Дімітрюк І.В.

Науковий керівник: Штефюк П.Л.

Буковинська державна фінансова академія

 

СТРАХОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ ЗА УМОВ ФІНАНСОВОЇ КРИЗИ – ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

 

В сучасних економічних умовах соціально – психологічна ситуація в українському суспільстві  справляє негативний вплив як на розвиток економіки України загалом, так і на становлення її ефективної системи страхування. Ця ситуація вимагає від держави системних, спрямованих на довгострокову перспективу, і водночас конкретних дій з відновлення довіри громадян до страхування.

Актуальність даного питання підтверджується працями багатьох вчених-економістів та фахівців страхової справи: Третьякова Г., Мних М.В., Котлобовський Н.Б., Салига С.Я, Шулейнін С.А. та інших.

Враховуючи фінансовий стан вітчизняних страхових компаній, їх організаційну структуру, структуру концентрації страхового капіталу, неможливість страхування великих ризиків окремими страховими компаніями, виникає необхідність подальшого зміцнення їх фінансової стійкості та конкурентоспроможності, потрібно здійснювати заходи з подальшого укрупнення страхових компаній на вітчизняному ринку[2 с. 34].   

В умовах кризи страховим компаніям доцільно підвищувати ефективність менеджменту та маркетингового аналізу сегментів ринку (виділення окремих груп  споживачів страхових продуктів, підготовка цільових програм страхових компаній з максимального задоволення споживачів, інтересів держави та самих страховиків, взаємна координація їх діяльності з виконання цих програм і заходів).

Насамперед обов’язково треба підняти рівень страхування  в ієрархії сфер життєдіяльності суспільства. Крім цього, важливим напрямом в розвитку страхування в умовах фінансової кризи повинно стати створення механізмів впровадження конкретних важелів  використання потенціалу страхових компаній для страхового захисту інвестицій; розширенням взаємодії страхових компаній  з кредитними установами, інвестиційними компаніями та іншими структурами, які акумулюють довгострокові ресурси [4 с 35].

Слід врахувати, що інтенсивна глобалізація світового страхового простору настійно вимагає  від національних страхових ринків адаптації  до нового режиму міжнародної торгівлі страховими послугами, який визначається процесами лібералізації системи страхового нагляду та регулювання діяльності страхових ринків, що дозволить оптимально сформувати напрями їх розвитку в Україні. Важливим завданням, що постає перед українськими страховиками, є з'ясування шляхів інтеграції  українського страхового ринку до міжнародних  страхового та перестрахового ринків з урахуванням особливостей національної економіки [1 с 14].  

Великі зусилля знадобляться для доведення національних страхових продуктів до рівня вимог страхового ринку. Саме підвищення міжнародної конкурентоспроможності вітчизняних страхових компаній, а також страхових послуг є однією з головних передумов ефективного функціонування національного страхового ринку.   

Шлях ефективного розвитку страхової діяльності в Україні, який полягає в необхідності соціально – економічних реформ, що супроводжуватимуться і вдосконаленням  страхової справи в нашій державі, повинен включати:

- утворення національної системи страхових послуг, здатної забезпечити надійний захист довгострокових інвестиційних ресурсів, необхідних для економічного зростання, бути реальним чинником стабільності та стимулом розвитку підприємства; 

-  здійснення  пенсійної реформи на рівні сучасних світових стандартів, що можливе лише за умови розв’язання базової проблеми – відчутного зростання заробітної плати  та інших доходів населення;

-  запровадження  державного соціального медичного страхування з метою забезпечення доступності медичної допомоги для соціально незахищених верств населення, законодавче визначення гарантованого безплатного медичного страхування;

- посилення відповідальності страхових компаній  перед страхувальниками за невиконання своїх зобов'язань;   

-   проведення масового ознайомлення громадян при необхідності здійснення страхування;

-    підвищення вимог до страхових організації щодо  формування статутних фондів [5 с 14].

Пріоритетними напрямами розвитку добровільного страхування в Україні повинні стати; страхування життя, медичне та пенсійне страхування, страхування відповідальності та від нещасних випадків. Їх повноцінне становлення повинне базуватися на підвищенні рівня добробуту населення України, розширенні практики корпоративного страхування, розвитку страхової інфраструктури. Для цього держава повинна запровадити всі механізми пільгового  забезпечення розвитку цих форм страхування.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

1.     Третьякова Г. Особливості та процедури страхування в Україні // Фінансовий ринок України.- 2009 - №4. – с.11-16

2.     Мних М.В. Страхування в Україні в умовах глобальної економічної кризи // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. - №4. – с 33-35

3.     Салига С.Я., Шумінін С.А. Накопичувальне страхування життя на ринку фінансових послуг України // Держава та регіони. – 2008. - №4. – с 190-195.

4.       Котлобовський Н.Б. Ринок страхових послуг України на сучасному етапі // Фінанси. – 2008. - №11. – С. 33-38.

5.     Акрилов В.А. Проблема стійкості страхових компаній України. Фінанси. – 2008. №10. – с. 12-14.