Божко М.О.

Сумський Державний Університет

Аналіз проблеми зносу основних фондів на підприємствах машинобудівного комплексу України

 

На сьогодні зростання ефективності використання основних засобів у машинобудуванні набуває особливої актуальності для підвищення науково-технічного потенціалу промисловості в цілому. Слід підкреслити, що в Україні значення ключових критеріїв, які характеризують розвиток відтворювальних процесів, не відповідають середньосвітовому рівню. Зокрема, ситуація, за якої показник зносу основних засобів сектору машинобудування перманентно є вищим за коефіцієнт зносу в переробній промисловості, може бути визначена як загрозлива.

Ступінь зносу основних фондів підприємств машинобудування протягом 2001-2009 років в цілому зріс та склав на початок 2010 року майже 65%. В той час сукупна вартість наявних основних фондів продемонструвала помірне зростання (табл. 1).

Таблиця 1 – Показники, що характеризують стан основних засобів підприємств галузі машинобудування

Показник

Рік

2001

2003

2005

2007

2009

Ступінь зносу основних фондів %

57.1

61.4

62

68.9

64.9

Наявність основних фондів на кінець року, млн. грн.

50590

54233

58488

89678

-

 

Протягом останніх чотирьох років простежується негативна тенденція зменшення частки обсягу інвестицій, що направляються на відновлення основних фондів промислових підприємств, у загальній структурі промислового інвестування. Частка перших, відповідно, скоротилась з 23,8% у 2007-му до 20,0% у 2009-му році (табл. 1).

У свою чергу, відсутність можливості у компаній машинобудування здійснювати повноцінну заміну старого обладнання призводить до неприпустимо низького рівня їх інноваційної активності (рис. 2).

Рисунок 2 – Кількість використаних у 2010 році передових виробничих технологій за терміном впровадження у машинобудівному комплексі

 

 Загалом у 2010 році створенням і використанням передових виробничих технологій, а також використанням раціоналізаторських пропозицій займалося 1694 підприємства і організації України, більшість з яких – промислові компанії.

На нашу думку, зменшення ступеня зносу основних фондів у машинобудівному секторі можна досягти шляхом впровадження наступних заходів:

-                 застосування альтернативних «фінансових технологій» з метою опосередкованої інтенсифікації оновлення виробничої бази підприємств (операції на фондовому ринку, венчурне фінансування);

-                 державна підтримка у формі податкових послаблень, управлінського консультування, впровадження програм пріоритетного розвитку, промислової політики та спеціальних економічних зон тощо;

-                 формулювання спеціальної методології визначення часових критеріїв експлуатації техніки у машинобудівному комплексі; визначення строків служби основних фондів, на основі яких ґрунтується розрахунок норм амортизаційних відрахувань; проведення деталізованого узгодження підходів щодо регулювання національних відтворювальних процесів з суміжними галузями народного господарства; дослідження циклічної природи системи оновлення виробничої бази сектору машинобудування.