Долінін Дмитро Володимирович

Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого

Визначення  зобов¢язань про надання послуг та розмежування їх на окремі види

          Збільшення обсягу різноманітних послуг зумовлено розвитком ринкової економіки, її спрямованістю на залучення до участі у договірних відносинах особливої категорії суб’єктів цивільного та комерційного обігу – споживачів. Однією із суттєвих проблем правового регулювання відносин за участю споживачів на сучасному етапі виявляється недостатня правова регламентація зобов’язань з надання послуг.    У зв’язку з цим необхідним є дослідження критеріїв виділення зобов’язань з надання послуг в окремий інститут цивільного права та визначення критеріїв розмежування їх на окремі види.                Так, згідно зі ст. 177 ЦК України послуга є самостійним об’єктом цивільних прав. Визнання послуги об’єктом цивільних правовідносин зумовлює наявність договірних зобов’язань, предметом виконання яких є здійснення боржником певної дії, обумовленої договором, нематеріальний результат якої споживається кредитором в процесі її надання. З урахуванням викладеного цілком логічним є вміщення до ЦК України окремої глави "Послуги. Загальні положення". Хоча така назва більше підходила б до глави, що характеризувала послугу, як об’єкт цивільних правовідносин, наприклад, як "Речі. Майно" – глава 13. В цій главі необхідно було б надати визначення послуги, наприклад, послуга – це дія (діяльність), яка не має матеріального результату і споживається в момент її здійснення, та навести перелік можливих послуг. А главу, яка регулює договірне надання послуг, доречно було б назвати "Договір про надання послуг. Загальні положення".

ЦК України розрізняє договір підряду і договір з надання послуг. Відносини підрядного типу, тобто відносини, пов’язані з виконанням робіт, завжди спрямовані на створення економічного результату, віддільного від процесу роботи та вираженого в матеріальній формі. Згідно із ч.2 ст.837 ЦК України договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові. У договорі про надання послуг посилання на результат відсутнє, його предметом вважається саме діяльність, благо, яке не має матеріального змісту, а тому є невід’ємним від діяльності (відповідно до ч.1 ст.901 ЦК України: послуга споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності) [2, c. 93]. В законодавчих актах поняття послуг завжди розумілося широко. Після прийняття нового Цивільного кодексу логічно було очікувати, що в таких актах послуги будуть визначатися чи розумітися з урахуванням ст. 901 ЦК. Але суперечності в цьому аспекті залишаються. Свій вклад у "визначення поняття послуг" внесло Міністерство економіки України, яке затвердило Галузевий класифікатор "Класифікатор послуг і продукції у сфері побутового обслуговування" [1]. Тут виготовлення ювелірних виробів, виконання робіт з ремонту виробів позначаються як види послуг, хоч відповідно до Цивільного кодексу такі відносини мають кваліфікуватися як підряд.     Окрім проблем визначення сутності поняття "послуга" існує також проблема визначення критеріїв поділу зобов’язань з надання послуг на види, яка зумовлюється такими обставинами:збільшення видів зобов’язальних відносин з надання послуг на сучасному етапі і необхідність їх постійної додаткової систематизації;відсутність загального переліку послуг залежно від сфери діяльності. Науковці визначають різні критерії для класифікації послуг, кожен з яких видається правильним і неоднозначним.Так, М.О. Барінов, М.І. Брагінський залежно від об’єкта зобов’язань, поділяли послуги на: 1) матеріальні (договори з виконання робіт); 2) нематеріальні (договори з надання послуг). О.С. Йоффе за характером діяльності класифікував послуги на три групи, згодом його класифікація була доповнена А.Є. Шерстобітовим ще однією групою (грошово-кредитного характеру) і окремими договорами:1) послуги фактичного характеру – перевезення, зберігання, оплатне надання інших послуг; 2) послуги юридичного характеру – доручення, комісія; 3) послуги комплексного юридичного і фактичного характеру – транспортне експедирування, управління майном; 4) послуги фінансово-кредитного характеру – позика, кредит, банківський вклад, банківський рахунок, страхування.                                                                                                       Слід відмітити, що А.Є. Шерстобітов поділяв послуги також залежно від сфер людської діяльності на: послуги зв’язку та інформації, медичні послуги, ветеринарні послуги, аудиторські послуги, правові послуги, послуги сприяння зайнятості та ін.   

Згідно положень ЦК України, договори з надання послуг можна поділяти залежно від наявності або відсутності зустрічного матеріального задоволення на: 1) безоплатні (наприклад, договір на зберігання речей у гардеробі організації (ст. 973 ЦК України); 2) оплатні (наприклад, договір перевезення вантажу ст. 909 ЦК України).                               

За суб’єктним складом зобов’язання з надання послуг можна поділити на такі види: 1) зобов’язання з надання побутових послуг (якщо суб’єктом послуг є споживачі); 2) зобов’язання з надання послуг у сфері підприємницької діяльності [4, c. 251-254].                       

Таким чином, зі всього вище викладеного можна зробити висновок,що в чинному законодавстві відбувається змішування понять договору підряду та договору про надання послуг, що суперечить діючому ЦК України, тому його необхідно врегулювати відповідно до останнього.

 

 

 

 

 

 

 

Список літератури:

1.     Галузевий класифікатор "Класифікатор послуг і продукції у сфері побутового обслуговування". Затв. наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 19.02.2002. №51 // http://www.legal.com.ua/document/kodeks/0CH560051569-02.html

2.     Ємельянчик С. Договір про надання послуг у новому Цивільному кодексі України // Підприємництво, господарство і право. – 2005. - № 2. – С.92-95.

3.     Науково-практичний коментар до цивільного законодавства України [В 4 т.] / А.Г. Ярема, В.Я. Карабань, В.В. Кривенко, В.Г. Ротань. – Т.3. – К.: А.С.К.; Севастополь. Інститут юрид. досліджень, 2005. – С.928.

4.     Осетинська Г.А. Проблеми визначення класифікаційних критеріїв відмежування зобов’язань з надання послуг та поділу їх на види // Вісник господарського судочинства. – 2004. - № 2. – С.251-256.

5.     Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар / За ред. розробників проекту Цивільного кодексу України. – K.: Істина, 2006. – С. 928.