Економіка / 14 Економічна теорія

К.е.н. Шаповал В.М.

Національний гірничий університет (м. Дніпропетровськ, Україна)

оцінка ефективності соціальних інвестицій

 

Технологія соціальної відповідальності бізнесу, як відомо, сформувалася на Заході. Існуючі на сьогодні практики соціально відповідальної поведінки зарубіжних компаній та методики оцінки ефективності такої діяльності у силу національних особливостей досить складно адаптувати до вітчизняного бізнесу і сприймаються вони у більшості випадків лише великими корпораціями, орієнтованими на міжнародні ринки.

Незважаючи на це, сьогодні відбувається перехід від витратних форм соціальної політики і корпоративної благодійності до соціальних інвестицій, під якими слід розуміти не просто роздавання грошей та інших благ, а обґрунтовану та раціонально організовану стратегію побудови соціально відповідальної поведінки. Реалізація такої стратегії дозволяє налагодити конструктивний суспільний діалог, забезпечити можливості консолідації суспільства на конструктивній основі.

Разом з тим, при формуванні та реалізації такої стратегії виникає багато проблем, основна з яких – оцінка ефективності соціальної діяльності. Слід зазначити, що ця проблема виникає на всіх етапах: при плануванні конкретних програм і проектів, при їх обґрунтуванні, при підведенні підсумків проведеної роботи. Ситуація ускладнюється багатовекторністю та різноманітністю форм соціальних інвестицій та комплексним характером самої проблеми ефективності.

Заслуговує на увагу методика оцінки ефективності соціальних інвестицій і соціального партнерства розроблена Міжнародною Академією Суспільних наук та Міжнародною Академією Меценатства (Росія) на основі Програми «Ефективні соціальні інвестиції і соціальне партнерство», яка орієнтована, перш за все, на малий та середній бізнес.

Ефективність, як відомо, величина відносна, яка залежить від того, які показники з якими співвідносяться. На відміну від ефективності, ефект – величина абсолютна, яка виражає певний очевидний результат. Тобто ефект або є, або його не має. Що ж стосується ефективності, то завжди необхідно знати, про який саме вид ефективності йде мова в кожному конкретному випадку або який вид ефективності найбільш важливий у конкретній ситуації і для конкретного завдання. Тобто не має ефективності «взагалі», вона завжди конкретна. Відповідно до цього, ефективність соціальних інвестицій слід розрізняти та оцінювати за такими характеристиками: видом, змістом та характером оцінки (табл. 1).

Таблиця 1

Ефективність соціальних інвестицій

Вид ефективності

Результативність = Р/М (відношення одержаного резуль-тату до поставленої мети). У даному випадку та діяльність більш ефективна, в якій результати фактичні найбільшою мірою відповідають цілям, тобто результатам очікуваним.

Економічність = Р/В (відношення результатів до витрат ресурсів). У даному випадку та діяльність вважається більш ефективною, яка дозволяє одержати такий же результат, але з меншими витратами.

Доцільність = Ц/П (відношення цілей до реальних соціальних проблем). У даному випадку та діяльність буде більш ефективною, яка дозволяє вирішити реальні соціальні проблеми.

Зміст (спрямованість) соціальних інвестицій

Внутрішні соціальні інвестиції – спрямовані на внутрішнє середовище компанії, включаючи інвестиції у людський капітал: підвищення компетентності працівників, охорону праці, техніку безпеки, розвиток корпоративної культури тощо.

Зовнішні соціальні інвестиції – спрямовані на зовнішнє середовище компанії: благоустрій території, охорону навколишнього середовища, ЖКГ, соціальну підтримку і захист окремих верств населення, розвиток охорони здоров’я, освіти, культури та мистецтва тощо.

Характер оцінки ефективності соціальних інвестицій

Ефективність соціальних інвестицій для суспільства – це сукупність раніше недоступних благ та кількість людей, які їх отримали. У даному випадку мова йде про соціальні інвестиції, які сприяють зниженню рівня бідності, інвалідності, дитячої злочинності, забезпеченню захисту і

Продовження табл. 1

 

безпеки громадян тощо. З економічної точки зору ці показники характеризуються загальним еквівалентом – сумою витрат на ці блага, тобто – безпосередньо розміром соціальних інвестицій. Обмеження лише цією ефективністю призводить до сприйняття бізнесу лише як «дійної корови».

Ефективність соціальних інвестицій для бізнесу – сукупність витрат, які сприяли розвиткові самого бізнесу (поліпшення іміджу компанії, динаміка громадської думки стосовно даного бізнесу, збільшення фінансових показників, капіталізації компанії).

