Воронецька І. С., к.е.н, доцент

Глеба М.М. студентка

факультету економіки та підприємництва

Вінницький національний аграрний університет

 

Привабливий інвестиційний клімат, як головний чинник економічного розвитку держави

 

Постановка проблеми Досягнення стабільного соціально - економічного розвитку в Україні потребує нарощування інвестиційних ресурсів, послідовного збільшення частки капітальних вк­ладень у ВВП, поліпшення структури інвестиційних джерел та оптимізації напрямів їх вкладення. Чинником забезпечення активної інвестиційної діяльності в країні є інвестиційний клімат.

Аналіз останніх досліджень. Питанням формування інвестиційного клімату присвячені праці як вітчизняних, так і іноземних учених, зокрема Гайди Н.[1], Кльоби Л.Г. [5], Марченко С.К. [6], Мацибори Т.В. [7], Чайки В.М. [9] та ін.

Постановка завдання. Метою даної статті є висвітлення основних аспектів привабливості інвестиційного клімату для соціально-економічного розвитку України.

Виклад основного матеріалу дослідження. В економічній енциклопедії під інвестиційним кліматом розуміють «…сукупність об’єктивних та суб’єктивних умов, які сприяють (гальмують) процесу інвестування народного господарства (на макрорівні) та окремих підприємств, компаній, галузей (на макрорівні). [3, С.636-637]

Основними актами законодавства, що впливають на інвестиційний клімат в Україні, є: Конституція України; Господарський, Цивільний, Земельний кодекси України; Закони України: «Про банки і банківську діяльність», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», «Про господарські товариства», «Про державне регулювання ринку цінних паперів», «Про заставу», «Про захист іноземних інвестицій в Україні», «Про режим іноземного інвестування», «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про інвестиційну діяльність», «Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)» та інші.

Інвестиції в Україні можуть здійснюватися у таких формах:

Рис.1. Форми інвестицій в Україні [4]

Інвестиційний клімат в Україні знаходиться у прямій залежності і з виправленням деформацій у відносинах власності, забезпеченням надійного державного захисту приватної власності, інтересів ділових парт­нерів, інвесторів та кредиторів, стимулюван­ням приватної ініціативи. Водночас ми має­мо постійно дбати про зміцнення позицій національного капіталу (фінансового, банківського, промислового), його концентрацію та централізацію. Потрібно виходити з того,що лише великий національний капітал у союзі з малим та середнім бізнесом можуть стати основою реальної суверенності національної економіки, її базовою конструкцією.

На сьогоднішній день інвестиційний клімат України не можна назвати привабливим. Відсутність політичної стабільності, складне та суперечливе податкове законодавство, недостатньо розвинута фінансова інфраструктура залишаються основними перешкодами на шляху надходження інвестицій в українську економіку. Крім того, несприятливий інвестиційний клімат не дає Україні змоги конкурувати на міжнародних ринках капіталів, що призводить до відпливу капіталів за кор­дони країни [9].

У світовій практиці обсяг внесених інвестицій, залежно від їх виду чи форми, розглядається як один з найважливіших показників процвітання національної економіки, а перепади інвестиційних вкладень - як інди­катор змін сукупного попиту, обсягу національного виробництва та рівня зайнятості населення.

У сучасних умовах у країні з невисоким кредитним та інвестиційним іміджем і не досить сприятливим бізнес-кліматом залучити іноземних інвесторів дуже важко. Тому основний обсяг світових фінансових ре­сурсів спрямовується в розвинуті країни, а саме в За­хідну Європу. Основним фактором, що залучає інвес­торів у розвинуті країни, є інтелектуальний рівень, гнучкість і різноманітність ринків. Хоча зростання та потенціал внутрішніх ринків деяких країн, що розвива­ються, їх цілісна ринкова інфраструктура і стабільна нормативно-правова база сприяють активізації інвес­тиційної діяльності в цих країнах. Яскравим прикладом такого інвестиційного пожвавлення є Китай, який на даний момент за обсягом іноземних інвестицій виходить на перше місце. Значних інвестиційних успіхів досягли Польща та Угорщина.

Роль іноземних інвестицій у розбудові національної економіки та у соціально-економічному розпитку держави є ос­новною, а створення сприятливого інвести­ційного клімату повинно мати на меті досяг­нення бажаного економічного та соціального ефекту.[8]

На жаль, Україна серед європейських країн сприймається як держава з найбіль­шим ризиком, оскільки економічні національ­ні умови для реалізації міжнародних інвес­тиційних програм є порівняно непривабли­вими. Станом на 1 січня 2010 року в економіку України іноземними інвесторами внесено 40 026,8 млрд дол. США(рис.2).

Рис. 2. Обсяги прямих іноземних інвестицій в Україну, станом на 1.01.2010, млн.дол. США; % [4]

 

У 2009 році приріст сукупного обсягу іноземного капіталу в економіці країни з урахуванням його переоцінки, утрат і курсової різниці становив 4,3 млрд. дол. США, що складає 69,4 % рівня попереднього року. Інвестиції надійшли зі 125 країн світу.

Економічний фактор повинен бути чи не найважливішим в оцінні привабливості ін­вестиційного клімату. Причина повільного розвитку України у цьому напрямі полягає в тому, що види ведення бізнесу в Україні відрізняються не лише від практики західних країн, а й від країн з перехідною економікою, наприклад Чехії та Угорщини. Прозорість приватизаційних процесів та їх за­конність також є невід'ємною складовою цього фактору. Необхідна державна економічна політика, що сприятиме здійсненню всіх реформ, росту ВВП, розвитку всіх галузей виробництва [7].

