Экономические науки/ 10.Экономика предприятия

 

Ас. Сташко І.В., д.е.н. проф. Сусіденко В. Т.

Вінницький торговельно – економічний інститут (КНТЕУ)   Україна

 

ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ДЛЯ ПОБУДОВИ ЕФЕКТИВНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ НА ТОРГОВЕЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «СВІТАНОК»

 

           Діяльність підприємств і організацій у складних умовах динамічної ринкової економіки та жорсткої конкуренції потребує зниження вартості бізнес-процесів, удосконалення внутрішніх виробничих процесів, розширення діапазону послуг і товарів, скорочення надлишкових робіт в середині організації. Тема є актуальною, а визначений напрям пріоритетним, оскільки нею зацікавлені багато науковців та бізнес структур, які не проходять осторонь від цієї проблеми. Багато праць даній темі присв’ячується саме ефективності системи управління трудовими ресурсами, серед них такі як А.В. Багать, А. А. Мазаракі, М.В. Голованова, А.Б. Звіринців, Ю.П. Шумилов і т.д.  Важливим моментом для ТОВ Світанок”  є  виконання  розробленої стратегії  і досягнення намічених показників діяльності.

          Керівник  ТОВ Світанок” повинен  намагатися підкреслити відповідальність всіх і кожного за виконання стратегічного плану, мотивуючи персонал до роботи і заохочуючи досягнуті результати. Успішними менеджерами, що виконують стратегію, є ті, хто здатний призвати і забезпечити виконання службовцями своїх обов'язків найкращим чином. Вони дозволяють працівникам включатися в стратегії і розуміти міру відповідальності виконувану роботу ефективно. Працівники беруть участь в розробці системи рішень, пов'язаних з пошуками шляхів найкращого виконання роботи, і вони намагаються зробити роботу цікавою і такою, яка б приносила внутрішнє задоволення. Різноманітність підходів до мотивації і заохочення достатньо велика. Тому ми рекомендуємо для керівництва ТОВ Світанок”  застосувати таку сукупність стимулів, яка б підтримувала майбутню систему для ефективного управління підприємством : 1.  Розробити систему бонусів, яка б забезпечувала тижневу надбавку до заробітної плати у розмірі 5 – 10 %, якщо працівник приходив на протязі тижня на робоче місце вчасно, включаючи і заступників керівника ТОВ Світанок”. Таке заохочення зведе до мінімуму кількість прогулів та запізнень, що стимулює ріст продуктивності праці.

2. Запровадити щотижневі збори всіх працівників ТОВ Світанок” для того, аби повідомляти їх про стан справ на підприємстві, успішність компанії, а також – похвалити найпрацьовитіших працівників ТОВ Світанок”.  Робітники почуваються потрібними і в курсі подій, що знову ж таки підвищує продуктивність праці. 3. Запровадити на ТОВ Світанок” змагання між підрозділами, а також – власний командний аналіз виконаної роботи для матеріального стимулювання команди, яка буде першою і працівників, які знайдуть помилки у роботі. Така свого роду конкуренція мотивує людей, котрі полюбляють змагатися і вдосконалюватися. 4. Запровадити конкурс найкращий працівник місяця( року)”, нагороду за який вручати привселюдно на загальних зборах ТОВ Світанок”. 5. В зв’язку зі зміною стилю керівництва на ТОВ Світанок” – делегувати повноваження посадовцям нижчого рангу, що надасть їм більше відповідальності.

Згадані вище стимули можуть мати необмежену кількість, починаючи від усної похвали і закінчуючи подвоєною заробітною платою чи квартирою в центрі міста.

Як згадувалося вище, відповідно до сучасних принципів, система вдосконалення стратегічного менеджменту з урахуванням корпоративної культури повинна включати наступні елементи:  стратегічне бачення і місію підприємства,  цінності підприємства,  систему цілей і стратегій їх досягнення.

Тому для покращення стратегічного управління з урахуванням корпоративної культури на ТОВ „Світанок” потрібно привести їх до відповідності один одному  Для ТОВ „Світанок” вона матиме наступний вигляд:

1. Стратегічні задачі на ТОВ „Світанок”: 1) місія ТОВ „Світанок” – повне задоволення потреб споживачів у придбанні продукції; 2) визначення та оновлення стратегічних цілей ТОВ „Світанок”. Як зазначалося вище, ми розробили для ТОВ „Світанок” дерево стратегічних цілей, до яких входять цілі, що стосуються: виробництва,  якості, ринку,  фінансових результатів, персоналу. 3) оптимізація оргструктури,  щодо цього пункту, то ми пропонуємо створити плановий відділ, який би організовував роботу  та відповідав за результати обраної стратегії, а також – розробляв нову за необхідності.

4) заміна старого стилю керівництва новим дійсно необхідна, оскільки на ТОВ „Світанок” домінує авторитарний стиль. Ми пропонуємо замінити його на демократичний. 5) орієнтація на партнерів, тобто придавати більшу увагу і заохочувати постійних споживачів. 6) оцінку конкурентоспроможності ТОВ „Світанок” потрібно проводити регулярно через рівні проміжки часу, аби не втрачати лідируючих позицій на ринку торгівлі серед конкурентів.

2. Відповідні заходи корпоративної культури на ТОВ „Світанок”:

1) розробка девізу і товарної марки. Як зазначалося вище, ми розробили їх для ТОВ „Світанок”.

2) система цінностей ТОВ „Світанок” має наступний вигляд: - професійність, якість,  успішність, надійність, чесність.

3) Корпоративна культура повинна підтримуватися в кожному підрозділі ТОВ „Світанок”, лише тоді буде гарантована висока ефективність управління підприємством   і високий фінансовий результат.

