Аспірант Бєлгородцева М.О.

 Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

Характеристика етапів організації обліку в страхових компаніях

 

Процес організації обліку як один з найважливіших елементів системи бухгалтерського обліку являє собою послідовність здійснення певних етапів,  на кожному з яких у свою чергу виділяють певні операції. В економічній літературі з організації бухгалтерського обліку визначені завдання, суб’єкти, об’єкти, етапи організації обліку, принципи організації обліку та її складові.

Теоретичні засади організації і технології економічного аналізу розглядались у роботах І.Д. Лазаришиної, І.В. Сіменко, В.П. Завгороднього, О.М. Кузьмінського, О.В. Олійник, І.Т. Райковської, В.І. Самборського, В.В. Сопка, С.І. Шкарабана, та інших.

Проте жоден з економістів з бухгалтерського обліку не виділяє етапи процесу організації обліку на підприємствах та організаціях, в тому числі і для страхових компаній, тобто технологію виконання дій для досягнення поставленої мети. Безумовно це пов’язано із трактування самої дефініції «організація обліку» та відповідного виділення її структурних елементів.

Метою даного дослідження є визначення основних складових організації облікового процесу в страхових компаніях для найбільш ефективного та якісного управління. Виходячи із мети доцільним є вирішення наступних завдань:

- виділення основних етапів організації обліку в страхових компаніях;

- встановити послідовність облікових дій на кожному етапі облікового процесу та визначити суб’єктів їх здійснення.

Нам представляється логічним розглядати процес організації обліку в страхових компаніях, як технологічну сукупність, до складу якої входять три етапи:

1.   Підготовчий етап (етап збору і систематизації інформації);

2.   Дослідницький етап (етап виконання облікових процедур);

3.   Завершальний етап (етап формування звітності).

Кожен з перелічених етапів характеризується видами виконуваних робіт, проте всі вони взаємопов’язані і витікають один з одного.

Для визначення видів робіт на кожному етапі організації обліку, спочатку визначимо вплив методики обліку фінансових результатів в страхових компаніях на організацію бухгалтерського обліку.

Суттєвий вплив на організацію бухгалтерського обліку в страхових компаніях має методика обліку, зокрема фінансових результатів. Це пов’язано з кількома чинниками:

- по-перше, з відокремленням страхової діяльності, де створюються первинні доходи, від інших видів діяльності, та формуванням вторинних доходів від інвестиційної, фінансової та іншої діяльності;

- по-друге, особливості формування і передачі інформації про доходи відділами із страхування, перестрахування та фінансовим відділом з приводу розміщення страхових резервів.

Значно простіше відбувається формування інформації про витрати в страховій компанії: при припиненні дії договору страхування (перестрахування) відділ відшкодування збитків вносить інформацію до ПК, на основі якої бухгалтерія реєструє факти господарського життя і надає вихідні дані про витрати від страхової діяльності. Крім того, при взаємодії бухгалтерської служби з іншими функціональними підрозділами страхової компанії, формується інформація про витрати від інвестиційної, фінансової та іншої діяльності.

Зважаючи на це, процес організації бухгалтерського обліку в страховій компанії має бути побудований на високу рівні та мати чітко спланований характер.

Отже, на підготовчому етапі здійснюється ознайомлення бухгалтера з організаційною структурою страхової компанії, з відділом бухгалтерії, відбувається закріплення повноважень відповідно до посадової інструкції, ознайомлення з наказом про облікову політику та іншими регламентними документами компанії, вивчення об’єкта обліку, визначається мета й завдання обліку. Крім того, для здійснення обов’язків бухгалтер отримує код-доступ до ПК і визначаються напрямки інформацію, яку він може отримувати і передавати в межах бухгалтерії і до структурних підрозділів  компанії (рис. 1). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 - Послідовність робіт на підготовчому етапі організації обліку в страхових компаніях

Таким чином, основна мета цього етапу організації обліку – підготовка співробітника бухгалтерії до виконуваних робіт і систематизація інформації для подальшої обробки.

Важливе значення на підготовчому етапі має контроль отриманої інформації від структурних підрозділів страхової компанії на предмет її достовірності, повноти, своєчасності та корисності для досягнення поставленої мети.

Після проведення комплексу підготовчих робіт переходять до другого, найбільш трудомісткого і відповідального етапу організації обліку - виконання облікових процедур за об’єктом обліку.

Другий етап організації облікового процесу починається з отримання і ознайомлення з інформації, яка надходить від структурних підрозділів страхової компанії, зокрема відділу реєстрації договорів страхування, відділу перестрахування, відділу страхових виплат, відділу маркетингу та ін.

Далі відбувається обробка первинних документів, проведення розрахунків і інтерпретація отриманої інформації на рахунках бухгалтерського обліку відповідно до робочого плану рахунків страхової компанії.

Дослідницький етап

 
Важливою і завершальною операцією на другому етапі організації облікового процесу є перевірка і співставлення даних бухгалтерії з іншими відділами страхової компанії на предмет ідентичності показників для достовірності складання звітності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2 - Послідовність робіт на дослідницькому етапі організації обліку в страхових компаніях

Заключним етапом організації облікового процесу є узагальнення фінансових результатів діяльності страхової компанії і складання звітності.

Основною метою третього етапу організації технології облікового процесу є формування фінансової, спеціальної, податкової звітності, яка повинна підтверджуватися аудиторським висновком. Звітність повинна бути достовірної, неупередженої і реально відображати стан страхової компанії.

Саме на основі аналізу фінансової звітності роблять висновки про результати діяльності страхової компанії за період, виявляють потенційні резерви покращення показників, розробляють пропозиції та приймають управлінські рішення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3 - Послідовність робіт на заключному етапі організації обліку в страхових компаніях

Вагоме значення має розробка напрямків оптимізації управлінських процесів з урахуванням стратегічних і тактичних планів страхової компанії. 

Таким чином, робимо висновок, що організація технологічного процесу обліку в страховій компанії складається з трьох основних етапів:

1.Підготовка персоналу бухгалтерії до роботи.

2.Безпосередньо процес обробки інформації.

3.Складання звітності і прийняття управлінських рішень.

Отже, організацію обліку фінансових результатів в страхових компаніях можна розглядати як технологічний процес, де із вхідних даних за видами діяльності (страхової, фінансової, інвестиційної, іншої) в результаті обробки та переробки отримують вихідну інформацію у формі певних показників: доходів, витрат, прибутку (збитку) в розрізі напрямів діяльності страховика та звітності.

 

Література

1.     Кузьмінський А.М. Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу [Текст]: підручник / А.М.Кузьмінський, В.В.Сопко, В.П. Завгородній; За ред. А.М. Кузьмінського. – К.: Вища шк., 1993. – 223 с.

2.     Лазаришина І.Д. Економічний аналіз в Україні: історія, методологія, практика [Текст] : монографія / І.Д.Лазаришина. – Рівне : НУВГП, 2005. – 369 с.

3.     Райковська І.Т. Організація і методика економічного аналізу діяльності суб’єкта господарювання в конкурентному середовищі [Текст] : Автореф. дис. …канд. екон. наук 08.00.09 / І.Т. Райковська. - К., 2008. – 20 с. 

4.     Самборский В.И. Организация экономического анализа на предприятии [Текст] / В.И.Самборський; под ред. Н.Г. Чумаченко. – К.: УкрНИЦНТИ, 1971. – 16 с.

5.     Шкарабан С. Стратегії організації економічного аналізу [Текст] /             С. Шкарабан, І. Лазаришина // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. – Випуск 2(18). – 2008. – С. 10-14.