Гуцаленко Л. В., доцент кафедри «Аудиту та державного контролю»

Брицька М. О., студентка магістеріуму

Вінницький державний аграрний університет

 

Удосконалення організації та методики проведення аудиту оплати праці

У процесі становлення ринкової економіки в Україні аудиторська діяльність набуває все біль­шого розвитку. Підприємства замовляють не тіль­ки послуги з проведення обов'язкового аудиту, а й перевірки окремих видів діяльності, типів опера­цій, стану розрахунків, консультативних послуг, тощо.

Завдання, аудиту розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам можна вирішувати на рівні таких загальновизнаних у теорії та прак­тиці видів аудиту, як зовнішній і внутрішній. Зовнішній аудит виплат працівникам може ви­ступати як обов'язковий у складі аудиту фінан­сової звітності, чи ініціативний аудит на відповідйість, чи операційний. Аудит виплат працівникам будь-якого підпри­ємства - досить складний етап аудиту фінансової звітності, який потребує значних трудових витрат і передбачає постійне ведення роботи, спрямованої на максимальне скорочення часу перевірок без зниження при цьому їх якості.

Однак актуальним залишається питання щодо, визначення підходів удосконалення організації та методики аудиту розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам відповідно до останніх змін у тру­довому, бухгалтерському і податковому законо­давстві, проблеми автоматизації даного процесу, а також посилення значення аудиту у вирішенні сучасних загальнодержавних проблем з оплати праці. Питаннями аудиту оплати праці займаються Петрик О., Шульга Н., Кушнарьов А., Мазур О., Оліфіров., Спіцина Н. та ряд інших спеціалістів та науковців.

Досягнення цієї мети пов'язано: по-перше, з чіт­ким окресленням предметної області аудиту ви­плат працівникам, яка складається з фінансової та статистичної інформації про виплати працівникам і пов'язані з ними нарахування, утримання й розрахунки; даних про витрати на оплату праці й інші виплати працівникам і порядку їх розподілу; системи внутрішнього контролю, обліку особового складу, оперативного   та   бухгалтерського   обліку розрахунків з оплати праці; системи трудових відносин та оплати праці на підприємстві; по-друге з визначення критеріїв перевірки, за якими йде вибір завдань, прийомів, об’єктів аудиту та інших елементів методики.

Для  вдосконалення  методики аудиту важливим моментом є вибір об'єктів аудиту,  що   передбачає  не тільки  їх  відбір,   а  й визначення джерел інформації, в яких містяться дані про досліджувані об'єкти.

Визначившись з об'єктами аудиту, відбирають нормативні документи,    що   регулюють   трудові відносини та порядок здійснення і відображення в обліку та звітності розрахунків за виплатами працівникам. Це завдання для вітчизняних аудиторів ускладнюється надзвичайно великою їх кількістю і постійною змінюваністю.

Для розробки ефективного аудиторського під­ходу до перевірки на етапі планування потрібно розробити і документально оформити загальний план та програму аудиту, а також оцінити ауди­торський ризик, попередньо зібравши мінімально необхідну інформацію для розуміння й оцінки си­стем обліку та контролю. При здійсненні аудиту виплат працівникам особливу увагу слід приділяти оцінці ризику контролю та його складових.

 При аудиті виплат працівникам слід визначити особливу роль аналітичних процедур, застосуван­ня яких на різних етапах аудиту залежатиме від мети і масштабів перевірки. На етапі планування рекомендується в необмеженому обсязі застосову­вати аналітичні процедури, але винятково викори­стовуючи методи вивчення та порівняння даних на основі розуміння аудитором загальних тенденцій політики оплати праці та управління трудовими ресурсами клієнта й організації її обліку. Це дасть змогу виявити певні факти, перевірити взаємоузгодженість суміжних показників, визначити на­прями, а також чинники, що вплинули на величи­ну і динаміку витрат на виплати працівникам, встановити причини значних відхилень та сконцен­трувати увагу на найважливіших або на найпроблемніших моментах перевірки, що має бути відо­бражено у відібраних в програмі аудиту відповід­них аудиторських процедурах по суті.

Вважаємо доцільним застосовувати аналітичні процедури на етапі загального огляду і на етапі перевірки розрахунків за виплатами працівникам під час здійснення незалежних тестів по суті щодо підтвердження залишків заборгованості та витрат з оплати праці.

Можна виділити три основні етапи організації та здійснення аудиту оплати праці:

-підготовчий передбачає розгляд та оцінку діючої на підприємстві системи трудових відносин, вивчення і оцінку застосовуваних систем оплати праці та стимулювання; попереднє тестування систем контролю і обліку, аналіз діяльності кадрової служби підприємства;

- докладна перевірка  спрямована на виявлення повноти та точності оцінки зобовязань за виплатами працівникам;

- заключний – систематизують та аналізують виявлені помилки і порушення та визначають їх вплив на достовірність показників фінансової, податкової та статистичної звітності з урахуванням розрахованого рівня суттєвості помилок.

Результати аудиторської перевірки оформлюють підсумковою документацією, форма якої залежатиме від типу виконаних процедур та передбачена в договорі на проведення аудиту. Отриманий висновок є складовою загального аудиторського висновку щодо всієї фінансової звітності.

Організація та методика проведення аудиту оплати праці та інших виплат працівникам має бути об’єктом постійної уваги як науковців, так і спеціалістів даної галузі, що пов’язано з високою трудомісткістю виконуваних перевірок, постійних змін в трудовому, податковому законодавсті, широкою варіантністю форм оплати праці.