Старший викладач кафедри фінансів

Буковинського Університету

Пердейчук В.М.

 

Моделі ринку з досконалою і недосконалою інформацією в умовах глобалізації

 

 У економічній теорії відомо два типи економічних моделей за інформаційною ознакою - це моделі ринку з досконалою і недосконалою інформацією. Моделі, де спочатку вводяться обмеження, що знімають невизначеність, отримали назву моделей досконалої інформації. У них передбачається, що кожен учасник ринку миттєво отримує повну, достовірну і безкоштовну інформацію про ринкову ситуацію і її зміни. До таких моделей належать моделі Л.Вальраса і Ф.Еджуорта. При всій абстрактності цих моделей вони мають реальних прототипів - біржу або аукціон. Біржі є досить поширеними формами організації локальних фінансових і навіть світових фінансових ринків.

Біржовий ринок найбільшою мірою відповідає моделі ринку з досконалою інформацією і володіє низкою ознак, які не завжди (або майже ніколи) не властиві іншим видам ринків. До їх числа відносяться наступні обставини єдності часу і місця проведення операцій, яке забезпечує:

а) повну осяжність ринку;

б) рівний доступ до інформації всіх учасників біржі (симетричність інформації);

в) уніфікованість інформації - торгівля йде стандартними біржовими контрактами, де кількість і якість товарів зафіксована і не вимагає додаткової перевірки (що гарантоване біржею). Отже, ціна є єдиним необхідним сигналом, єдиною змінною, інформація про яку необхідна учасникам для ухвалення рішень про укладення операцій;

г) висока організованість ринку, професіоналізм його учасників, як з боку попиту, так і з боку пропозиції.

Інформаційна нерівність, асиметричний розподіл інформації серед учасників ринку, коли одна сторона операції знає про її предмет більше, ніж інша, також завжди присутній на ринку. Цікаве зауваження висловлює Т.Скітовськи: «оскільки досконалість інформації є необхідною умовою досконалої конкуренції, це наводить на думку, що спеціалізація і розподіл праці є причинами "провалів" ринку, де саме вони породжують ситуацію, коли кожен знає про свою роботу більше інших [1, c.12]». Ринковий обмін - один з небагатьох видів діяльності, де в рівній мірі беруть участь фахівці і неспеціалісти (суб’єкти з різним обсягом знань або тезаурусів). На сучасному етапі в порівнянні з минулим така інформаційна нерівність значно збільшилася. Оскільки ринкова інформація розподіляється нерівномірно, одна сторона ринку експлуатує іншу. Причому є сфери людської діяльності, де таку нерівність неможливо усунути або хоч би навіть згладити. Прикладом може служити ринок медичних послуг, де продавець - кваліфікований фахівець, лікар, а покупець в більшості випадків має мало уявлення про медицину. І це не єдиний ринок подібного типу. Людина яка вкладає кошти в певні цінні папери, чи розміщує їх на депозит має значно менший обсяг професійних знань про фінансові інструменти, ніж фахівці інвестиційного фонду чи комерційного банку. Тому захисту інтересів споживачів визначає морально-етичні, правові норми.

Однією з форм пом'якшення інформаційної нерівності на фінансових ринках є делегування повноважень від непрофесіонала, який бажає  здійснити операцію, до професійного учасника ринку. Приклад тому - фондовий і валютний сегменти фінансового ринку. У тому випадку, коли брокер, професійний учасник ринку цінних паперів, здійснює операцію за дорученням клієнта-інвестора, відбувається вирівнювання інформаційної асиметрії на ринку цінних паперів. Проте, необхідно враховувати  те, що між брокером і його клієнтом укладається угода і в цій частині ринку знову-таки дві нерівноправні в інформаційному відношенні сторони - професіонал і непрофесіонал. А тому те, наскільки сумлінно брокер виконає доручення клієнта, багато в чому визначається професійною етикою і матеріальною зацікавленістю. На Заході, де практика делегування повноважень по ухваленню інвестиційних рішень існує більше трьохсот років, широко розвинена система так званих інституційних (колективних) інвесторів - пайові фонди різної правової форми, географічної, галузевої або іншої спрямованості, які представляють інтереси приватних інвесторів-непрофесіоналів.

Інформація в ринковому механізмі грає подвійну роль: з одного боку, вона сприяє усереднюванню цін, формуванню рівноваги; з іншого боку, постійне оновлення інформації порушує рівновагу і дає імпульс пошуку нової рівноваги.

З теоретичної точки зору модель ринку з досконалою конкуренцією, що розробляється в теорії загальної економічної рівноваги, є дуже великим спрощенням в порівнянні з реальністю, а найбільш важливі і значні результати цієї теорії відносяться до віртуальної економіки.

Спрощені моделі з ідеальними умовами, що роблять конкуренцію і ринковий механізм досконалими, є закономірним етапом в русі від простого до складного в пізнанні ринкового механізму. У міру розвитку економічної науки на основі застосування математичних методів з'явилися складніші моделі ринку з недосконалою інформацією, що більше відповідають реальності і, таким чином, збільшують можливості розвитку прогностичної функції економічних досліджень.

Потрібно зазначити, що у всіх типах економічних моделей ринку з досконалою і недосконалою інформацією не включена інформація в явному вигляді. Натомість враховуються лише загальні її характеристики (присутність - відсутність, симетричність - асиметричність і так далі) і їх вплив на функціонування ринку і ухвалення рішень. Якби інформація була введена в економічну теорію в такому ж вигляді, як, наприклад, праця або капітал, у фізичному (прямому або умовному) вимірюванні, то у такому разі і до неї можна було б застосувати звичайні прийоми граничного аналізу, наприклад, розрахувати економічний ефект від отримання додаткової порції інформації на рівні фірми. Проте, включення інформації в економічні моделі в явному вигляді безпосередньо залежить від можливостей вимірювання кількості і цінності інформації, що є надзвичайно складним завданням. Часто невелика в технічному сенсі кількість інформації здатна спровокувати колосальні наслідки на фінансових ринках,  викликати значні «збурення», як це відбувається, наприклад, на біржах в моменти «обвалів» курсів. В той же час, величезні витрати на інформацію можуть не принести відчутних економічних результатів.

Таким чином, моделі ринку з досконалою і недосконалою інформацією в умовах глобалізації на фінансовому ринку проявляються в її організуючій (координуючій) ролі. Сигнали, які продукуються як реальними, так і віртуальними об’єктами та процесами та знання, сформовані на їх основі (через перетворення сигналів у дані) є тим чинником, який задає напрям та обсяг дій суб’єктів. Інформація визначає як поточний стан фінансових ринків, так і їх режими і прогнозні сценарії еволюції.

Список використаних джерел:

1. Scitovsky T. The benefits of asymmetric markets / Scitovsky T. // Economic Theory and Reality/ Ed. Elgar, 1995.