Секція 6. Маркетинг і менеджмент

 

Яловега Наталія Іванівна

Полтавський університет споживчої кооперації України

Застосування мережі інтернет у діяльності підприємств

 

В умовах посилення конкурентного тиску, збільшення вагомості нецінових факторів конкуренції, підприємствам для успішної ринкової діяльності вже недостатньо виробляти доступні та якісні продукти. Поява та розвиток нових інформаційних технологій, зростання споживчих вимог до товарів та послуг активізують створення більш ефективних технологій проштовхування товарів. Все більшого значення в даному випадку набуває застосування мережі інтернет у функціонуванні підприємств та організацій. Це зумовлює необхідність розробки стратегії використання потенціалу доступного комунікаційного інструментарію, який складається із сукупності як інструментів, що використовуються для створення методологічних засад комунікаційної політики (закономірності, ефекти, принципи та правила реалізації комунікаційної політики, матриці, моделі, алгоритми), так і інструментів, за допомогою яких обґрунтована стратегія має реалізовуватися (засоби комунікацій).

Сучасний стан розвитку ринку товарів та послуг характеризується підвищенням значущості та цінності інформації як з боку користувачів, так і з боку продавців. Інформатизація суспільства щороку зростає. І хоча споживча аудиторія вимагає від виробників та продавців максимального інформаційного супроводження кожного елементу комплексу маркетингу, підприємства не можуть постійно збільшувати об’єми комунікацій, що застосовуються. Отже, зважаючи на це, необхідно приділяти увагу не стільки кількісному аспекту застосування комунікацій, скільки якісній складовій, що є підґрунтям ефективності використання комунікаційних інструментів.

Поява мережі інтернет та її подальший розвиток внесли зміни в традиційний погляд щодо застосування маркетингових комунікацій. Інтернет поєднав у собі інтерактивний характер комунікацій з можливістю персоналізації кожного контакту з цільовою аудиторією.

Застосування мережі інтернет, на нашу думку, значно розширює комунікаційні можливості підприємств. Донедавна науковцями цей засіб зв’язку оцінювався лише як медіа канал передачі рекламних повідомлень. Але можливості інтернету на сьогодні виявляють нові перспективи комунікаційної діяльності підприємств − робота з будь-якими типами інформації від текстової до мультимедійної, отримання інформації в режимі реального часу з любої точки земної кулі, проведення як пасивних, так і активних маркетингових досліджень тощо.

Маркетингова діяльність кожного підприємства заснована на функціях маркетингу, серед яких основними є:

− аналітична (дослідження кон’юнктури ринку, споживачів, конкурентів, постачальників, посередників, змін макро- та мікросередовища);

− управлінська (стратегічне маркетингове планування, організація внутрішніх маркетингових процесів);

− організація товарної, цінової, збутової, комунікаційної складових діяльності підприємства;

− реалізація запланованих маркетингових заходів;

− контроль та моніторинг основних складових комплексу маркетингу тощо.

Зокрема, аналітична функція маркетингу заснована на проведенні маркетингових досліджень. Мережа інтернет, як засіб та середовище комунікацій, може ефективно використовуватися для безпосереднього проведення запланованих досліджень. В мережі інтернет можливе проведення як первинних, так і вторинних маркетингових досліджень. Це забезпечить оперативність, достатній об’єм отриманої інформації, відносно невеликий розмір витрат. Мережа інтернет є ефективною і при виконанні інших зазначених маркетингових функцій

Таким чином, перевагами комунікаційних заходів, що здійснюються через мережу інтернет слід зазначити наступні:

− висока сконцентрованість на цільовій аудиторії;

− особовий характер комунікацій;

− відносно невисока вартість розміщення комунікаційних повідомлень;

− можливість обліку контактів з рецепієнтами;

− корегування кожного елементу комплексу маркетингу, виходячи із запитів та намірів потенційних споживачів;

− повний контроль ефективності комунікаційної кампанії тощо.

Аналізуючи лише об’єм рекламного ринку України [1, 2], слід відмітити збільшення фінансових асигнувань на традиційні медіа носії, серед яких і мережа інтернет. Так, прогнозні витрати на розміщення рекламної продукції в інтернет-просторі у 2010 році складають суму більше 16 млн. доларів. Це обумовлено широким визнанням суспільством ефективності застосування вищезазначених комунікаційних каналів.

Таким чином, використання нових інформаційних технологій, зокрема інтернету, внутрішня перебудова та створення ієрархічної структури інформаційних і управлінських потоків дозволить, на наш погляд, вийти підприємствам України на новий рівень розвитку.

Література

1.                Дьячук И. Анализ применения современных маркетинговых технологий в продвижении товаров // Маркетинг и реклама. – 2008. – №5. – С. 46 – 49.

2.                www.adcoalition.org.ua

3.                www.reklamaster.com.ua