Аванесова Н.Е.

Харківський державний університет харчування та торгівлі

Оцінка ефективності функціонування

підприємств торгівлі з позицій власників

 

Ефективність підприємства роздрібної торгівлі, що являє собою систему економічних інтересів різних зацікавлених сторін, у значній мірі залежить від стейхолдерів, які беруть безпосередню участь у його діяльності – персоналу та власників.

Слід зазначити, що гармонізація інтересів зацікавлених в ефективному функціонуванні підприємств торгівлі неможлива без урахування бажань та потреб його власників. Власники у будь-якому випадку є особливою фігурою для фірми, оскільки саме вони організовують ресурсний обмін та управляють відносинами зі всіма постачальниками і споживачами ресурсів, тобто рештою стейкхолдерів. При цьому, власники, в першу чергу, зацікавлені в зростанні вартості бізнесу, у зв’язку з чим їх цікавить віддача на вкладений капітал, величина прибутку та його розподіл.

Для узагальнення результатів досліджень та отримання остаточного висновку щодо ефективності функціонування підприємство роздрібної торгівлі з точки зору власників нами пропонується методичний підхід (рис. 1 ) задля обґрунтування якого ми виходили з наступних міркувань.

Враховуючи, що «вкладом» власників у діяльність конкретного торговельного підприємства є його капітал, кількісним показником, який найбільш точно відображає витрати, понесені  цією зацікавленою стороною, є динаміка власного капіталу. З іншого боку, спираючись на те, що основними інтересами власників є досягнення прибутковості та зростання вартості бізнесу, показниками, які, на наш погляд, найбільш точно та повно характеризують компенсацію за ризик (віддачу від вкладання коштів) є динаміка чистого прибутку та показник економічної доданої вартості.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 – Алгоритм оцінки ефективності функціонування підприємств роздрібної продовольчої торгівлі з позицій власників

 

На основі індексів зміни чистого прибутку та економічної доданої вартості можливо визначити інтегральний індекс вигоди власників (ІВВі) як середню геометричну з добутку двох індексів:

,                                           (1)

де ІЧПі – індекс зміни величини чистого прибутку і-го торговельного підприємства;

ІEVAi – індекс зміни економічно доданої вартості і-го торговельного підприємства.

На останньому етапі оцінки ефективності функціонування підприємств торгівлі з позицій власників необхідно співвіднести отриманий зацікавленою стороною ефект з понесеними витратами:

,                                                 (2)

де ЕіВ – відносний показник ефективності функціонування і-го підприємства торгівлі з позиції зацікавленої сторони «власники»;

ІВВіінтегральний індекс вигоди власників і-го підприємства торгівлі;

ІВКііндекс зміни власного капіталу і-го підприємства торгівлі.

Застосування запропонованого методичного підходу та розрахунок кількісних показників вигод та внесків власників в діяльність підприємств роздрібної торгівлі, дозволило визначити відносні показники та зробити однозначний висновок щодо ефективності функціонування досліджуваних економічних суб’єктів галузі (табл. 1).

Таблиця 1

Узагальнююча оцінка ефективності функціонування досліджуваних підприємств роздрібної продовольчої торгівлі з точки зору власників

Показник

Підприємство №

1

2

3

4

5

6

7

8

ІEVAi

3,36

2,62

1,49

1,76

0,83

0,48

0,82

5,49

ІЧПі

1,16

1,18

1,16

1,21

0,86

0,75

0,92

1,25

ІВВі

1,97

1,76

1,32

1,46

0,85

0,60

0,87

2,62

ІВКі

1,00

0,97

0,97

0,76

0,89

0,77

0,98

0,97

ЕіВ

1,973

1,818

1,357

1,914

0,948

0,779

0,891

2,711

 

Результати аналізу відносних показників свідчать, що ефективною з позицій власників є діяльність підприємств №№ 1-4,8. Так, у відзначених магазинах розраховані коефіцієнти ефективності вище одиниці, що обумовлено перевищенням вигоди над зробленими власниками внесками Слід зазначити, що значне зростання економічної доданої вартості (при майже незмінній величині власного капіталу) в магазинах № 8 та № 1 обумовили наявність найвищих у досліджуваній групі підприємств значень відносних показників ефективності. Натомість, руйнування вартості та зниження величини чистого прибутку темпами вищими ніж темпи скорочення власного капіталу вплинули на деструктивність діяльності підприємств №№5-7.