетингом потрібно рекламувати товар та пропозицію, розмовляючи з багатьма людьми.

3.                 Треба ставити високі цілі, проте бути реалістичним.

4.                 Відслідковувати свої результати і за необхідністю їх виправляти.

5.                 Розробити місцеву систему підтримки для організації.

6.                 Сконцентруватися на власних сильних сторонах і на тому, що можна зробити.

7.                 Бути чесними та відвертими.

8.                 Постійність та наполегливість завжди важливі для успіху.

9.                 Терпіння + терпіння + терпіння = витривалість.

10.            Саме ставлення до багаторівневого маркетингу є головною складовою успіху.

В Україні багаторівневий маркетинг використовують і страхові компанії, такі як «Граве-Україна», «ЕККО», «Юпітер» тощо.

Стільникова компанія «Мобільні ТелеСистеми» освоює елементи технології багаторівневого маркетингу.

Maybe Parfum, Sun Splash – молоді парфумерні компанії мережевого маркетингу.

 

Компанія-розробник "Мікстури Синього йоду" вибрала способом просування товару на ринок - багаторівневий маркетинг (МЛМ), як такий, що швидко розвивається, надійний, ефективний і сучасний метод продажу, при якому ціна продукту для кінцевого споживача найменша.

Отже, багаторівневий маркетинг тісно переплітається з нашим життям, новітній і сучасний напрям в бізнесі. І найголовніше – це те, що він працює. Хоча і виник в системі вільного підприємництва, проте саме цей вид маркетингу є можливим для кожної звичайної людини. Стратегію багаторівневого способу продажів використовують багато всесвітньо відомих компаній: Ford, Lipton, Xerox, Gilette, MEDLIFE Insurance Ltd, ASL American Security Life,  навіть такий гігант, як Coca-Cola. Хоча це правда, що більшість людей, які спочатку займаються багаторівневим мережевим маркетингом зазнають невдачі, вірно також і те, що ті, хто досяг успіху, генерують більше доходів і багатства для себе, ніж тих, хто працює в будь-який інший галузі.

Література:

1.     Для тих, хто вивчає маркетинг.[Електронний ресурс]— Режим доступу:http://www.studymarketing.in.ua/glossarium.html

2.     Українська асоціація прямого продажу.[Електронний ресурс]— Режим доступу:http://www.udsa.org.ua/