Технічні науки/ 4. Транспорт

Соколова Н.О., Пархоменко К.О.

Автомобільно-дорожній інститут Донецького Національного технічного університету, м. Горлівка, Україна

УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ КОНТРОЛЮ ЗА ПОВЕДІНКОЮ ПІШОХОДІВ НА ВУЛИЧНО-ДОРОЖНІЙ МЕРЕЖІ МІСТ

Статистика дорожньо-транспортних подій за участю таких учасників дорожнього руху, як пішоходи показує, що найбільше поширеними видами аварій є наїзд на пішохода і зіткнення транспортних засобів (ТЗ). Наїзди на пішоходів складають 35-55% від усіх дорожньо-транспортних подій (ДТП) (перше значення відповідає ситуації у містах). На перегони вулиць у населених пунктах за статистикою припадає близько 70% наїздів, з них в зонах зупинок суспільного транспорту - близько 10%. На перехрестя припадає 10-25% наїздів. У 60% випадках пішоходи рухалися справа наліво (по ходу руху автомобіля) і приблизно 10% пішоходів стояли або йшли вздовж проїжджої частини.

Перехід в невстановленому місці становить близько 30%, і приблизно 60% пішоходів переходили проїзну частину в безпосередній близькості перед ТЗ. Є дані, що постраждалі пішоходи порушували правила дорожнього руху (ПДР) свідомо - 70%, а з необережності - 30%. В загальній статистиці нетверезий стан пішоходів спостерігається в 30% випадків наїздів [1].

Згідно з ПДР пішохід має право на перевагу при переході проїзної частини на позначених нерегульованих пішохідних переходах, а також на регульованих пішохідних переходах за наявності на те відповідного сигналу регулювальника або світлофора [2, с. 13].

При розслідуванні ДТП, пов'язаних з наїздом на пішохода, в зоні пішохідного переходу, як правило, застосовується презумпція вини водія і невинності пішохода. Але, водій, що керує ТЗ, не може постійно і безперервно контролювати рух свого автомобіля, який є джерелом підвищеної небезпеки і вимагає певних правил обережності від оточуючих його учасників дорожнього руху, а саме від пішоходів [3].

Згідно з пунктом 18.1 ПДР, водій ТЗ, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати перевагу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека [2, с. 28].  Цей пункт ПДР встановлює взаємини водіїв і пішоходів на обмеженій ділянці проїзної частини (пішохідному переході) і зобов'язує водія поступитися дорогою пішоходу при визначених у ПДР.

Пішоходи є учасниками дорожнього руху і повинні діяти таким чином, щоб не створювати небезпеку для руху, тобто виконувати всі вимоги, які встановлюють порядок перетинання проїзної частини і руху по ній.

Таким чином, можна зробити висновок, що в більшості випадків причиною виникнення ДТП є пішохід, який здійснює перетинання проїзної частини з порушенням ПДР.

Державним органом, який повинен забезпечувати безпеку дорожнього руху шляхом регулювання і контролю всіх учасників дорожнього руху є Державна Автомобільна Інспекція (ДАІ). Згідно зі спостереженнями, основним учасником дорожнього руху, за поведінкою якого стежить інспектор ДАІ - водій. Таким чином, інспектор ДАІ притягає до відповідальності тільки водія, а пішохід залишається неконтрольованою категорією учасників дорожнього руху, що дозволяє йому систематично порушувати ПДР, особливо при перетині проїжджої частини.

Одним із заходів впливу на поведінку учасників дорожнього руху є адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Відповідно до статті 127 г. 1 "Кодексу України про адміністративні правопорушення" за порушення ПДР пішоходами передбачається адміністративне стягнення у вигляді попередження або у вигляді штрафу від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян України. Для порівняння: за перехід дороги в недозволеному місці, на пішохода може бути накладено штраф у розмірі від 51 до 85 гривень. Разом з тим адміністративне стягнення за порушення правил проїзду пішохідних переходів водіями, передбачає штраф від 255 до 340 гривень. У разі якщо дії учасників дорожнього руху спричинили створення аварійної ситуації, то для пішохода штраф збільшується від 170 до 255 гривень. Що ж стосується водіїв, то для них у таких випадках штрафні санкції зростають до 850 гривень. До того ж, водія можуть позбавити права керування автомобілем на термін від 6 до 12 місяців. В обох випадках рішення про покарання приймає суд. Тому співробітник Державтоінспекції зацікавлений "зробити" винуватим водія.

