Економічні науки / 10. Економіка підприємства

Фірсова С.М.

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Луганськ

Доцільність застосування концепції контролінгу в управлінні інноваційною діяльністю підприємства

 

Основна проблема при організації процесу реалізації інновації полягає в тому, щоб гарантувати своєчасний вихід продукту на ринок або технології у виробництво при дотриманні оптимального рівня показника «ціна/корисність». При цьому слід враховувати відмітні особливості інновацій, що реалізовуються, розрізняються наступними ознаками: складність, новизна, мінливість, структурованість. Інноваційно-інвестиційні проекти з високим ступенем складності характеризуються великим числом вирішуваних проблем і широким спектром взаємозв'язків як усередині компанії, так і зовні. Рівень новизни визначається в основному кількістю непередбачених можливих відхилень в процесі реалізації інновації по всіх параметрах проекту. У сучасних умовах одним з основних внутрішніх чинників невизначеності для підприємців є неповна інформація, як про поточний стан, так і перспективах власного бізнесу. Крім того, загострюється конкуренція і посилюється вплив на вітчизняну економіку процесів, що відбуваються в міжнародній фінансово-економічній сфері.

Ці обставини вимагають формування нових підходів до управління інноваційно-інвестиційною діяльністю і інструментів її реалізації, які: дозволять прояснити економічні проблеми компанії, що ускладнюються; подадуть своєчасно сигнали для вживання заходів; забезпечать інформаційну підтримку управління процесами по встановлених цілях; допоможуть розшити вузькі місця в компанії з орієнтацією на перспективу.

Аналіз існуючих теоретичних концепцій і практики управління, проведений в рамках дослідження, показує, що в сучасних умовах господарювання необхідні нова концепція і методологія управління, а також заснований на них інструментарій, які допомогли б модернізувати організаційну і інформаційну структуру підприємства так, щоб вирішувалися базові проблеми його розвитку, що зумовлюють стабільні успіхи не тільки в сьогоденні, але і в майбутньому. Нова концепція і методології управління повинні реалізовуватися по всіх напрямах діяльності підприємства і, в першу чергу, у сфері розробки і реалізації інновацій. Такою концепцією може виступати контролінг. Не дивлячись на те, що за останні роки в Україні з'явилися роботи зарубіжних і вітчизняних авторів, присвячені проблематиці контролінга, сьогодні не вироблено однозначне визначення поняття контроллинг. Єдиним фактом, в рамках якого співпадають думки всіх авторів, є наступний. Контроллінг не зводиться лише до контролю, і що це нова концепція управління, породжена практикою сучасного менеджменту.

Контролінг може бути визначений як цілеорієнтована система планування і контролю, що забезпечує інтеграцію, системну організацію і координацію фаз процесу управління, функціональних областей, організаційних одиниць і проектів підприємства. Введення контролінгу в систему управління дозволить звільнити керівництво підприємства від необхідності постійного, детального вивчення і аналізу умов для вирішення частини нестандартних задач і забезпечити розвиток підприємства з врахуванням його можливостей, внутрішніх і зовнішніх чинників. Контролінгові елементи в управлінській структурі повинні підвищити надійність реалізації планів діяльності підприємства, спростити технологію і підтримку оперативного управління, а також знизити витрати сил і засобів на обробку нестандартних ситуацій.

Сфери діяльності контролінгу, як системи, що підтримує управління, збігаються з областями і напрямами функціонування системи управління. Система контролінгу має право сама визначати напрями своєї діяльності, у тому числі і ті, які не виявляються в звичайних умовах, якщо це необхідно для найбільш ефективного досягнення поставлених цілей. Тим більше справедливим є включення зовнішнього середовища в коло даних питань, що розглядуються контролінгом, для вітчизняної економіки, де вплив держави, політичних і соціальних чинників є дуже великим. Організація управління на основі реалізації інформаційно-координаційної функції розгалуженої мережі контролінгу дозволяє в максимальному ступені зв'язати елементи управління в єдине органічне ціле і сприяє прийняттю найбільш оптимальних для функціонування підприємства управлінських рішень. При цьому відділи діють не ізольовано один від одного в процесі реалізації своїх функцій, а при постійному інформаційному обміні з керівництвом і іншими підрозділами, наприклад, бухгалтерія і відділ збуту.

Таким чином, концепція контролінгу є стрижнем, навколо якого мають бути об'єднані основні елементи організації і управління діяльністю підприємства, а саме: усі учасники бізнес-процесів; центри відповідальності підприємства; системи планування і бюджетування, що формуються на основі центрів відповідальності підприємства; система управлінського обліку, побудована на основі центрів відповідальності і їх бюджетів; система стратегічного управління; інформаційні потоки (документообіг), що дозволяють оперативно фіксувати поточний стан виконання бюджетів центрів відповідальності; моніторинг і аналіз результатів фінансово-господарській діяльності підприємства.

Концепція контролінгу не містить нових знань про економіку підприємства і лише використовує інструментарій, відомий економістам з інших дисциплін. Тому є сенс говорити про контролінг не як про систему певних знань, а швидше, як про філософію або про ідеологію управління підприємством. На відміну від менеджменту, як науки про управління, він базується на кількісному аналізі і більшою мірою орієнтований на систему вартісних показників і планово-контрольних розрахунків.