Шевчук О.Д., Курдибаха С.О.

доцент кафедри аудиту та державного контролю

Вінницького державного аграрного університету

студент-магістр Вінницького державного аграрного університету

 

Значення аналітичних процедур в аудиті фінансової звітності підприємств

 

За умов переходу економіки України до ринкових від­носин, суттєвого розширення прав підприємств у галузі фінансово-економічної діяльності значно зростає роль своєчасного та якісно­го аналізу фінансового стану підприємств, оцінки використання їхнього майна та капіталу, ліквідності, платоспромож­ності, фінансо­вої стійкості та прибутковості, а також пошуку на цій основі спосо­бів підвищення і зміцнення фінансової стабільності підприємства.

Особливого значення набуває своєчасна та об'єктивна оцінка фінан­сового стану підприємств різноманітних форм власності, оскільки жодний власник не повинен нехтувати потенційними можливостями збільшення прибутку (доходу) фірми, які можна виявити, тільки своєчасно й об'єктивно проаналізувавши фінан­совий стан підприємств. Аналіз фінансового стану підприємства є необхідним етапом для розроблення планів і прогнозів фінансового оздоров­лення підприємств.

При проведенні аудиторської перевірки фінансової звітності підприємств для одержання аудиторських доказів важлива роль належить аналітичним процедурам. Аналітичні процедури є незалежними тестами фінансової інформації, аналізом важливих відносних показників, який здійснюється шляхом вивчення та порівняння взаємозалежностей.

Аналітичні процедури використовуються:

– під час планування виду, тривалості й обсягу аудиторських
процедур;

   для перевірки на суттєвість окремих статей фінансової звітності підприємства;

   як остаточний огляд фінансової звітності підприємства на стадії завершення аудиту.

Переконливість аналітичних висновків залежить від якості проведеного аналізу і за необхідності підтверджується іншими аудиторськими про­цедурами. Основним призначенням аналітичних процедур в аудиті є одержання доказів. У міру своєї кваліфікації аудитор використовує різні аналітичні прийоми для прийняття рішень про достовірність показників, відображених у фінансовій звітності.

Для виконання зазначених процедур можуть використовуватися різні методи, починаючи від простих порівнянь аж до комплексного аналізу із застосуванням складних статистичних методів. Вибір процедур, методів та обсягу їх застосування залежить від професійного досвіду аудитора.

Достовірність аналітичних процедур залежить від таких факторів:

– значущості величин, які розглядають;

– інших процедур перевірки спрямованих на досягнення однієї мети;

– оцінки властивого ризику та ризику відповідності внутрішнього контро­лю.

Вважаємо, що використання аналітичних операцій є найбільш ефективним засобом для аудитора попередньо виявити суттєві пропущення в бухгалтерських записах. Застосування аналітичних процедур дає змогу підвищити якість і скоротити витрати часу на проведення аудиту. Крім того, значення аналітичних процедур непрямо виражається ще й у тому, що вони дешевші, ніж більш деталізовані процедури, орієнтовані на первинні доку­менти і на реєстри синте­тичного й аналітичного обліку.

На сьогоднішньому етапі функціонування відсутня єдина методологія визначення фінансового стану підприємства. Крім того, у економічній літературі вітчизняних і зарубіжних авторів пропонується великий перелік показників з різною методикою розрахунку.

Проаналізувавши існуючі методики визначення фінансового стану суб’єкта господарювання, можна зробити висновок, що на сьогоднішній день в економічній літературі існує 2 основних підходи досліджень:

Перший підхід. Він складається з двох етапів: 1) аналіз абсолютних показників; 2) аналіз відносних показників.

Суттєвим недоліком такого найпоширенішого підходу є те, що ніхто з науковців не пов’язує ці етапи між собою, а також непов’язаними є результати розрахунків самих відносних показників.

Другий підхід. Він визначається вибором цілої системи показників, який зумовлений різним тлумаченням сутності поняття фінансового стану. Очевидно, що вибір системи показників є визначальним моментом аналізу.

Враховуючи такі фактори, як різні розміри господарств та вплив інфляційних процесів, основна роль в дослідженні фінансового стану відводиться відносним показникам.

Таким чином, при виборі аудитором методики аналізу фінансової звітності необхідно чітко розмежовувати, для яких цілей і хто буде користуватись аналітичною інформацією. Звичайно, для внутрішніх потреб, для ефективного менеджменту і якісної оцінки фінансового ризику аналіз фінансового стану підприємства має бути розгорнутим, всеохоплюючим і якомога детальнішим. Тоді як зовнішніх користувачів цікавлять деякі вибіркові, можливо, узагальнені показники. І, як вже зазначено, висновки аналізу (в залежності від користувачів) за тими ж самими показниками можуть значно відрізнятись.

Аналізуючи фінансовий стан підприємства, зауважимо, що об’єктивність результатів аналізу підвищується, якщо його проводять з використанням наукового підходу, а саме продумано вибирають систему показників фінансового стану, правильно визначаються з чинниками, які їх формують, дотримуються алгоритму аналізу, що передбачає реалізацію стадій аналітичної функції управління, якими є діагноз, оцінка, прогноз.