Педагогічні науки/4. Стратегічні напрями реформування системи освіти

К.і.н. Лановюк Л.П.

Національний аграрний університет (м.Київ), Україна

Інформатизація навчального процесу, як передумова освітньої євроінтеграції України

Євроінтеграція у сфері вищої освіти сьогодні набула форм Болонського процесу, учасником якого із 2005 р. стала й Україна. Вона взала на себе зобов’язання внести відповідні зміни у національну систему освіти та приєднатися до роботи над визначенням пріоритетів у процесі створення спільної Зони європейської вищої освіти до 2010 р.

Важливе практичне значення на шляху інтеграції України до європейського освітнього простору належить педагогічному експерименту по запровадженню кредитно-модульної системи організації навчального процесу у ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації. У рамках зазначеного експерименту у навчальних закладах розгорнулася активна робота щодо запровадження нових освітніх технологій, здатних наблизити освіту України до європейського освітянського простору [1].

Важливу роль у поширенні інтеграційних процесів відіграє інформатизація суспільства Все більшого значення набувають освітні проекти з дистанційного навчання, наукові проекти за участю дослідників різних країн Європи, проекти віртуальних університетів, до створення яких залучені десятки університетів Європи

На саміті ЄС у Португалії (2000 р.) було затверджено “План дій e-Europe”, яким передбачені конкретні заходи в системі освіти для європейської молоді у добу цифрових технологій (забезпечення доступу до Інтернету та мультимедійних засобів для всіх навчальних закладів, адаптація освітніх систем до інформаційної доби), швидкий Інтернет для дослідників й студентів (забезпечення швидкого доступу до Всесвітньої мережі з метою співпраці у роботі та навчанні).

В Україні реалізацію вище зазначеного уповільнює недостатньо розвинута технічна база. Незважаючи на прийняття декількох важливих урядових програм (1998 р. – Закон про Національну програму інформатизації, 2002 р. – створення Українського центру дистанційної освіти тощо), питання залишається актуальним.

В останні роки в Україні зявилися навчальні посібники, які супроводжуються електронними копіями на дискетах і навіть на компакт-дисках. На жаль, не всі електронні навчальні посібники (ЕНП) і навчальні компакт-диски, що розповсюджуються в Україні, задовольняють дидактичні та інші вимоги до засобів навчання. Це викликає незадоволення не лише науковців, а й користувачів – викладачів, студентів. Тому при використанні навчальних компакт-дисків варто керуватися такими критеріями:

наявність у навчальному матеріалі науково-достовірної інформації, системи понять, законів, теорій та інших освітніх елементів з дисципліни, що вивчається;

виконання гігієнічних вимог спрямованих на збереження зору, попередження перевтоми студентів, врахування вікових особливостей тих, хто навчається;

відповідність навчального матеріалу стандартам відповідної освітньої галузі, можливість спільного використання з іншими засобами навчання;

розподіл навчальної інформації за рівнями складнощів, способами сприйняття інформації (логічного, емоційно-образного тощо);

наявність навчально-пізнавальних творчих завдань, що сприяють розвитку творчого мислення, аналітичного ставлення до обєктів, що вивчаються;

емоційна форма подання інформації, перевага зорового ряду у порівнянні з голосовим та музичним, можливість обрання темпу і швидкості діяльності при вивченні нового матеріалу [2].

Навчальні компакт-диски, що містять інформацію з різних навчальних дисциплін, доцільні в освітньому процесі під час фронтальної та індивідуальної роботи зі студентами, для самостійної роботи.

Новим засобом навчання можна вважати освітній Web-сайт, який створюється у вигляді взаємопов’язаних Web-сторінок, включених до серверу освітньої установи, університету або його підрозділу. Унікальність кожного Web-сайту забезпечує їх універсальність при розв’язанні багатьох освітніх задач: подання інформації для студентів, викладачів, наукових колективів кафедр, які бажають ознайомитися з різними методиками, концепціями, навчальними планами, можливостями поповнення власних бібліотек тощо. Як інтерактивні форми комунікації при цьому використовуються чати, Web-форуми, телеконференції.

Активно поширюються й Web-сторінки спеціалізованого призначення, тобто освітні Web-квести (від англійського question – запитання). Такі сторінки на різних освітніх сайтах, створені за конкретною темою, поєднуються гіперпосиланнями на сторінки інших сайтів в Інтернеті. При цьому Web-сторінка оформляється як освітня, з відповідними описами, цілями, завданнями, очікуваними результатами навчання студентів і контролюючими функціями.

З урахуванням означених перспектив має трансформуватися структура професійної підготовки майбутнього фахівця, випускника університету, його конкурентноздатність на міжнародному ринку праці.

 

Література:

1. Корольов Б., Тимошенко З. Вибір вищої школи України в дії// Вища школа. – 2004, 14-21 квітня.

2. Козлакова Г. Інформатизація навчального процесу – передумова інтеграції європейського освітнього простору// Вища школа. – 2004, 21-28 липня.