Секція. Соціальна педагогіка.
Тема. Пошуки нових підходів щодо профілактики
девіантної поведінки підлітків: здоровий
спосіб життя.
Одним з перших підходів щодо профілактики негативних явищ в молодіжному середовищі був інформаційний підхід. Він базувався на розумінні того, що якщо людина знає про шкідливість для здоров’я певного стилю поведінки, вона утримується від неї. Такий спрощений погляд рідко виправдовував себе на практиці. В програмах інформаційного підходу були використані також: модель осуду аморальної поведінки, що пов’язана зі вживанням наркотиків; модель залякування, яка стверджує, що наркотики – причина багатьох захворювань та ранньої смерті (короткої тривалості життя). Таким чином, в рамках пізнавальної моделі основний акцент був зроблений на інформуванні потенційних споживачів про негативний вплив психоактивних речовин та ризик, з яким пов’язане їх вживання.
Аналіз ефективності інформаційного підходу сприяв уточненню багатьох спірних моментів. Місце колишньої мети – абсолютної відмови від вживання психоактивних речовин – посіла інша – дотримання здорового способу життя. Ця складна комплексна проблема сприяла усвідомленню необхідності формування відповідальної поведінки молодих людей. Зміна акцентів у профілактичній роботі, у фокусі яких виявились не наркотики та наслідки їх вживання, а люди та аналіз причин їх ризикованої поведінки означала народження нового поведінкового підходу в профілактичних програмах.
Зараз в рамках нового підходу найбільшого поширення набули такі профілактичні програми як: програма досягнення соціально-психологічної компетентності, програма навчання життєвим навичкам, програма зменшення факторів ризику та поширення факторів захисту, програми альтернативної діяльності та ін. Всі вони, незважаючи на відмінності змісту та методик, спрямовані на розвиток соціальної та особистісної компетентності молоді, вироблення навичок самозахисту; попередження виникнення проблем за рахунок особистої відповідальної поведінки.
Формування у підлітків навичок
здорового способу життя залежить від навчання навичкам ефективної взаємодії,
регуляції емоцій, вирішенню конфліктів, зміцненню зв’язків між членами сім’ї та
іншими близькими дорослими, виборі друзів та побудові позитивних
взаємостосунків з однолітками, прийнятті рішень вмінні протидіяти тиску інших,
уникненню невиправданого ризику.
Удосконалюючи нові профілактичні
програми, їхні організатори звернули увагу на таку особливість підліткового
віку, як автономізація від дорослих, високий рівень довіри підлітків
авторитетним одноліткам. Активне залучення підліткових лідерів, які будуть
надавати їм необхідну інформацію про здоровий спосіб життя та своєю поведінкою
утверджувати власні переконання стосовно невідповідності негативної ризикованої
поведінки виявилося ефективним методом «рівний-рівному».
В практиці
соціально-профілактичної роботи в Україні сьогодні використовуються елементи
моделей як інформаційного, так і поведінкового підходів. Але відсутність дієвої
єдиної концептуальної моделі зумовлює потребу відновлення та трансформації їх у
відповідності з новими реаліями.
Поведінка – це одна з детермінант
здоров’я, міра впливу якої значно перевищує вплив багатьох інших. Спеціалісти
підкреслюють, що вплив тих факторів, які називаються «біхевіоральними»
(поведінковими), постійно випереджають більшість інших.
Особливо актуальним є вивчення найбільш ефективних технологій формування здорового способу життя молоді.
Отавська хартія (1986) виділяє п’ять специфічних цілей впливу на зміцнення здоров’я, відповідно до нового розуміння громадського здоров’я. Ось вони:
1. розвиток громадської політики здоров’я;
2. розвиток персональних навичок;
3. зміцнення суспільних дій;
4. створення підтримуючого середовища;
5. переорієнтація служби охорони здоров’я.
Зміцнення здоров’я - активний процес з попередження захворювань. Він включає освітні компоненти (в тому числі індивідуальні та групові) та методи соціального впливу, які разом зі зміною оточуючого середовища, законодавчим та організаційним втручанням, утворюють стратегію зміцнення здоров’я.
В новітніх програмах основну увагу не зосереджено безпосередньо на наркотичних речовинах. Їх пізнавальний характер та акцент переноситься на особистий та соціальний розвиток молоді, використовуючи підхід вироблення у неї соціальних та життєвих навичок. Він розроблений з метою підвищення самооцінки та відповідальності у прийнятті рішень, для збагачення особистісного і соціального росту.
Навчання молоді протистояти тиску однолітків і засобів масової інформації, що ініціюють вживання шкідливих речовин має дві характерні риси: використання підліткових лідерів, а також рольових ігор та соціальної підтримки при навчанні навичкам відмови. І та, й інша використовується для створення клімату, у якому легше за все сказати «ні». Важливо відмітити, що молоді люди самі повинні докладати наполегливих зусиль щодо зміцнення здоров’я. Разом з тим вчителі, психологи, соціальні працівники та лікарі, які безпосередньо працюють з дітьми та підлітками повинні бути достатньо підготовленими.
Також однією з сучасних форм роботи з молоддю є залучення волонтерів (добровольців) із груп ризику (колишніх наркоманів, алкоголіків, ВІЛ-інфікованих) до проведення занять із формування навичок здорового способу життя.
Важлива форма роботи зі зміцнення навичок здорового способу життя серед молоді – об’єднання молоді в суспільні організації. Вони об’єднують молодь шкільного та студентського віку, а також спеціалістів: соціальних працівників, лікарів та психологів, які в неформальній обстановці обговорюють проблеми зміцнення основ здорового способу життя, розробляють відповідні рекомендації. Це сприяє розвитку партнерських стосунків підлітків та спеціалістів. Важливим фактором формування здорового способу життя у вільний час є й те, що соціально активна молодь, її лідери з навичками здорового способу життя підтримують свої переконання відповідною поведінкою.
Головний мотив переконання проти вживання наркотиків повинен бути позитивним. Програми профілактики повинні закликати підлітків до впевненості у собі, почуття гордості за свої досягнення. Потрібно спонукати їх до прагнення контролювати свою поведінку, не перекладаючи відповідальність за свої шкідливі звички на інших. Дуже ефективна тактика – вселяти молоді думку про престижність підтримання хорошої фізичної форми. Більш ефективною, ніж проведення багаторазових акцій, є тривала та постійна профілактична робота з молодими людьми на усіх стадіях формування їх особистості.