Сень О.В.
Полтавська державна аграрна академія
Тенденції на ринку перероблення
молока та виробництва молокопродуктів
Сектор переробки молока і виробництва молокопродуктів на початку двотисячних років був один з найбільш динамічно і швидко зростаючих ринків, відкритий для виробництва нових продуктів і нових технологій. В період з 2000 по 2005 рік обсяг виробництва молочної продукції збільшився в 2,1 рази, поступившись за темпами зростання лише секторам з виробництва напоїв та тютюнової продукції. Загалом у виробництві молочних продуктів було задіяне понад 800 підприємств. У 2005 р. частка молочної продукції в загальному випуску продукції харчосмакової промисловості склала 14,9%.
Майже стабільне щорічне зростання зберігалось до 2007 р. (рис. 1) Згодом ситуація почала змінюватись. В 2008 р. обсяги виробництва більшості молочних продуктів або скоротились, або залишилось на минулорічному рівні. У подальшому негативна тенденція скорочення обсягів виробництва молочної продукції також збереглася. Із основних факторів, що обумовили зміну тренда, можна виділити наступні: поступове нарощування обсягів імпорту, який став більш конкурентоспроможним після вступу України до СОТ; постійні обмеження на зовнішніх ринках збуту, насамперед, Російської Федерації; поступове зниження купівельної спроможності населення внаслідок подорожчання молочної продукції. Певного удару молочному ринку завдала також фінансова криза 2009 р. Як результат - ринок перероблення молока та виробництва молокопродуктів знову опинився серед лідерів, але цього разу з негативної сторони. З 2007 по 2010 р. обсяги виробництва молочної продукції скоротились на 17,4%. Більше падіння було зафіксовано лише в секторі перероблення та консервування овочів та фруктів, а також в тютюновій промисловості. В 2010 р. частка молочної продукції в загальному випуску продукції харчосмакової промисловості скоротилась до 12,0% при загальному обсязі реалізованої продукції 23,1 млрд. грн.
|
2000=100% |
Рис 1. Індекси обсягу виробництва продукції підприємств
харчової промисловості та сектору виробництва
молочних продуктів в 2000-2010 рр.
У поточному 2011 р. тенденція скорочення обсягів виробництва молочної продукції також збереглася. Більш того, за темпами скорочення поступившись лише кризовому 2009 р., що є свідчення глибокої системної кризи в якій опинилась молокопереробна галузь. Згідно даних Державної служби статистики індекс промислової продукції сектору виробництва молочних продуктів та морозива в січні-листопаді 2011 р. склав 92,6%.
Також слід відзначити, що на фоні поступового скорочення обсягів виробництва молочної продукції, відбуваються також суттєві зміни в кількості та структурі промислових підприємств, що виробляють молочну продукцію. В останні роки кількість молокопереробних підприємств в Україні постійно скорочується. Наразі, кількість нормально функціонуючих молочних підприємств скоротилась до 210 одиниць. Серед них лише половину можна віднести до категорії крупних. В деяких регіонах із працюючих залишилось лише 1-2 підприємства. Слід зазначити, що на фоні закриття малих та середніх підприємств, великі оператори молочного ринку продовжують нарощувати концентрацію виробництва. У розрізі компаній-виробників на долю двадцяти найбільших приходиться більше 75% ринку молокопродуктів.
Сектор переробки молока та виробництва молокопродуктів включає декілька великих сегментів, а саме - продукцію з незбираного молока, сири, масло тваринне, сухі молокопродукти, молочні консерви, казеїн та морозиво. Найбільші обсяги виробництва спостерігаються у сегменті продукції з незбираного молока (молоко рідке та кисломолочна продукція) та сегменті сиру. До складу сегменту кисломолочних продуктів входять наступні загальновживані товарні групи: сметана, кефір, йогурт, ряжанка. Продукти цього сегменту виробляються переважно для реалізації на внутрішньому ринку. Товарна група кисломолочної продукції відзначається широким асортиментом та користується великим попитом населення. Сири - один з найбільших за обсягом виробництва сегмент сектору. Виробництво сирів зорієнтоване як на внутрішній, так і на зовнішній ринок.
Для організованого ринку характерним є високий рівень переробки молока. Згідно даних IFCN (International Farm Comparison Network) середній світовий показник частки надходження молока на переробні підприємства від загального виробництва складає майже 60%. В розвинутих країнах він перевищує 80%о. Для прикладу в країнах Європейського Союзу переробляється понад 95%» виробленого молока. В Україні частка переробленого молока все ще залишається значно меншою порівняно навіть зі середньосвітовим показником. В 2010 р. на переробку надійшло 42,6% виробленого молока, а решта була використана для власного споживання, прямого продажу або втрачена (рис. 2). Цей рівень є значно кращим порівняно з кінцем дев'яностих років - періодом відродження молокопереробної галузі, коли на переробку надходило не більше 20-23%) виробленого молока. Водночас - значно гіршим за рівень 1990 р., коли перероблювалось майже 75% молока надоєного всіма категоріями господарств.
Рис. 2. Динаміка обсягів надходження молока на переробні підприємства та частка надходження від загального виробництва в 1990-2010 рр.
В останні роки попит на молочну сировину з боку молокопереробних підприємств формувався під тиском дефіциту та падіння купівельної спроможності населення, що є цілком логічно, зважаючи що ціни на молочну продукцію по окремих позиціях вже перевищують європейський рівень. Суттєво погіршила ринкову ситуацію й зміна системи субсидування молочної галузі, оскільки передбачений в 2011 році новий варіант по факту так і не запрацював. За таких умов відбувається поступове скорочення як обсягів продажу готової молочної продукції, так і загального попиту на молочну сировину з боку молокопереробних підприємств. При збереженні існуючої ситуації в секторі виробництва молочної сировини вже в найближчі три-чотири роки обсяги переробки молока на промислових підприємствах можуть скоротитись до рівня двотисячних років.
Що стосується поточного
рівня попиту на молочну сировину, то він оцінюється на рівні 4,8-5,0 млн. тонн.
Незважаючи, що ці обсяги становлять всього 42-44% від загального виробництва
молока в країні, доступність цих обсягів для молокопереробних підприємств вкрай
обмежена. Це обумовлено значною розпорошеністю виробництва молока за рахунок концентрації виробництва в
господарствах населення.
Література:
1.
Україна: ринок молока і молочних продуктів 2011/ Про Агро. // [Електронний
ресурс] – Режим доступу: http: marketing. rbc. ua / publication /
13.12.2011/4747.
2.
www.ukrstat.ua – Офіційний сайт Державної служби
статистики України.