4) для впровадження нових методів оцінки результатів діяльності персоналу ТОВ „Світанок” необхідно виділити кошти і працівників відділу кадрів направити на підвищення кваліфікації для ознайомлення їх з ПК та новими методами за допомогою ПЕОМ.

5) необхідно, як вказувалось вище, запровадити на конкурсній основі програму „найкращий працівник місяця (року)” за результатами роботи з партнерами.

6) стимулювання та мотивація перспективних та ініціативних співробітників за допомогою методів, вказаних вище.

Таблиця 1

Створення відповідностей між стратегічними завданнями та заходами корпоративної культури на  ТОВ „Світанок”

№ п/п

Стратегічні задачі на ТОВ         „ Світанок”

Заходи   корпоративної культури на ТОВ „Світанок”

1

Місія ТОВ „Світанок” – повне задоволення потреб споживачів.

Девіз – „Якість підприємства – ваша надійність”;

 

2

Стратегічні цілі ТОВ „Світанок”:

- по виробництву;

- за якістю;

- маркетингові цілі;

- по персоналу.

Система цінностей ТОВ „Світанок”: 

- професійність;

- якість;

- успішність;

- надійність;

- чесність.

 

3

Створення планового відділу.

Команда – результат і якість цукру залежать безперечно від внутрішнього вкладу кожного.

4

Заміна авторитарного стилю керівництва демократичним.

Підвищення кваліфікації персоналу.

5

Орієнтація на постійних споживачів та постачальників.

Впровадження на конкурсній основі “працівник місяця” (найефективніша робота з партнерами )

6

Постійна оцінка конкурентоспроможності  ТОВ „Світанок”

Стимулювання і мотивація перспективних та  ініціативних співробітників ТОВ „Світанок”

Таким чином, ми вважаємо, що стратегія, яку ми рекомендуємо допоможе збільшити обсяги виробництва, а витрати – відповідно зменшити до рівня. 

Рис. 1. Планові показники обсягів виробництва хлібо – булочних виробів та витрат на період дії стратегії на  2009 – 2012 роки на ТОВ „Світанок”

 

А успішно втілена корпоративна культура – підвищить відповідно продуктивність праці на ТОВ „Світанок”, тобто кількість випущеної за добу продукції до рівня.

Як зазначалося вище, в обов’язки планового відділу, який ми рекомендуємо відкрити входить розробка та напрями реалізації стратегії.

На перших етапах впровадження стратегічного менеджменту на ТОВ „Світанок” ми пропонуємо користуватися стандартними програмами Microsoft Office. До них можна віднести Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Access. За допомогою цих програм можна: 1. Розрахувати ефективність обраної стратегії за допомогою наявного редактора формул і функцій в Microsoft Excel.

2. Побудувати схеми зв’язків між постачальниками, конкурентами, посередниками, головними споживачами та інше за допомогою Microsoft Access. 3. Побудувати наочні діаграми, які допомагають спроектувати майбутні перспективи розвитку підприємства .4. Скомпонувати все вищевказане в єдине ціле та провести аналіз за допомогою Microsoft Word. 5. Представити розроблену стратегію керівництву ТОВ „Світанок”, використовуючи програму презентацій Power Point.

Проте цими програмами на сьогоднішній день користуються початківці, а взагалі, враховуючи майбутню перспективу, ми вважаємо, що для ТОВ „Світанок” було б доцільно ввести систему збалансованих показників (СЗП)

Її використання дозволяє підприємству найбільш швидко вирішувати стратегічні задачі. Бонус за досягнення стратегічної задачі ми прив'язуємо до одного показника, а якщо нам доводиться робити це для декількох, то ми можемо розставити вагу. Наприклад, досягнення одного показника відповідає 25% премії співробітникам, що відрізнилися, досягнення іншого - 65% премії, а досягнення третього - 10%. Якщо співробітник досягає поставлених перед ним стратегічних цілей, то йому виплачується 100% окладу, якщо немає – 70%. У разі перевиконання по всіх показниках – 120% від базового окладу.

       Негативною стороною даної концепції є те, що менеджери іноді не здатні надавати увагу оцінці діяльності кожного працівника досягши мети. Іноді це просто неможливо зробити через труднощі, пов'язані з характеристикою критеріїв оцінки.

Щоб компанія розвивалася відповідно до своєї стратегії, повинні бути виконані наступні умови: 1) кожна з підсистем управління вносить свій внесок в реалізацію стратегії; 2) кожна з систем управління служить джерелом інформації для СЗП; 3) СЗП, у свою чергу, сприяє успішному функціонуванню інших підсистем.

·              Перш за все, необхідно зв'язати збалансовану систему показників з системою стратегічного управління. Інакше СЗП буде всього лиш набором розрізнених показників, що ніяк не впливають на стратегічний розвиток організації.

 Важливою умовою для успішного функціонування ССП є також підтримка з боку людей, що працюють в компанії. Причому співробітники повинні бути обізнані не тільки про стратегічні цілі компанії, але і про те, як їх діяльність допомагає організації рухатися по шляху реалізації наміченої стратегії. Для цього дуже важливо прив'язати збалансовану систему показників до системи мотивації персоналу.

 

Література

 

1.     Бадьина А.В. Электронный документооборот фирмы // Делопроизводство 2009. №1. С. 34-39.

2.     Інформаційні системи в економіці/Під ред. В.В. Дика. - М.: Фінанси й статистика, 2008.

3.     Майкл Ерл. Директор інформаційної служби: учора, сьогодні, завтра. Computerword Росія, № 9, 2011.

4.     Терхо Уимонен. Сьогодні директор ИС, а завтра - генеральний? Computerword Росія, № 9, 2010.

5.     Фінансова звітність підприємства «Світанок»: баланс, товарооборот, капітал, трудові ресурси, звіт з праці.