Петрук Наталія Миколаївна

Буковинська державна фінансова академія м. Чернівці

 

Проблеми залучення іноземних інвестицій в розвиток національних підприємств та в економіку України загалом

 

 

Надходження прямих інвестицій для потреб розвитку національної економіки є важливим індикатором міжнародної привабливості держави, ознакою якості інвестиційного клімату та ключовим показником конкурентоспроможності на міжнародному ринку капіталу. Разом з тим іноземні інвестиції індиферентні до проблем національної економіки та в разі неналежного національного моніторингу і контролю можуть містити певні загрози для національної економіки [3; 23].

Проблема інвестицій багатогранна й актуальна. Адже вони  відіграють центральну роль в економічному процесі, визначають загальний ріст економіки. В сучасних умовах вони виступають засобом забезпечення умов виходу держави з кризи, структурних зрушень у народному господарстві, технічного прогресу, підвищення якісних показників господарської діяльності на мікро- і макрорівнях [1; 31].

Світовий досвід свідчить, що країни не здатні вийти з економічної кризи без залучення і ефективного використання іноземних інвестицій. Іноземні інвестиції сприяють активізації заходів з макроекономічної стабілізації, дозволяють розв’язати окремі соціальні проблеми трансформаційного періоду, сприяють розвитку підприємництва в країні.

Як відомо, Україна  на сьогоднішній день не має достатніх внутрішніх фінансових ресурсів для розв’язання багатьох економічних і соціальних проблем. Саме тому виникає необхідність залучення іноземного капіталу в економіку України.

Питанням інвестування присвячені роботи провідних вітчизняних вчених: І.А.Бланка, В.В.Бочарова, О.В.Гаврилюка, М.С.Герасимчука, Б.В.Губського, А.І.Даниленка, Ю.В.Макогона, О.В.Мертенса, А.А.Пересади, В.М.Хобти, А.С.Філіпенка, В.П.Савчука та інших.

Україна потенційно може бути однією з провідних країн із залучення  іноземних інвестицій, оскільки цьому сприяє її величезний внутрішній ринок [2; 12]. Проте цьому перешкоджають ряд причин, що гальмують приплив іноземного капіталу в розвиток національних підприємств та в  економіку країни загалом.

Однією із головних причин, які стримують іноземних інвесторів є  нестабільність політичної ситуації в Україні, яка спостерігається в коливанні політичного курсу держави.  Особливо цей фактор важливий для ТНК з Німеччини, США, Великобританії, які не тільки ведуть свою господарську діяльність, але певним чином відображають політичну позицію найвпливовіших країн [4;174].

Значними перешкодами є недоліки законодавства в сфері інвестування та підприємництва. Недостатнє правове забезпечення, зокрема з питань платежів до бюджетів всіх рівнів та централізованих фондів спеціального призначення. Відсутня системи регламентації перевірок підприємницької діяльності. Також  тривалою є  процедура реєстрації і отримання необхідних сертифікатів, що часто стримують інвесторів.

Невідповідність податкової та бухгалтерської систем міжнародним стандартам породжує велику кількість непорозумінь іноземних інвесторів з українськими партнерами в процесі їх спільної діяльності; невизнання сертифікатів ЄС значно ускладнює і уповільнює рух імпортованої продукції. Високими є на сьогодні податки та  мито на ввезення при  надходженнях іноземних інвестицій, а це позбавляє державу конкурентних переваг.

Також важливою перешкодою для іноземних інвесторів є недостатньо розвинута інфраструктура бізнесу, а саме відсутність потужної страхової компанії, яка б покривала комерційні ризики під час реалізації особливо масштабних інвестиційних проектів, обмеженість довгострокових і недорогих банківських ресурсів; відсутність швидкісного транспортного сполучення з промисловими та сировинними центрами [5; 174].

Іноземні інвестори не зацікавлені вкладати свій капітал в країну, де на сьогоднішній день існує досить велика інфляція, яка руйнівним чином діє на всі сторони господарського життя, особливо на галузі з сезонним характером виробництва і тривалим виробничим циклом, та є перепоною стабілізації фінансового стану підприємств. Саме тому вони шукають більш надійніші варіанти вкладання своїх інвестицій з метою отримання більшого прибутку. Крім того, існує досить велика корупція з боку адміністративного апарату, що є також значною проблемою.

Отже, як ми бачимо, існує безліч проблем, які гальмують приплив іноземних інвестицій в економіку нашої держави. Саме тому на сьогоднішній день  стратегічною задачею повинно бути якомога швидше усунення  перешкод, які стримують приплив іноземних інвестицій, створення якомога сприятливіших умов для залучення їх в нашу державу, аби сприяти розвитку  країни в цілому. Оскільки, виходячи із реалій сьогодення, іноземні інвестиції є сьогодні тим ресурсом, який, у всякому разі в найближчій перспективі, може найбільш вагомо сприяти підвищенню ефективності функціонування українських підприємств, а відтак і розвиткові відповідних територій і міст, поліпшенню соціального захисту громадян.

Використана література:

 

1.Детюк  Т.Г. Інвестиційний клімат в Україні // Економіка та держава №1/ 2009.- С.31

2.Іваноньків О.О. Політика держави щодо інвестиційної діяльності в Україні та перспективи прямого іноземного інвестування //Актуальні проблеми економіки №11 (77). - 2007 .- С.12

3.Мінджун Хуан. Вплив іноземних інвестицій на економіку України та Китаю. Інвестиції : практика та досвід № 16.- С.23

4.Харламова Г.О. Вплив прямих іноземних інвестицій на забезпечення розвитку національної економіки України // Актуальні проблеми економіки №7(73). -2007.- С-174

5.http://bs27.at.ua/news/2008-03-12-138