Економічні науки/2. Державне регулювання економіки

Студентка VІ курсу Редько І.М.

Волинський національний університет імені Лесі Українки, Україна

Теоретичні засади формування податкового потенціалу

Провідну роль у формуванні доходів держави відіграє податкова система, яка забезпечує 85 % надходжень до Державного бюджету України. Свідоме використання податків для досягнення конкретних цілей відбувається в рамках податкової політики. Одним із ключових напрямів бюджетно-податкової політики, а також політики соціально-економічного розвитку регіонів та їх регулювання є оцінка, прогнозування та формування податкового потенціалу країни, регіонів, окремих податків та їх платників.

У вітчизняній науці стосовно дослідження податкового потенціалу, обсяг якого суттєво характеризує фінансові можливості бюджету, існує ряд фундаментальних напрацювань щодо теорії податкового потенціалу та зроблені перші аналітичні спроби кількісно оцінити податковий потенціал економіки України. З усієї кількості наукової літератури, що присвячена зазначені проблематиці, в першу чергу слід виділити розробки таких авторів, як  О.Богачова, А.Буряченко, М.Гапонюк, І.Горський, О.Гришанова, К.Давискиба, Ю.Іванов, С.Каламбет, О.Калініна, А.Коломієць, М.Меламед, П.Мельник, О.Мірчев, А.Окунь, С.Онишко, В.Опарін, Н.Опихана, Т.Паєнтко, Ю.Пасічник, В.Рощупкина, А.Славкова, Л.Тарангул, І.Таранов, А.Тищенко, В.Федосов, М.Шалюхіна, Ф.Ярошенко, В.Яцюта та ін.

Проте, незважаючи на вагомі здобутки цих та інших авторів, у науковій літературі багато питань щодо цілісно сформульованої методологічної основи дослідження податкового потенціалу і пошуку конкретних резервів його нарощування у змінних економічних умовах є відкритими. Продовжують залишатися дискусійними підходи до трактування цього поняття, недостатньо уваги приділяється виявленню його складових та взаємозв’язків між ними.

Стосовно податкового потен­ціалу, економічна думка ще не дійшла однознач­ного визначення сутності, значення, факторів формування та критеріїв його оцінки.

У світовій практиці під податковим потен­ціалом прийнято розуміти «потенціальний бюджетний дохід на душу населення, який може бути отриманий органами влади за фінан­совий рік, при застосуванні єдиних на всій те­риторії країни умов оподаткування» [3].

На наш погляд податковий потенціал – це прогнозний обсяг податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів, який реалізується через систему взаємодії податкового законодавства, органів податкової служби та платників податків з метою максимально можливого наповнення бюджетів фінансовими ресурсами з врахуванням мінімально можливих втрат платників податків для стимулювання економічно необхідних процесів у державі.

Показник податкового потенціалу має велике аналітичне значення та може використовуватися для різних цілей:

1.     Для прогнозування й планування податкових надходжень у бюджет;

2.     Для визначення трансфертів у процесі регулювання міжбюджетних відносин на користь потребуючих фінансової допомоги регіонів;

3.     Для вирішення питань розвитку, реструктуризації і т.п. податкової системи держави при перегляді альтернативних підходів до її формування, коли ці варіанти повинні співвідноситися між собою на основі параметрів, в тому числі й на основі податкового потенціалу, властивого кожному із них.

Джерелами формування податкового потенціалу виступають потенційні податкові фінансові ресурси, можливості платників податків, ресурси бази оподаткування, тобто податкові бази та ставки [5].

Розглядаючи податковий потенціал в якості основи формування податкових надходжень, постає необхідність у врахуванні потенціалу кожного окремого податку та особливості його стягнення в окремому регіоні.

Одним із ключових методологічних прин­ципів, який повинен використовуватися в процесі дослідження податкового потенціалу є принцип системності. Також до принципів, на основі яких ґрунтується поняття податкового потенціалу, можна віднести принципи причинності, збереження та перетворення енергії, спостереження та прикладний підхід [2].

Рисунок 1. Структура податкового потенціалу

Формування податкового потенціалу як сис­теми відбувається на основі методів регулюван­ня, організації планування та управління склад­никами цієї системи.

Серед вітчизняних та зарубіжних науковців не існує єдиного підходу і до структурування податкового потенціалу.

В економічній літературі можна зустріти поняття стратегічного й функціонального (тактичного) податкового потенціалу [1].

Визначення структури податкового потенціалу зосереджується на тій складовій, що найбільше впливає на соціально-економічний розвиток регіону (реально ще не існуюча – прогнозна частина; рис.1).

