Педагогические науки/5. Современные методы преподавания

О.Ю. Ніфатова

Севастопольський міський гуманітарний університет, Україна

Модель формування кольористичної культури майбутніх учителів початкових класів

Насьогодні особливо гостро й актуально постає проблема повноцінного естетичного розвитку особистості. Засадничими позиціями сучасної освіти є не лише визнання важливості загальної культури для повноцінного розвитку особистості, але й усвідомлення її сутнісної ролі в ефективному виконанні особистістю професійних функцій. Професія вчителя, як жодна з інших, висуває високі вимоги до культурного рівня як до базової складової фахової підготовки педагогів. Сьогодні школа чекає на висококультурних фахівців, готових до культуровідповідного включення у суспільне життя, здатних до творчої самоактуалізації та самовдосконалення як на професійному, так і на особистісному рівнях.

Однією з найяскравіших граней загальної культури людства є кольористична культура, яка завдяки емоційній впливовості кольору містить у собі величезний потенціал для духовного і культурного вдосконалення особистості. Кольористична культура дає змогу розвивати здібності художнього і естетичного сприйняття, яке значною мірою обумовлює ширину і різноманітність чуттєвих контактів людини із зовнішнім світом.

Втілюючи в собі не лише естетичний, але і моральний ідеал, кольористична культура із закладеними в ній смисложиттєвими цінностями і особистісно-розвивальними можливостями виступає як один із засобів вирішення об’єктивних протиріч соціального буття людей, як форма людського самовизначення і самоактуалізації.

Зауважимо, що сучасними вченими досліджено шляхи формування у майбутніх педагогів професійної (М.О. Пічкур), оцінної культури (О.П. Рудницька), композиційних знань (В.С. Щербина), художньо-естетичного досвіду (О.Л. Шевнюк); обґрунтовано напрями образотворчої підготовки вчителів початкових класів (Л.В. Бабенко, С.В. Коновець, Н.М. Сокольникова). В педагогічних дослідженнях доведено, що важливими складовими будь-якого компоненту професійної готовності вчителів є спеціальні знання та вміння, які повинні забезпечити готовність педагогів здійснювати керівництво особистісним розвитком учнів у навчальній діяльності. Однак поза спеціальною увагою науковців залишилися теоретичні та методичні аспекти формування в майбутніх учителів початкових класів базових знань та вмінь з кольористичної культури, як  важливої і незамінної складової професійної культури, детермінуючої умови подальшого професійно-особистісного розвитку та самореалізації, основоположного фактора ефективної  розвивально-виховної діяльності.

Зауважимо, що багато сутнісних аспектів культури втілюється завдяки мові кольору, завдяки різноманітним смислам, приписам, викладеним у колірній формі. Становлення кольористичної культури людини не пов`язане жорстко з розвитком тільки специфічних здібностей. Кольористична культура виступає водночас необхідним фактором і результуючим проявом розвитку базових здібностей до творчої самоактуалізації у різноманітних сферах життєдіяльності. Саме тому сучасній особистісно-орієнтованій школі потрібен учитель, здатний до фасилітації особистісного розвитку дитини на засадах і засобами кольористичної культури.

Проте, не зважаючи на|незважаючи на| значущі інновації у сфері змісту|вмісту,утримання| і технологій педагогічної освіти|утворення|, педагогічні навчальні заклади не забезпечують належний рівень розвитку кольористичної культури, а значить і особистісно-професійної готовності фахівців освітньої галузі до роботи з формування особистості, здатної до творчої самореалізації|в,біля|, який відповідав би оновленню цільових, змістових і процесуальних характеристик освіти ХХІ|утворення|.

Ми визначаємо кольористичну культуру особистості як складну багаторівневу систему своєрідних якостей особистості, які можуть бути сформовані лише в результаті освоєння здобутків кольористичної культури людства. Її розвиткові сприяє спеціально організована суспільством система освітніх заходів, яка дозволяє досягти такого рівня кольористичної культури його членів, який необхідний для існування і відтворення цього суспільства.

Проведені дослідження з майбутніми учителями початкових класів засвідчили, що кольористична інформація не актуалізується ними, не відбувається логічне осмислення чуттєвих даних, переданих кольоровими стимулами. Це робить інтелектуальну діяльність певним чином обмеженою: величезний пласт кольористичної культури з її можливостями задоволення інтелектуальних, естетичних, моральних і діяльнісних потреб не реалізується.

Саме ці фактори зумовили розробку моделі формування кольористичної культури в майбутніх учителів початкових класів (Див. Додаток 1), оскільки кольористична культура дає змогу розвивати здібності художнього і естетичного сприйняття, що забезпечує широту й різноманітність чуттєвих контактів зі зовнішнім світом.

Отже, кольористична культура, яка може забезпечити розвиток як образних, так і логічних систем індивідуально-психологічної структури особистості майбутнього вчителя початкових класів потребує спеціальних заходів з організації її цілеспрямованого формування (на основі доцільної діагностики).

Література

1.  Беспалов Б.И.  Действие: Психологические механизмы визуального мышления. – М.: Моск. ун-т, 1984. – 189 с.

2.  Бичкова Л.В. Навчально-методичний комплекс колористичної підготовки майбутнього вчителя // Професійно-педагогічна підготовка вчителя початкових класів: Збірник доповідей Всеукраїнської наукової практичної конференції (Полтава, 1-3 березня 2000 року). – Полтава, 2000. – С. 29-33.

3.  Лурия А.Р. Об историческом развитии познавательных процессов. – М.: Наука, 1974. – 172 с.

 


 Додаток 1

Модель формування кольористичної культури майбутніх учителів початкових класів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мета:

формування кольористичної культури майбутніх педагогів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організаційно-методичне забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компоненти процесу підготовки вчителів початкових класів

 

Мотиваційно-цільовий

 

Мотиваційна складова:

забезпечення мотиваційного компонента

 

Забезпечення неперервності підготовки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Когнітивна складова:

забезпечення теоретичного компонента

 

 

 

 

 

 

Педагогічні умови

 

 

 

 

 

Змістовий

 

 

 

Дотримання цілісності, єдності структурних компонентів

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Операційна складова:

забезпечення операційного та соціального компонентів

 

 

 

 

 

 

Процесуально-діяльнісний

 

 

 

 

 

 

 

 

Створення ситуацій розмірковування та успіху на заняттях

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація лекцій проблемного характеру, семінарів у формі дискусій,

рольових тренінгів

 

Інтеграція психолого-педагогічних та методичних знань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Емпіричні методи, методи контролю, самоконтролю

 

 

 

 

Контрольно-регулювальний

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Впровадження методики формування кольористичної культури майбутніх учителів початкових класів

 

 

 

 

 

Оцінно-результативний

 

Моніторинг якості формування

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Результат: формування кольористичної культури майбутніх учителів початкових класів