К.е.н., доцент Клокар О.О.

Білоцерківський національний аграрний університет

Характеристика організаційно-економічного механізму відтворення аграрних ресурсів

 

         Розвиток ринкової економіки України, ефективна реалізація реформ у даному напрямі та поліпшення життєвого рівня населення, можливо лише завдяки постійному відтворенню всіх ресурсів, передусім, в аграрному секторі економіки. Проте в контексті трансформації виробничих, земельних, трудових та інших відносин в аграрному секторі економіки, її інтеграції в інші сфери суспільної діяльності (промисловість, торгівлю, транспорт і зв’язок тощо) істотно ускладнюється можливість поновлення ресурсів цієї галузі.                    Це негативно позначається на соціально-економічних відносинах між господарюючими суб’єктами різних сфер суспільної діяльності, погіршує їх рентабельність, дестабілізує функціонування більшості галузей країни в цілому. Тому актуальним питанням на сучасному етапі розвитку сільського господарства є розробка дієвих заходів щодо відтворення аграрних ресурсів.            

         Дослідженням вищенаведеної проблеми займалися такі вчені як:               Д. Гелберт, Д. Кларк, С. Фішер, Р. Дорнбуш, Р. Шмалензи, П. Хейне,                 та ін. [1-4]. Вони дослідили основні складові суспільного відтворення трудових, земельних, майнових та інших ресурсів в різних галузях економіки. Проте питання формування економічного механізму та особливостей їх поновлення в сільськогосподарських підприємствах вивчені недостатньо. Тому головною метою даного дослідження є визначення та аналіз економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів. Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити наступні завдання:

-   розкрити сутність економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів;

-   визначити та проаналізувати основні складові вищевказаного механізму.

-   сформувати заходи щодо поліпшення економічного механізму відтворення аграрних ресурсів.

         У результаті критичного аналізу різних теоретичних і практичних надбань встановлено, що більшість наукових підходів щодо формулювання категоріального апарату економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів подібні між собою і мають не суттєві відмінності. Так, більшість науковців трактують дану категорію як систему пов’язаних між собою форм і методів соціально-економічного впливу на сільськогосподарських товаровиробників з метою активізації виробничої, фінансової, інвестиційної діяльності та насичення ринку конкурентоздатною аграрною продукцією [1, с.125; 2, с.236].

         З урахуванням вищезазначеної позиції нами визначено основні складові економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів, а саме: організаційна (виробництво, відносини власності, система управління на всіх рівнях господарської діяльності та ін.), економічна (планування фінансово-господарської діяльності, економічне стимулювання підприємств, сприятливі умов для інвестування та кредитування підприємств тощо) (рис. 1). Вони взаємопов’язані між собою на кінцевому етапі по відношенню до двох з  них – аналізі та контролі за використанням аграрних ресурсів на всіх рівнях (створення умов для отримання своєчасної та повної інформації власником щодо фінансово-господарської діяльності підприємства з метою прийняття ефективних поточних управлінських рішень).

         Крім цього, заходи повязані з вирішенням даної проблеми повинні базуватися на таких принципах:

-   забезпечення соціально-економічної та політичної стабільності в країні;

-   розробка на макро- та мікрорівнях комплексних програм розвитку аграрного сектора економіки;

-   створення сприятливого податкового клімату для аграріїв;

-   впровадження пільгових умов кредитування, залежно від рівня економічного розвитку сільськогосподарських підприємств;

-   забезпечення умов для кооперації господарюючих субєктів аграрного сектора економіки тощо.

Рис. 1. Складові економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів.*

*Розроблено автором.

         На нашу думку, даний підхід забезпечить всебічне дослідження економічного механізму суспільного відтворення аграрних ресурсів, сприятиме виявленню та розробці ефективних заходів щодо його поліпшення.  

Література:

1.      Гэлбрейт Д. К. Экономические теории и цели общества. – М.: Прогресс, 1979. – 406 с.

2.      Кларк Д. Б. Распределение богатства. – М.: Экономика, 1992. – 447 с.

3.      Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. Экономика. – М.: Дело ЛТД, 1993. – 864 с.

4.      Хейне П. Экономический образ мышления. – М.: Дело, 1993. – 704 с.

Авторська довідка

Клокар Олег Олександрович, к.е.н., доцент кафедри бухгалтерського обліку і аудиту, Білоцерківського національного аграрного університету.

Адреса: Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченко, 20,  кв. 81. Електронна адреса: klokar@rambler.ru

Контактні телефони (04563) 39-30-30 – дом., (050) 984-63-24 – моб.