Зважаючи на те, що вцілому по країні та в окремих її регіонах відбуваються усі соціально-економічні процеси життєдіяльності населення та розвиваються досить різноманітні та розгалужені суспільно-виробничі відносини, на формування їх податкового потенціалу, насамперед їх податкоспроможності, впливають численні та різні за своєю природою, масштабами та характером впливу фактори. У найбільш узагальненому вигляді вони можуть поділятися на макро- (які формуються в країні) та мезо- (на рівні регіону) фактори впливу.

На сучасному етапі розвитку країни макро- і мезофактори впливу певним чином враховуються в ДПА України при плануванні податкових надходжень із регіонів. Вони дуже диференційовані у регіональному вимірі залежно від вибору тих чи інших критеріїв (рис.2).

Рисунок 2. Класифікація факторів впливу на структуру податкового потенціалу [4]

Формування та розвиток податкового потенціалу на регіональному рівні (табл.1) становлять зовнішні та внутрішні фактори.

Таблиця 1

Фактори формування та розвитку податкового потенціалу регіону

Зовнішні фактори

Внутрішні фактори

1

Державний законодавчий

1

Регіональні законодавчі

 

Елементи оподаткування

 

Збільшення ставок податків

 

Податкові ставки

 

Застосування податкових пільг

 

Податкові пільги

 

Зміна порядку та строків сплати податків

2

Географічні

 

Єдиний податок

3

Природно-кліматичний

 

Застосування фінансових санкцій за порушення податкового законодавства

4

Природно-ресурсний

2

Соціально-економічні

5

Геополітичні

 

Ресурсно-сировинні або геоекономічні

6

Інфляційний

 

Транспортно-інфраструктурні

7

Методичний

 

Виробничі

8

Нормативний

 

Трудові (демографічні)

 

Перерозподіл податкових платежів через нормативи зарахування податків на певний рівень бюджетної системи

 

Фінансові

 

Інвестиційні

 

Підприємницький

 

Бюджетний (бюджетно-податковий)

 

Інноваційні

 

Експортний

 

Екологічні

 

Наявність тіньового сектора

3

Фактори податкового адміністрування

4

Управлінські

5

Регіональна податкова політика

6

Соціально-політичні

7

Людський фактор

 

Необхідно підкреслити, що деякі чинники важливо враховувати не тільки при плануванні податкових надходжень у регіональному вимірі, але й при визначенні внутрішніх фінансових потреб щодо зростання попиту населення для забезпечення в регіоні відтворювальних процесів, тобто пошуку фінансових ресурсів для збільшення видаткової частини місцевих бюджетів саме на розвиток [5]. Урахування цих витрат на розширення інноваційного відтворення в регіоні, зростання регіонального валового продукту необхідно для визначення обсягів податкових надходжень до Зведеного бюджету України. Одночасно це значно сприяло б зміцненню фінансової бази регіональної та місцевої влади, підвищенню добробуту населення, збалансуванню інтересів держави і регіону.

Податковий потенціал доволі тісно пов’язаний із більшістю елементів оподаткування, а саме: об’єктом оподаткування, податковою базою, податковою ставкою, податковим періодом, податковими пільгами. Причому податкова база та об’єкт оподаткування здійснюють вплив на об’єм податкового потенціалу, а при впливі на податкову ставку, податкові пільги і податковий період можна здійснювати вплив на реалізацію податкового потенціалу.

При цьому найбільш важливу роль у формуванні та розвитку (реалізації) податкового потенціалу регіону відіграють такі елементи законодавства, як податкові ставки і податкові пільги. Податкові ставки здійснюють загальну пряму стимулюючу дію на розширення і реалізацію податкового потенціалу регіону.

Таким чином, на сьогодні не існує єдиного підходу щодо усіх аспектів формування та розвитку податкового потенціалу в Україні. Саме це сприяє подальшому дослідженню в обраному напрямі.

 

Література:

1.     Алиев Б.Х. Налоговый потенциал в системе методических основ налогового планирования: проблемы и перспективы / Б.Х.Алиев, Х.М.Мусаева // Региональная экономика: теория и практика. – 2009. – № 23 (116). – С. 15.

2.     Богачева О.В. Налоговый потенциал и региональные счета / О.В.Богачева // Финансы. – 2000. – №2. – С.29-32.

3.     Калустян Я.В. Теоретичні підходи до визначення податкового потенціалу регіону / Я.В.Калустян. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/EkBud/2011_3/st-05.pdf.

4.     Мірчев О.В. Розвиток податкового потенціалу в умовах трансформації бюджетної системи України : канд. на здобуття наук. ступеня канд.. екон. наук : 08.04.01 / О.В.Мірчев. – Ірпінь. – 2006. – 199 с.

5.     Фатеев Д.И. Налоговый потенциал в аспекте экономических интересов / Д.И.Фатеев // Автореферат: диссертация кандидата экономических наук. – Пятигорск. – 2006. – 191 с. – [Електронний ресурс]. – Режим доступа : http://www.lib.ua-ru.net/diss/cont/312256.html.