Економічні науки/15. Державне регулювання економіки

 

К.е.н. Манжура О.В.

Полтавський кооперативний технікум , м. Полтава, Україна

 

Державне фінансове регулювання діяльності

кредитних спілок

 

Кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка (КС) є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених законодавством [1]. Станом на 30.09.11 р. у Державному реєстрі фінансових установ міститься інформація про 610 кредитних спілок. Станом на 30.09.09 р. їх налічувалося 821. У посткризовий період кількість кредитних спілок скоротилася на 27,5%, а кількість членів КС скоротилася із 2330,6 до 1121,5 тис. осіб, або на 61,3% [2].

Успіх функціонування кредитних спілок залежить від того, в якій мірі їх діяльність відповідає кооперативній природі та сутності установ дрібного кредитування [3, c. 301]. Кредитні спілки в процесі своєї діяльності підпорядковані різного роду ризикам, тому їх діяльність підлягає державному регулюванню. З метою забезпечення стабільної діяльності кредитних спілок та захисту прав споживачів затверджено Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок [4]. Положенням встановлюються нормативи щодо капіталу, платоспроможності, якості активів, ризиковості операцій, прибутковості та ліквідності, порядок формування та використання страхового резерву, а також критерії якості системи управління. Граничні значення  фінансових нормативів встановлено залежно від груп режимів  регулювання (табл. 1).

Таблиця 1
Параметри  віднесення кредитних спілок до груп режимів  регулювання 
 Параметри 
 Значення параметрів за групами 
перша
друга
третя
1. Розмір активів 
> 10 млн. грн.
розмір від 500 тис. грн. включно до 10 млн. грн. включно
< 500 тис. грн.

 

2. Наявність (відсутність) відокремлених підрозділів відносно адміністративно-територіальної одиниці, на території якої зареєстрована  кредитна спілка 
наявність за межами
наявність у межах
відсут-ність
3. Провадження (непровадження) видів  діяльності, які підлягають обов'язковому ліцензуванню згідно із законодавством України 
переказ коштів
провадження, крім переказу коштів
непро-вадження
4. Питома вага кредитів із великим ризиком (більше 10 % капіталу) у загальному кредитному портфелі 
> 60 %
Х
Х
Параметри віднесення КС до певної групи пов’язані з розміром активів, наявністю і регіональним розташуванням відокремлених підрозділів, характером видів діяльності, структурою активів. 
Кредитна спілка може затверджувати додаткові нормативи та критерії, що регулюють окремі аспекти її діяльності відповідно до законодавства та статуту. У разі, якщо кредитна спілка затвердила додаткові нормативи та критерії,  вона зобов'язана надати копії положень та/або рішень органів управління, якими вони встановлені, до Держфінпослуг протягом п'ятнадцяти робочих днів після їх затвердження. 
Регламентації підлягає також механізм здійснення депозитних операцій для кредитних спілок [5]. Договір залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається на умовах видачі внеску (вкладу) на першу вимогу (внесок (вклад) до запитання) або на умовах повернення внеску (вкладу) зі спливом встановленого договором строку (строковий внесок (вклад) з урахуванням Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 02.12.2003 № 146, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за № 1225/8546. Договором залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок може бути передбачено внесення грошових коштів на інших умовах їх повернення. Умови цього договору не можуть суперечити законодавству України. Сума внеску (вкладу), строки дії договору, умови залучення та повернення внеску (вкладу), а також нараховані на такі внески проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах.

Кредитна спілка зобов’язана вести облік внесків (вкладів) з урахуванням строків, виплати процентів, визначених у депозитних договорах, за такими видами договорів на залучення внеску (вкладу) на депозитний рахунок: внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок до запитання; внесок (вклад) члена кредитної спілки на депозитний рахунок на строк; внесок (вклад) на депозитний рахунок - блокований рахунок.

Спостережна рада кредитної спілки в положеннях про фінансове управління та фінансові послуги, які мають відповідати вимогам, встановленим Переліком внутрішніх положень та процедур кредитної спілки, затвердженим розпорядженням Держфінпослуг від 11.11.2003 № 116, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.11.2003 за № 1078/8399, зобов’язана додатково встановити особливості здійснення депозитних операцій у кредитній спілці.

Кредитна спілка самостійно визначає розмір процентів (плати), які нараховуються на внески (вклади) членів кредитної спілки. Кредитні спілки мають оприлюднювати умови укладення депозитних договорів шляхом розміщення витягів з положень про фінансове управління та про фінансові послуги в загальнодоступному для членів кредитних спілок місці в установі кредитної спілки та її відокремлених підрозділах.

Таким чином, основною метою державного фінансового регулювання діяльності кредитних спілок є забезпечення своєчасного виконання ними зобов'язань перед своїми членами, а також запобігання можливим втратам капіталу через ризики, що притаманні діяльності кредитних спілок.

Література

1.   Про кредитні спілки: Закон України  від 20 грудня 2001 р.  № 2908-ІІІ [Електронний ресурс]. -  Режим доступу:< http://zakon.nau.ua/doc/?code=2908-14>

2.   Підсумки діяльності кредитних спілок, інших кредитних установ та юридичних осіб публічного права за 9 місяців 2011 р. 2908-ІІІ [Електронний ресурс]. - Режим доступу: <http://www.dfp.gov.ua/fileadmin/downloads/dpn/ks_I___kv_2011.pdf>

3.   Гриценко О. I. Забезпечення фінансової безпеки діяльності кредитних спілок [Текст] / О. I. Гриценко // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. - 2008. - Bип. 6(74). – С. 297-304.

4.Про затвердження Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок: Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 16.01.2004 р. № 7 [Електронний ресурс]. - Режим доступу: <http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0148-04>
5.Правила здійснення депозитних операцій для кредитних спілок: Розпорядження Державної  комісії з регулювання ринків фінансових послуг України  від 30.12.2011 р.  № 821 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: <http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0211-12>