Политология / 6.    Проблемы взаимодействия власти и общественности (отечественный и зарубежный опыт)

Євгенія Олійник,

Чернівецький національний університет

імені Юрія Федьковича 

Сучасний стан розвитку аналітичних політологічних центрів України в громадському секторі

 

В контексті дослідження процесу інституціалізації політичної науки в Україні особливу актуальність зберігає дослідження функціонування недержавних аналітичних центрів.

Аналітичні центри також називають мозковими (в перекладі з англ. Think tanks)  або «фабриками думки».  Існування та успішна діяльність недержавних аналітичних центрів в країні сприяє подальшому її демократичному розвитку, формуванню «зрілого» громадянського суспільства. Завдяки роботі аналітичних центрів значною мірою вдосконалюються механізми здійснення практичної політики, як у центрі, так і на місцях.

Перші аналітичні центри в Україні почали створюватися із здобуттям державної незалежності, саме в той час, коли й почала формуватись  українська політична наука. На початковому етапі мозкові центри вивчали багаторічний західний досвід здійснення аналітичної політики, працювали в 1-2 напрямках, ставлячи перед собою порівняно вузькі пріоритети діяльності. Але і на цій стадії свого розвитку такі центри відігравали досить важливу роль в контексті вироблення практичної політики. На сучасному етапі поряд із появою значної кількості недержавних аналітичних центрів, розширюється також і поле їх діяльності. За 19-річний період існування мозкових  центрів (МЦ) в Україні, відбулись як кількісні, так і якісні зміни в їх функціонуванні. Високого рівня розвитку, поряд із загальнонаціональними центрами, досягають і окремі регіональні МЦ. Більше цього, за інформаційного сприяння українських недержавних аналітичних центрів створюються подібні же центри в інших країнах. Наприклад,  ще 2001 року за сприяння і навчання Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) було створено аналітичний центр у Казахстані.

Недержавні аналітичні центри в Україні досліджують та впливають як на внутрішню, так і на зовнішню політику нашої держави. Переважно, їх діяльність здійснюється в політичній, соціальній та економічній сферах суспільного життя. Хоча нерідко вона торкається й екологічних, безпекових та інших питань. Існють центри, які здійснюють дослідження одночасно в різних сферах (Український незалежний центр політичних досліджень, Міжнародний центр перспективних досліджень, Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова), а також центри, які є вузькоспеціалізованими за своїм профілем діяльності (Аналітичний центр «Академія», Центр політико-правових реформ ).

Центри досить тісно співпрацюють між собою. Зокрема, у  2000 році було започатковано проект «Мережа аналітичних центрів України» Фондом «Демократичні ініціативи» та Українською освітньою програмою ринкових реформ за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Агентства США з міжнародного розвитку. Це відбулось відповідно до пропозицій стосовно співпраці мозкових центрів та суб'єктів законодавчої ініціативи, висловлених під час конференції «Українські мозкові центри й Уряд: ініціатива - діалог – співпраця»,  проведеної з ініціативи Прем'єр-міністра України 30 червня - 1 липня 2000 року[5]. Але це був обмежений за сферою реалізації проект, спрямований на налагодження електронної комунікації між МЦ.

У своєму дослідженні  «Аналітичні центри як субєкти дослідження публічної політики» Оксана Глоба виділяє 6 функцій «ідеального аналітичного центру»:  

- генерація ідей і пропозицій для державної політики;

- проведення досліджень і репрезентація їх результатів громадськості;

- участь в оцінці урядових програм;

- підготовка рекомендацій для політиків;

- просування експертів на посади в органах влади;

- участь в дискусіях із злободенних суспільних питань.

Отже, перелічені вище функції стосуються публічної політики, державного управління, зв’язків з громадськістю.

Особливістю недержавних аналітичних центрів є те, що вони чутливо реагують на зміни політичної ситуації в країні. Наприклад, метою одного із проектів УНЦПД є утримання впливу недержавних аналітичних інституцій на

державну політику для забезпечення демократичного змісту політичних процесів в Україні після президентських виборів 2010 року[4].

Хоча представниками аналітичних центрів і пролобійовано ряд правових документів, їм все ще доводиться працювати в далекому від досконалості законодавчому полі. Нові можливості для діяльності українських мозкових центрів (як недержавної організації) прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. № 976 «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади»[3]. Документ засвідчує прагнення органів виконавчої влади працювати відкрито і враховувати рекомендації організацій громадянського суспільства для покращення своєї діяльності. Але висновки недержавних аналітичних центрів носять лише рекомендаційний характер. Тому важливим є розробка та ухвалення такого правового документу, який посилив би статус МЦ в Україні.

Отже, недержавні аналітичні центри України є організаціями, в яких працюють фахівці-аналітики, компетентні особистості в різних сферах суспільного життя.  «Фабрики думки» започаткували свою діяльність в Україні разом із формуванням української політичної науки. Їх діяльність охоплює різні галузі політологічного занння і сприє подальшому розвитку.

 

Література:

1.     Аналітичний центр «Академія» / http://www.academia.org.ua/?page_id=15

2.     Міжнародний центр перспективних досліджень / http://www.icps.com.ua/

3.     Офіційний сайт Кабінету Міністрів України /http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article%3F%20art_id=197104294&cat_id=197103284

4.     Проект "Використання потенціалу неурядової аналітики для просування демократичних процедур у політичне поле України" http://www.ucipr.kiev.ua/print.php?sid=603277236

5.     Проект "Мережа аналітичних центрів України". / http://www.intellect.org.ua/index.php?page=about

6.     Український незалежний центр політичних досліджень /http://www.ucipr.kiev.ua/index.php

7.     Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова / http://www.uceps.org/ukr/show_project.php

8.     Центр політико-правових реформ / http://www.pravo.org.ua/?i=2