 

Розглянуті види ефективності можуть застосовуватися на різних рівнях:

– ефективність окремого заходу (акції) з конкретною цільовою групою;

– ефективність соціальної діяльності компанії у цілому з усіма цільовими групами за певний період (наприклад, за рік);

– ефективність позиціонування даного бізнесу у суспільстві, його соціальному середовищі (сукупність цільових контактних груп) на місцевому, регіональному та загальнодержавному рівнях.

При цьому слід зазначити, що соціальні інвестиції повинні бути сформо-вані таким чином, щоб характеристики ефективності на кожному із рівнів аналізу не суперечили, а, навпаки, доповнювали одна одну.

Кожна характеристика, незалежно від рівня, виражається конкретними показниками. Простіше за усе розраховуються витратні характеристики, насамперед фінансові та часові, оскільки вони піддаються кількісному вимірові. Складніше з показниками проблем та цілей результатів діяльності, але і вони можуть мати певний кількісний вираз.

Особливістю цієї методики є те, що, з одного боку, вона передбачає оцінку ефективності соціальних інвестицій з точки зору суспільства, а, з іншого, оцінку безпосередньо самого бізнесу (табл. 2).

 

 

 

 

Таблиця 2

Показники ефективності соціальних інвестицій

Групи соціальних інвестицій

Напрямки соціальних інвестицій

Од. виміру

Динаміка

Показники ефективності зовнішніх соціальних інвестицій, що оцінюються з точки зору суспільства

Розвиток матеріального середовища

– охорона навколишнього середовища, безпека;

– благоустрій, ЖКГ.

 

чол., тис. гр.од.

тис. гр.од. / чол.

 

за рік

за рік

Соціальний і гуманітарний розвиток

– соціальна допомога;

– освіта;

– культура і мистецтво;

– охорона здоров’я;

– спорт, здоровий спосіб життя тощо.

чол., тис. грн.

тис. гр.од. / чол.

тис. гр.од. / чол.

тис. гр.од. / чол.

 

тис. гр.од. / чол.

за рік

за рік

за рік

за рік

 

за рік

Показники ефективності внутрішніх соціальних інвестицій, що оцінюються з  точки зору соціального середовища

Людський капітал

– підвищення заробітної плати;

– підвищення компетентності;

– охорона праці, техніка безпеки;

– розвиток корпоративної культури.

чол.

тис. гр. од.

 

тис. гр. од. / чол.

за рік

за рік

 

за рік

 

за рік

Показники ефективності внутрішніх (для ринкового середовища бізнесу) соціальних інвестицій, що оцінюються з точки зору самого бізнесу

Споживачі

– гарантований ремонт і повернення;

– перемоги, нагороди;

– відсутність позовів.

 

кіл-сть випадків

кіл-сть випадків

кіл-сть випадків

 

за рік

за рік

за рік

Добросовісна ділова практика

– відсутність позовів;

– програми бізнес-бізнес;

– спільні ініціативи з конкурентами.

кіл-сть випадків

кіл-сть випадків

 

кіл-сть випадків

за рік

за рік

 

за рік

Показники ефективності зовнішніх соціальних інвестицій, що оцінюються з точки зору бізнесу

Publicity

– відомість та пізнавання.

 

за період СІ

Relations

– стосунки з контактними групами.

 

за період СІ

Activity

– збільшення реалізації та ін. показників.

 

за період СІ

 

Проаналізована методика оцінки ефективності соціальних інвестицій дає змогу зробити наступні висновки.

1. Соціальні інвестиції – це вкладення фінансових та інших ресурсів у вирішення соціальних проблем як усередині тієї чи іншої компанії, так і у зовнішньому соціальному середовищі, яке сприяє поліпшенню ситуації у соціальній сфері і одночасно – збільшенню капіталізації бізнесу.

2. Головною умовою оцінки ефективності соціальних інвестицій компанії є її стабільність та успішність. До того ж така оцінка необхідна з різних точок зору, зокрема:

для працівників – це прогноз стійкості і перспективи роботи в компанії, впевненість у її тривалому функціонуванні, надія на регулярність виплати заробітної плати і реалізації соціальних програм;

для бюджету та місцевого співтовариства – це надійність джерела податкових надходжень до бюджету, забезпечення зайнятості частини місцевих жителів, оцінка компанії як можливого активного учасника реалізації соціальних програм не лише для працівників, але й для жителів території, на якій вона розміщена;

для власників – це підґрунтя для ухвалення рішень щодо подальшої долі компанії: розвивати її чи закривати, що знову ж таки буде справляти значний вплив як на працівників даної компанії, так і на жителів території, на якій вона розміщена;

для партнерів по бізнесу (постачальників, покупців) така оцінка необхідна з метою визначення кредитоспроможності та фінансових можливостей компанії при укладанні угод або наданні відстрочки платежів.

 

Література:

 

1. Программа «Эффективные социальные инвестиции и социальное партнерство» (ЭСИСП). – Международная Академия Меценатства, Международная Академия Общественных Наук, 2008.