Економічні науки

Рогозян С. М.

Донбаський державний технічний університет

 

ВІДОБРАЖЕННЯ ДОХОДУ ВІД ВИКОНАННЯ

БУДІВЕЛЬНИХ РОБІТ З УРАХУВАННЯМ СТУПЕНЯ ЗАВЕРШЕНОСТІ РОБІТ

 

Згідно з П(с)БО 18 “Будівельні контракти”[1], у випадку, якщо виконуються умови достовірної оцінки кінцевого фінансового результату будівельного контракту, підрядник визнає дохід з урахуванням ступеня завершеності робіт на дату балансу. Як це здійснити на практиці, розглядається у даній статті.

В результаті застосування цього підходу дохід від виконання довгострокових будівельних контрактів визнається таким чином, ніби він заробляється поступово протягом всього періоду будівництва. Згідно з цим методом дохід від виконання контракту визнається на дату балансу (щомісячно) в сумі, що відповідає ступеню завершеності робіт:

                                Нд = Сзр ´Цк ,                                     (1)

де Нд  - накопичений дохід від виконання контракту; Сзр – ступінь завершеності робіт; Цк  - ціна контракту.

Ступінь завершеності робіт може визначитись за одним з наведених методів:

1. Вимірювання та оцінка виконаної роботи – метод, що традиційно застосовується в нашій будівельній галузі. Використання  цього методу на практиці пов’язане з існуючими вимогами Держкомстату України та Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України щодо типових форм первинних документів з обліку у будівництві. Згідно з наказом від 29.04.2000 р. № 416/299 будівельні організації щомісячно складають ф. № КБ – 2в “Акт приймання виконаних робіт” або ф. № КБ – 3 “Довідка про вартість виконаних підрядних робіт та витрати” та передають замовнику для проведення розрахунків за виконані роботи.

2. Співвідношення обсягу завершеної частини робіт та їх загального обсягу за будівельним контрактом у натуральному вимірі 

За цим методом:

                                        ,                                     (2)

де Сзр  - ступінь завершеності робіт; Озчр  - обсяг завершеної частини робіт (в т, м, тощо); Зор – загальний обсяг робіт за будівельним контрактом (в т, м, тощо).

3. Співвідношення фактичних витрат з початку виконання будівельного контракту до дати балансу та очікуваної (кошторисної) суми загальних витрат за контрактом.

За цим методом:

                                       ,                                    (3)

де Сзр  - ступінь завершеності робіт; Фв  - фактичні витрати з початку виконання будівельного контракту до дати балансу; Sов – очікувана сума загальних витрат на виконання контракту.

Сума доходу, що підлягає визнанню в поточному звітному періоді, є різницею між сумою накопиченого доходу та сумою доходу за контрактом, що був визнаний за період з початку будівництва до звітного періоду:

                                  Дпп = НдДзп ,                                        (4)

де Дпп   - дохід поточного періоду; Нд – накопичений дохід; Дзп – дохід, визнаний у попередніх звітних періодах.

На практиці доходи та витрати за будівельним контрактом будуть відображатися з використанням лише одного методу визначення ступеня завершеності робіт – оцінка та вимірювання виконаної роботи.

Висновок. Виходячи з вищенаведеного, на підставі інформації про вартість виконаних обсягів підрядних робіт, наведеної у ф. № КБ – 2в або ф. № КБ – 3, які передані замовнику для оплати, здійснюється бухгалтерський запис [2]:

Дебет 361 “Розрахунки з вітчизняними покупцями”

Кредит 703 “Дохід від реалізації робіт та послуг”

Одночасно, згідно з п. 18 ПБО 18 [1], сума переданих для оплати проміжних рахунків (без ПДВ) відображається такою кореспонденцією рахунків:

Дебет 238 “Незавершені будівельні контракти”

Кредит 239 “Проміжні рахунки”

Субрахунки 238 та 239 введено з метою накопичення інформації про виконані роботи та передані для оплати рахунки з початку виконання будівельного контракту.

Після завершення будівельного контракту сальдо на цих субрахунках списується зворотною кореспонденцією рахунків.

 

ПЕРЕЛІК ПОСИЛАНЬ

 

1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 18 “Будівельні контракти”: Наказ МФУ від 28.04.2001 р. № 205.

2. План рахунків бухгалтерських активів, капіталу, зобов¢язань і господарських операцій підприємств і організацій: Наказ МФУ від 30.11.99 р. № 291.