Ткачук Максим Вікторович

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

 

ПРО ДЕЯКІ АСПЕКТИ ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОЇ СТРАТЕГІЇ ПІДПРИЄМСТВ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ МІЖНАРОДНУ ПІДПРИЄМНИЦЬКУ ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Визначення основних підходів щодо формування стратегії підприємств, які здійснюють міжнародну підприємницьку діяльність, базується на сучасних теоретичних основах стратегічного управління. Крім того, така стратегія повинна враховувати основні тенденції розвитку конкретного підприємства й особливості його функціонування на міжнародному ринку. Тут зауважимо, що успішний розвиток міжнародного підприємництва для субєкта господарювання, немож­ливий без застосування сучасних управлінських технологій. Це насамперед зумовлене тим, що глобалізація посилює актуальність планового обґрунтування економічних процесів і застосування прогресив­них технологій для формування ефективних методів управлін­ня міжнародним бізнесом, які сприяють створенню організаційного базису взаємовигідного співробітництва економіч­них суб’єктів в умовах інтернаціоналізації ринку.

Розробка стратегії міжнародної діяльності дасть змогу  сучасним підприємствам забезпечити ефективний розвиток конкурентоспроможного бізнесу в напруженому маркетинго­вому середовищі світового ринку шляхом упорядкування та систематизації процесів інтернаціоналізованого управління, зокрема узгодження у часі й просторі складових міжнародних маркетингових програм.

Проведені дослідження [1-4] показали, що основна проблема системного застосування і використання переваг новітніх технологій при розробці міжнародної діяльності українських суб’єктів підприємництва полягає у браці досвіду використання інтен­сивних форм міжнародної діяльності і, відповідно, неможли­вості апробації прогресивних, визнаних у світі, й зокрема, маркетингових технологій. Виникає необхідність удосконалення управлінських засад саме міжнародної маркетингової діяльності, під яким розуміють складний процес, що містить у собі елементи ризику та невизначеності. Як зазначено у роботі [1], головна проблема полягає у правильному виборі основних й альтернативних інструментів, в розумінні та врахуванні найважливіших факторів та умов, що впливають на цей вибір. На думку О.Л. Каніщенко, планові засади міжнародного маркетингу включають різні аспекти завдань управлінського процесу, що включають [2, с. 174]:

1) планові форми, що об’єднують стратегічні (довгостро­кові) та оперативні (короткострокові) маркетингові програми, які є органічною складовою корпоративного бізнес-плану;

2) планові методи, які включають різноманітні формалізо­вані заходи, здебільшого матричні методи та математичні розрахунки, аналізу і оцінки маркетингової інформації для прийняття відповідних управлінських рішень;

3) планування, тобто процес узгодження маркетингових рі­шень щодо вибору ринків, координації повноважень, визначення рівня стандартизації бізнес-поведінки в інтернаціоналі­зованому ринковому середовищі;

4) регулювання планово-організаційних заходів, забезпе­чення оперативного коригування та зворотного зв’язку від ре­алізації маркетингових заходів;

5) контроль результатів маркетингової діяльності, який передбачає розробку і використання певних стандартів та пра­вил щодо фінансових (контроль ефективності) та нефінансових (контроль поведінки) одиниць виміру й оцінки характеристик ринку та параметрів внутрішньокорпоративного розвитку.

Для досягнення високого рівня застосування новітніх техно­логій в ході формування міжнародної підприємницької стратегії на підприємстві пропонуємо: інтенсифікувати форми присутності в інтернаціоналізовано­му бізнес-просторі; створити та використовувати інтегровану систему інформаційно-аналітичної та методичної підтримки в процесі планування, контролю, аналі­зу та прийняття управлінських рішень в усіх функціональних сферах міжнародного підприємництва; формувати потенціал власного креативного розвитку, який сприяє створенню оригінальних і конкурентоспроможних технологій.

Таким чином, основними завданнями планового забезпечення міжнародної підприємницької діяльності для підприємств є усвідомлення необхід­ності та переваг планового управління економічними процеса­ми непланових, зокрема транзитивних та ринкових економік та ефективного контролінгу заходів міжнародного маркетингу в умовах інтернаціоналізованого ринкового середовища, адап­тація методів і пріоритетів планової поведінки залежно від ін­тенсивності зовнішньоекономічної діяльності, а також поши­рення інноваційних планово-організаційних технологій під­тримки міжнародного бізнесу підприємств  на стадіях їх міжнародної діяльності.

Література:

1.           Карпенко Н.  Управління портфелем бізнесу виробничого підприємства / Н. Карпенко, В. Штуль // Маркетинг в Україні. – 2007. – №4. – С.42-48.

2.           Каніщенко О.Л. Міжнародний маркетинг у діяльності українських підприємств: Монографія. К.: Знання, 2007. - 446 с.

3.           Сухарський В.С. Зовнішньоекономічна діяльність: організація, технологія, практика, управління. Тернопіль, Видавництво Астон, 2006. – 528 с.

4.           Миленький Д.В. Принципи маркетингового стратегічного аналізу, як складової частини стратегічного управління підприємством / Д.В. Миленький // Вісник Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка. Економіка.– 2006. – № 86-87. – С. 33-36.