Кулій Д. В., Громко А. М.

Буковинська Державна Фінансова Академія

Статистичне дослідження зовнішньої торгівлі товарами і послугами України з країнами ЄС і СНД за 2009-2010 роки.

Зовнішня торгівля, торгівля однієї країни з іншими країнами, що складається з ввезення (імпорту) і вивозу (експорту) товарів. Зовнішня торгівля є найбільш розвиненою формою зовнішньоекономічних відносин. Вона виступає каталізатором міжнародного поділу праці, тісно пов’язана з іншими формами світогосподарських зв’язків і відіграє дедалі важливішу роль як фактор економічного розвитку в усіх країнах світу.

В умовах глобалізації світогосподарських зв’язків для багатьох країн актуальним є дослідження та наукове обґрунтування перспективних напрямків і форм їх зовнішньоторговельних відносин. Дана проблема вивчається багатьма українськими та зарубіжними ученими, проте для країн, що здійснюють перехід від замкнених національних господарств до економіки відкритого типу, таких як Україна, дослідження особливостей зовнішньої торгівлі послугами як важливого індикатору рівня конкурентоспроможності національної економіки є недостатньо висвітленим, а тому залишається досить актуальними.

Методологічні аспекти аналізу зовнішньої торгівлі розглянуто в працях таких українських вчених-статистиків Р.О.Кулинича, Л.Г.Рождєственської, В.С.Михайлова, Р.М.Моторина, Н.О.Парфєнцевої, А.А.Шустикова, а     також російських вчених В.Є.Адамова, Б.І.Башкатова, І.К.Беляевського, В.Н.Бурмістрова, А.С.Бурова, С.Н.Захарова, Н.Є.Григорука, Л.А.Голуба, О.Д.Давидова, Ю.Н.Іванова, Т.В.Костеєва, В.М.Матвеєва, М.Г.Назарова, В.А.Орешкіна, В.В.Орлова, В.Л.Сельцовського, А.В.Сіденка, К.В.Холопова, Л.Н.Хоменка, Л.І.Яковенко та деяких інших вчених. [2, с. 11]

Метою даної роботи є статистичне дослідження зовнішньої торгівлі товарами і послугами України з країнами ЄС і СНД.

Зовнішня торгівля України приймала негативне сальдо при зовнішній торгівлі товарами і послугами в 2008 році, яка становила 13 млрд. 484,5 млн. дол. проти 7 млрд. 263,6 млн. дол. у 2007 році. Це стало одним із вирішальних чинників різкої девальвації гривні проти основних світових валют в умовах світової фінансової кризи 2009 року.[2, с. 11]

На сучасному етапі економічного розвитку торгівля товарами становить приблизно 75% (в 2009 році становила 80 %) світового зовнішньо-торговельного обороту, а торгівля послугами – 25%  (в 2009 році становила 20 %), порівнюючи 2009 і 2010 роки простежується тенденція зростання частки сектору послуг в міжнародній торгівлі, тому досить важливим є дослідження даного сектору.[3]

Протягом 2009-2010 років обсяги світової торгівлі послугами зростали рекордними темпами, зростання становило 5%, причому цей показник постійно зростає та призводить до збільшення частки сектора послуг в світовій торгівлі. [2, с. 12]

Як результат, у 2010 році загальний обсяг експорту послуг в зовнішньої торгівлі України з країнами ЄС становив 3188,7 млн. дол., з яких найбільша частка 557,8 млн. дол. (17,5%) припадала на Велико Британію. Загальний обсяг імпорту послуг в зовнішньої торгівлі України з країнами ЄС за 2010 рік становив 3023,5 млн. дол., з яких найбільша частка 817,6 млн. дол. (27,0%) припадала на Кіпр. Сальдо ж найкращим є при співпраці з Бельгiєю воно становить 175,5 млн. дол., найбільше ж від’ємне сальдо з Кіпром становить   398,9 млн. дол., загальне сальдо ж позитивним, тобто додатнім і становить 165,2 млн. дол.

Що ж стосується загального обсягу експорту товарів в зовнішньої торгівлі України з країнами ЄС становив 9499,3 млн. дол., Нiмеччина експортувала найбільше товарів на загальну вартість 1248,1 млн. дол. (13,1%). Загальний обсяг імпорту послуг в зовнішньої торгівлі України з країнами ЄС за 2010 рік становив 15392,7 млн. дол., за якого найбільшу частину товарів в Україну імпортувала Німеччина на суму 3852,1 млн. дол. (25,0%). Найбільшим сальдо, як і в послугах з Бельгією становить 243,7 млн. дол., найбільше ж від’ємне сальдо з Німеччиною становить 2604,0 млн. дол., загальне сальдо є негативним, тобто від’ємним і становить 5893,4 млн. дол.

Географічна структура зовнішньої торгівлі товарами України за      2010 рік ЄС у зовнішньоторговельному обороті України становила 26,9 %. Основна країна-партнер Російська Федерація (26,1% всього ЗТО). Росія імпортувала з України у 2010 році товарів на 13,4 млрд. дол. (158,1 % відповідно до 2009 року), в той же час її експорт склав 22,2 млрд. дол. (167,7% відповідно до 2009 року).

Географічна структура зовнішньої торгівлі послугами України за    2010 рік ЄС у зовнішньоторговельному обороті України становила 55,5 %, можна зазначити що ЄС є основним партнером для України в сфері послуг. [1]

На даний момент співпраця України з СНД, в значній мірі з Російською Федерацією, в сфері зовнішньоторгівельному обороті товарами є значною, адже найбільш тісними є зв’язки з СНД без яких оборот товарами на світовому ринку є неможливим.

Важливим залишається питання подальшого співробітництва України та країн ЄС в сфері розвитку загальному зовнішньоторговельному обороті послугами. Найважливішим є співпраця саме в сфері послуг, адже з наведених даних стає зрозуміло, що Україна збільшує обсяги торгівлі послугами на світовому ринку, в порівняні з товарами, і це засвідчує розвиток економіки країни в цілому.

Отже, на сьогоднішній день важливим є завдання щодо реформування зовнішньоторговельного режиму України, яке має стати фактором забезпечення економічної безпеки країни, привабливості економічного середовища, залучення іноземних інвестицій. Все це має стати вагомим поштовхом для подальшого розвитку і збагачення національної економіки України.

Література:

1. Статистичні дані про обсяги зовнішньої торгівлі товарами і послугами / [Електонний ресурс] – офіційний сайт державного комітету статистики – http://www.ukrstat.gov.ua/ – 2011 р.

2. Савко Н. - Торговельний потенціал України // Журнал Бізнес –2010. – №8. – С. 11-12

3. Статистичні дані про обсяги зовнішньої торгівлі / [Електонний ресурс] – офіційний сайт Eurostats – http://epp.eurostat.ec.europa.eu/ – 2011 р.