К.е.н., доцент, Макаренко А.П.

Херсонський державний аграрний університет, Україна

Земля як предмет банківської застави

 

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення розгляда­ються як потенційно достатня і ліквідна застава, що дасть змогу отримувати аграріям середньо- та довгострокові банківські кредити, 10 % якої здатні поглинути повністю кредитні ресурси українських банків.

При цьому експерти наголошують, що застава таких земельних ділянок забезпечить: розвиток фінансової системи та підвищення рів­ня кредитування та інвестування аграрного сектора економіки; пере­хід до середньо- та довгострокового кредитування сільського госпо­дарства за низькими відсотковими ставками; диверсифікацію розвит­ку фондового ринку в аграрній сфері через емісію іпотечних обліга­цій; створення необхідних умов для інтеграції аграрного сектора України у світову економічну систему.

Оскільки заставоутримувачами земельної ділянки, згідно з нор­мою Земельного кодексу України, можуть бути лише банки, тому вкрай важливим є їхнє ставлення до використання земель сільського­сподарського призначення в якості предмета застави.

З одного боку, банки зацікавлені у такому предметі застави. Адже сільське господарство є сферою діяльності з підвищеним рів­нем ризиків: погодні умови, зміна ринкової кон'юнктури тощо. Банк­рутство позичальника за відсутності гарантованої застави (наприклад, кредитування під заставу майбутнього врожаю) веде до втрат креди­тора. Окрім того, кредитор, знаючи про відсутність в Україні більш-менш відпрацьованої системи прогнозування урожаю та цін на сіль­госппродукцію, моніторингу та прогнозування кон'юнктури на зов­нішніх ринках, наляканий втручанням влади, переважно місцевої, у процес руху сільськогосподарської продукції, буде дуже обережним при прийнятті рішення про надання кредиту. За невисокого рівня до­віри до позичальника кредиту або не надасть кредит, або позичковий відсоток буде високим, або сума кредиту буде невизначною.

Якщо ж заставою виступає земля, то ризики можливих втрат по­вністю чи частково (знищено стихією лише частину врожаю) перено­сяться з кредитора (заставодержателя) на позичальника (заставодав­ця). Використання землі як предмета застави суттєво підвищує ймо­вірність отримання кредиту, суму кредиту із зростанням вартості за­стави за існуючих банківських відсотків, та й сам позичковий відсо­ток переважно є суттєво нижчим.

Чим це пояснюється? Насамперед, специфічністю землі як това­ру, який неможливо викрасти чи приховати, складно пошкодити і - а це чи не найголовніше - цей товар має практично стабільну ціну.

Звичайно коливання цін на ринку землі завжди існують, проте відхилення від рівноважної ціни, як правило, невеликі. Варто додати, що в сільському господарстві земля виступає основним засобом ви­робництва, із втратою якого є неможливою подальша діяльність у цій сфері. Перебуваючи ж у заставі та залишаючись власністю позичаль­ника, земля приносить йому вигоду. Тому заставодавець буде докла­дати максимум зусиль для уникнення власного банкрутства, в резуль­таті якого предмет застави - земля - стане власністю кредитора.

Отже, земля як гарантована застава могла б стати суттєвим фак­тором, який впливає на рішення кредитора про надання кредиту сіль­ськогосподарським виробникам.