К.т.н. Моря А.О.*, к.т.н. Сипко С.О.*, к.т.н.  Щербак Ю.Г.**

 

*Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова,

**Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили

 

УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМ ВИПУСКУ ВІДПРАЦЬОВАНИХ ГАЗІВ КОМБІНОВАНОГО ДВЗ

 

В даній роботі вирішується задача підвищення економічності та зменшення шкідливих  викидів ДВЗ із  газотурбінним наддувом за рахунок раціональної організації газодинамічних процесів у системі  випуску відпрацьованих газів із застосуванням  вихрових камер [1] – "стабілізаторів тиску" (див.рис.1). Акцент  робиться на використанні конструктивних елементів, що практично, не  ускладнюють   дану систему.

Рис. 1. Випускний колектор двигуна 6ЧН 12/14 зі "стабілізатором тиску":

1 – випускний колектор; 2"стабілізатор тиску"; 3 – турбокомпресор

З метою експериментального підтвердження ефективності такого "стабілізатора" було виконано ряд статичних  продувок запропонованого пристрою, геометрично адаптованого стосовно двигуна 6ЧН 12/14. Отримані дані дали змогу визначити його раціональні співвідношення щодо характерного діапазону  чисел Рейнольда Rе.

Продування проводилось в два етапи. Спочатку  виконувалася оптимізація довжини "стабілізатора" l та завихрувача lз, а також  діаметра вихідного перерізу Dвих . Далі оптимізувалася форма вихрової камери.

За критерій  ефективності для оптимізації параметрів "стабілізатора" використовувалися вирази (співвідношення)

                          k1 = ξ0n              та       k2 = (ξ0ξn)/(ξ0 + ξn),

де ξ0  і ξn – коефіцієнти опору "стабілізатора" за перебігу потоку відповідно в прямому і зворотному напрямках.

Оптимізація проводилася з використанням положень теорії планування експерименту.

Ефективність використання "стабілізаторів тиску" була підтверджена на комбінованому двигуні  6ЧН 12/14. Стабілізатори розміщувалися всередині випускного трубопроводу в його дифузорній  частині на відстані 200 мм від приєднувального фланця турбіни (рис.1).

Дослідження проводилися згідно з навантажувальною характеристикою за номінальної частоти обертання колінчастого вала двигуна  nд = 1500 хв-1 послідовно від режиму холостого ходу до номінальної потужності . Порівняльні  показники роботи двигуна зі штатним колектором та з колектором, що вміщує "стабілізатори тиску", наведені на рис.2.

Зменшення питомих втрат палива bе внаслідок  застосування "стабілізаторів тиску" досягає 5 г/(кВт·год) за номінальної потужності  Рен та 10 г/(кВт·год) за перевантаження двигуна на 10%. Характерним постає підвищення тиску надувного повітря pn на 1020 кПа, а також деяке підвищення тиску газів перед турбіною  pд1 і температури газів tд1, що відходять.

 

Рис. 2. Показники роботи двигуна 6ЧН 12/14 (модель К-172 М2) за роботи згідно з навантажувальними характеристиками:

 – колектор зі "стабілізатором тиску"; – серійний колектор

Одержані результати дозволяють зробити припущення, що  встановлення "стабілізаторів" плідно впливає на газодинаміку потоку в  колекторі (мається на увазі згладження пульсаційних  складових швидкості  та  тиску і зменшення хвильових ефектів) та  призводить до зменшення втрат двигуна і підвищення ККД турбіни.

 

   Література:

   Дейч М.Е., Зарянкин  А.Е. Газодинамика диффузоров и выхлопных патрубков турбомашин. М.: Энергия, 1970. – 384 с.