Хмельовський I.M.

 

Можливості і загрози для банків на міжнародному ринку платежів

 

Посередництво в реалізації готівкових і безготівкових переказів може відбуватися з використанням різних моделей. Стрімкий розвиток та технічний прогрес дає можливість постійно удосконалювати та покращувати якість здійснення платіжних операцій. Зміни в оточені та всередині транснаціональних банків, зазвичай, не призводять до відмови від виконання певних банківських функцій на фінансовому ринку, але змінюють способи функціонування. Небанківські установи (в тому числі оператори мобільного зв’язку) також можуть надавати фінансові послуги для споживачів, як і допомагати банкам на різних етапах здійснення платежів.

Урегулювання ринку грошових переказів має призвести до збільшення прозорості пропонованих платіжних послуг. Визначення максимального часу на реалізацію певної операції повинно сприяти стандартизації діяльності посередників. Банки, що являються досвідченими учасниками системи розрахунків, не повинні мати серйозних проблем з пристосуванням до нових вимог.

До майбутніх загроз для ТНБ можна віднести можливість здобуття різними небанківськими установами рівня високої довіри в суспільстві, а цим самим, зміцнивши свій візерунок, інші установи можуть надавати платіжні послуги. В цьому розумінні, конкуренція для ТНБ зі сторони небанківських установ може стосуватися лише, так званих, роздрібних фінансових послуг, тобто сегменту споживчих платежів. В випадку значних, великих переказів, пов’язаних з розрахунками трансакцій між підприємствами, що мають місце на ринку капіталів, небанківські установи не становлять такої значної конкуренції. Впливає це на особливе місце транснаціональних банків в системі міжнародних переказів, запевняючи доступ до системи міжбанківських платежів і також розрахунків за допомогою центральних банків.

Транснаціональні банки мають перевагу в реалізації трансферів між банківськими рахунками з використанням традиційних платіжних інструментів. З рапорту Світового Банку виникає, що головна роль на ринку роздрібних транскордонних платежів надалі належить банкам. Пропозиція міжнародних небанківських установ обмежується, головним чином, здійсненням операцій в готівковій формі, мається на увазі без використання банківських рахунків.

Розвиток засобів комунікації в перспективі створює нові можливості проведення платіжних операцій в автономний спосіб без традиційної участі банківських установ.

Такий стан речей викликає збільшення рівня інновації і конкуренції, доступу до платіжних послуг, змінюючи одночасно профіль ризиків. З суспільної точки зору це викликає потребу змін в регулюванні, дослідження відношення між ефективністю і ризиком, технічного потенціалу і взаємозв’язків.

Все вказує на те, що банки повинні враховувати діяльність нових, великих платіжних установ, що створюються на базі суб’єктів з інших галузей народного господарства. Слід взяти під увагу факт, що ринок цього виду послуг стрімко змінюється, зростає роль розрахунків за допомогою інтернету. Проте важко визнати небезпечним для ТНБ діяльність різних небанківських суб’єктів в сфері платежів, що часто є результатом відповідної політики самих банків чи то діяльністю в межах аутсорсингу.

Важливим для ТНБ є розвиток нових технологій, впливає він на необхідність постійної верифікації і зміни стратегічних планів та впровадження власних інновацій, що може покращити конкурентну позицію на ринку, удосконалити діяльність та при відповідному застосуванні створює більші можливості.

 

Література:

EU Banking Sector Stability, European Central Bank, September 2010.

Leinomen H., Payment Habits and Trends in the Changing E-landscape 2010+, Bank of Finland, 2008

Payment Systems Worldwide – a Snapshot. Outcomes of the Global Payment Systems Survey 2008, The World Bank, 2008