Також при зупинці інспектором ДАІ водія транспортного засобу, він має право перевірити його документи, які згідно з пунктом 2.1 ПДР, повинні завжди бути при ньому, і отримати дані, які дозволяють, у разі необхідності, оформити протокол порушень ПДР.

У випадку з пішоходами є труднощі, пов'язані з тим, що законодавство України не передбачає постійне носіння документів, які засвідчують особу, з собою. Внаслідок чого, при порушенні пішоходом ПДР інспектор ДАІ не може навіть отримати від нього документів, що засвідчують його особу. Звичайно, цю процедуру можна довести до кінця, затримавши порушника і згодом встановивши його особу, і у зв'язку з цим притягнути до відповідальності.

Але виходить так, що затриманий пішохід-порушник залишається безкарним і продовжує порушувати ПДР, створюючи небезпечні ситуації на дорогах.

Єдиним контролем за поведінкою пішоходів на дорогах є щорічний рейд "Пішохід", який триває не більше тижня - коли співробітники Державтоінспекції "полюють" на пішоходів. По закінченні цього рейду, вони знову повертаються до своєї звичайної справи - контроль за рухом ТЗ.

Таким чином, можна запропонувати наступні заходи, які дозволять скоротити кількість ДТП за участю пішоходів:

1. Законодавством України, має бути передбачено постійне носіння документів, що засвідчують особу, що полегшить процедуру виписування штрафу.

2. Найоптимальнішим рішенням даної проблеми буде видача у школах спеціального посвідчення по закінченню проходження курсу лекцій з правил дорожнього руху, які передбачені шкільною програмою. Таким чином, кожний випускник школи буде "законним" учасником дорожнього руху, про що говорить посвідчення, яке має завжди бути з ним. У разі порушення Правил дорожнього руху, в даному посвідченні буде робитися позначка. Причому, величина штрафу повинна бути прямо пропорційна кількості порушень, тобто перше порушення - попередження, друге - мінімальний штраф, третє - штраф у два рази збільшений тощо. Дане посвідчення має містити всю необхідну інформацію про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, місце прописки. Фотографію розміщувати на такому посвідченні немає сенсу, щоб не виникала необхідність його заміни з часом.

3. Для інших категорій громадян, які не отримали цей документ, повинні бути передбачені курси з навчання ПДР, по закінченні яких також видається спеціальне посвідчення.

Таким чином, взявши до уваги все вищесказане, можна зробити висновок, що запропоновані заходи дозволять збільшити безпеку дорожнього руху, знизити кількість ДТП за участю пішоходів і знизити кількість порушень правил дорожнього руху, які можуть призвести до створення небезпечної ситуації або навіть до дорожньо-транспортної події. А також спростять процедуру накладання штрафів на таку категорію учасників дорожнього руху, як пішоходи.

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

1. Правила дорожного движения: с изменениями и дополнениями в соответствии с постановлениями Кабинета министров №876 от 01.10.2008, №№76, 124 от 11.02.2009, №395 от 22.04.2009 и №934 от 03.09.2009. – Донецк: ООО «ПКФ «БАО», 2011.- 64с.

2. Анисимов Ю.А. ДТП – наезд на пешехода [Электронный ресурс] : журнал «Адвокат». — Электрон. журн. — Режим доступа: http://www.anisim.westportal.net/publications/dtp naezd na peshighoda. html

3. Кодекс України про адміністративні правопорушення: за станом на 1 груд. 2009р. / Верховна Рада України. Офіц. вид. К.: Парлам. вид-во, 1984.