Одним із найбільш ефективних способів фінансування задля реалізації інноваційних ідей світовий досвід визнав венчурне фінансування. Висока ризиковість таких проектів, залучення коштів на досить тривалий термін на фоні відсутності належних правових умов функціонування венчурних фондів в Україні обумовлюють проблему недорозвинутості венчурного інвестування у державі.

Враховуючи переваги, які надає добре сформована та ефективно діюча система венчурного інвестування, постає необхідність розвитку подібного сегменту інвестування і в Україні.

Венчурні фонди в Україні сьогодні відіграють не основну роль у фінансуванні економіки, у т. ч. інноваційних проектів, хоча спостерігається певне загострення уваги до цього виду ІСІ (табл.1).

Таблиця 1

Обсяги активів венчурних фондів та коштів, залучених у банківську систему, порівняно із ВВП України у 2008 р.*

Показники

Станом на 1.01.2008

Станом на 1.01.2009

Приріст, %

млн.грн.

питома вага у ВВП, %

млн.грн.

питома вага у ВВП, %

коштів

питомої ваги у ВВП

Кошти залучені банками

279738

39,9

215087

22,6

-23,1

-43,3

Активи венчурних фондів

36452

5,1

58694

6,2

61,0

22,4

*Побудовано за Даними Української асоціації інвестиційного бізнесу // www.uaib.com.ua та Державного комітету статистики України // www.ukrstat.gov.ua

 

Фінансовий фактор характеризується досить слабкою банківською системою, висо­кими відсотками по кредитах, малою кількістю іноземних банків. Тому, перш як дозволити іноземним банкам відкривати свої філії, необхідно вирішити такі питання, як досягнення європейського рівня монетизації економіки, зменшення частки позабанківського обігу грошей, сприяння концентрації українського банківського капіталу. Великі банки слід розглядати як основу економічної безпеки України, необхідно запровадити систему управління грошовими потоками в державі, сконцентрувавши їх у провідних банках, обмежити кількість іноземних банків.

Інвестиційний клімат повинен бути стабільним та гнучким, він повинен бути сприятливим для економіки в цілому, а не ігнору­вати окремі її галузі, він повинен бути збалансованим; інтерес інвестора або держави не повинен домінувати на сто відсотків; інвестиційний клімат повинен бути досліджений для того, щоб управління інвестиційною діяльністю здійснювалось ефективніше; не­обхідно також, для створення привабливого інвестиційного клімату, залучити такий інноваційний фактор, що сприятиме розвитку виробництва в цілому [6].

Прогнози показують, що пріоритет національного інвестора над іноземним буде значним, оскільки національний інвестор має імунітет від тих проблем, що виникають на сучасному етапі розвитку економіки. Тому, шлях до європейських структур, гармонізація національного законодавства із законодавством ЄС створять сприятливі умови для всіх інвесторів.

Отже, формування привабливого інвес­тиційного клімату передбачає подолання не­гативних факторів його формування, змен­шення інвестиційних ризиків, побудову ринкової економіки, фінансового ринку, інвестиційного ринку та його інфраструктури, а також ефективну державну політику - еко­номічну, соціальну, управлінську.

Висновки:

1.           Основою для привабливості української економіки для іноземного інвестора є формування дієвої нормативно-правової бази, політична та економічна стабілізація.

2.           Важливим аспектом в інвестиційній діяльності є створення та функціонування інвестиційного ринку на засадах максимально наближених до норм ЄС.

3.           У сфері інноваційного бізнесу важливого значення набуває венчурне інвестування як головне джерело фінансування, суть якого полягає в тому, що підприємства, що розвиваються, можуть отримати інвестиції тоді, коли інші фінансові інститути утримуються від ризикованих капіталовкладень.

Список використаних джерел

1.           Гайда Н. Капіталізація українських банків як показник інвестиційного клімату в Україні [Текст]/ Н.Гайда //Банківська справа. – 2005 - №5.-с.61-66

2.           Дамаскіна М. В. Рейтингова оцінка інвестиційного клімату в Україні [Текст]/ М.В.Дамаскіна //Держава і регіони. Серія. Економіка та підприємництво.-2007.-№4.с.47-55

3.           Економічна енциклопедія: У трьох томах. Т.1[Текст]/Редкол.: …С.В.Мочерний (відп.ред.) та ін.. – К.: Видавничий центр «Академія», 2000 – 864 с.

4.           Інвестиційний клімат. Державне Агентство України з інвестицій та інновацій [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.in.gov.ua

5.           Кльоба Л.Г. Інвестиційна політика банків України в умовах ринкової трансформації економіки [Текст]/ Л.Г.Кльоба// Інвестиції : практика та досвід. – 2008р.№5.с.13-16

6.           Марченко С.К. Інвестиційний клімат України – проблеми та перспективи / С.К.Марченко // Лідери АПК XXI століття. – 2009. - №9- с. 255-258

7.           Мацибора Т.В. Проблеми поліпшення інвестиційного клімату в Україні [Текст]/ Т.В.Мацибора // Економіка АПК. – 2009. - №10. с. 83-85

8.           Україна в ІІІ тисячолітті. Традиції. Інновації. Інвестиції 2007(електронна версія книги) [Електронний ресурс] / В.Янукович [та ін.] Режим доступу: http://who-is-who.com.ua/book/ukrinvest2007.html

9.           Чайка В.М. Розвиток інвестиційного клімату в Україні. [Текст]/ В.М.Чайка // Інвестиції: практика та досвід – 2008. №3 с. 80-94.