Мотора І.В.

Донецький державний університет управління, Україна


Реформування податкової системи як чинник стратегічного розвитку


З часу здобуття незалежності України питання вдосконалення оподаткування знаходиться в центрі уваги наукової та громад­ської думки. Особливо сьогодні, в пошуках шляхів виходу з економічної кри­зи, назріла необхідність податково-бюджетного регулювання замість прове­дення суто фіскальної податкової політики. Крім цього, сьогодні на держав­ному рівні визнано гостроту проблеми оподаткування, пов'язаної з надмірніс­тю податкового тягаря. Останній і є однією з причин фінансової нестабільнос­ті підприємств, зменшення сукупного попиту й економічної кризи. Протягом 2005-2006 років здійснювалися неодноразові спроби надати податковій реформі системності, прозорості, упорядкованості. В цій статті основна увага приділяється Концепції Міністерства фінансів, яка грунтується на реалістичній оцінці чинної податкової системи, з урахуванням її недоліків, усунення яких є головним завданням податкової реформи; забезпечує узгодження мети і шляхів її досягнення, основних завдань податкової і бюджетної політики.

Податкові реформи, які проводились протягом останніх десятиріч у бага­тьох країнах світу, мали подібні риси та цілі. Засобами досягнен­ня цілей податкових реформ були: зниження ставок та розширення бази при­буткових податків (з юридичних і фізичних осіб); запровадження податку на додану вартість та зміна структури податкових надходжень; використання системи податкових пільг для стимулювання інноваційних та інвестиційних процесів;  удосконалення адміністрування податків та законодавчих норм, що перешкоджають ухиленню від сплати податків. Найрезультативнішими виявились рефор­ми, які проводились у стадії економічного піднесення.[6,86-87].

Стратегічна мета нинішньої податкової політики – створення в Україні стабільної податкової системи, яка б забезпечила достатній обсяг надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів та справедливий підхід до оподаткування всіх категорій платників податків. Саме ці принципи закладено у проекті Концепції реформування податкової системи України.

Запропонований проект – це важливий та суттєвий крок до розробки довгострокової статегії реформування податкової системи в нашій країні. Проект Концепції реформування податкової системи України розроблено на період до 2015 року. При цьому встановлено, що реформування податкової системи здійснюватиметься поетапно. А це означає передбачуваність змін у законодавстві.

Метою податкової реформи передусім є:

приведення податкової системи у відповідність із пріоритетами державної політики соціально-економічного розвитку [1,2,5];

підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників [3];

упровадження інформаційно-аналітичної системи державної податкової служби в національному масштабі [3];

сприяння сталому економічному зростанню на основі виваженої інвестиційно-інноваційної політики [3,6];

забезпечення достатності сукупних податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, виходячи з проведення збаласованої бюджетної політики [1,2,3,6].

 Подальшого розвитку вчення про реформування податкової системи набуло у роботі В. Орлової [4], яка відокремила такі напрями реформування податкової системи:

підвищення ролі екологічних і ресурсних платежів у податковій системі;

зміщення податкового навантаження в бік непрямих податків;

зростання ролі місцевих податків і зборів у структурі доходів місцевих бюдетів;

скасування неефективних податків і зборів;

поступове запровадження податку на нерухоме майно .

Реформування податкової системи України пропонується здійснити в три етапи. Першим етапом реформування (2007 року) має стати реалізація невідкладних заходів, спрямованих на подолання головних недоліків чинної податкової системи. Результатом першого етапу реформування податкової системи повинно бути внесення змін та доповнень в окремі законодавчі та нормативно-правові акти з оподаткування.  Другий етап  (2008-2010 роки) – еволюційний розвиток податкової системи згідно з вектором постійного економічного зростання України на інвестиційно-інноваційній основі. Підсумком другого етапу реформування системи оподаткування передбачено розроблення та ухвалення Податкового кодексу з урахуванням спрощення системи адміністрування податків. Насамкінець третім етапом стане поглиблення реформування податкової системи України з урахуванням досягнутого соціально-економічного рівня розвитку держави (2011-2015 роки) [4,46].

Для реформування податкової системи України необхідно:

встановити чіткі правила регулювання взаємних зобов`язань держави і платників податків та дієвий контроль за їх дотриманням;

зменшити кількість контролюючих органів та водночас створити єдині правила контролю за нарахуванням та сплатою податків і зборів;

підвищити фіскальну ефективність податків за рахунок розширення податкової бази, зменшити масштаби ухилення від сплати податків [3,4-5].

Зміни, що відбуваються в Україні, у сфері політики та економіки, зміна правових й бюджетних відносин між рівнями й гілками влади, процес інтеграції української економіки в світову вимагає проведення адекватної податкової політики, побудови ефективної, справедливої і стабільної податкової системи.

Таким чином, проблема реформування, а точніше, удосконалення системи оподаткування є настільки складною, що не може і не має вирішуватися, грунтуючись на поглядах чи переконаннях урядових чи суспільних організацій. Вона має здійснюватися так, як це робиться за кордоном, на високому професійному  рівні спеціалістами наукових та проектних організацій відповідного профілю із використанням широкого арсеналу засобів, методів та способів виробничо-економічного та соціально-економічного проектування.

При реформуванні податкової системи необхідно дотримуватись балансу інтересів держави, господарюючих суб'єктів і громадян. Тільки в цьому разі податкова реформа сприятиме зростанню ділової активності, скороченню тіньової економіки, розвитку податкової культури населення. Напрямки реформування податкової системи України мають бути, з одного боку, узгодженими із завданням побудови в країні соціально орієнтованої ринкової еко­номіки. Реформа системи оподаткування повинна відбуватися згідно з пріоритетними цілями та задачами реформування бюджетної системи, політики структурних змін та взагалі концепції соціально-економічного розвитку держави, а з іншого – необхідні зміни в податкових відносинах повинні підкріплюватися реформами в інших сферах суспільного життя

ЛІТЕРАТУРА

1. Драган І. Формування ефективної податкової системи як фактора розвитку малого підприємництва в Україні// Менеджер. – 2006. – №2. – С. 200-206.

2. Іванов С. Основні принципи та напрями вдосконалення податкової системи України: методологічний аспект/ С. Іванов, А. Ковальчук// Банківська справа. – 2006. – №4. – С. 46-54.

3. Обговорення Концепції реформування податкової системи України// Фінанси України. – 2006. – №12. – С. 3-20.

4 . Орлова В. Реформирование налоговой системы Украины// Меркурий. – 2007. – №3. – С. 45-46.

5. Ревун В. Про реформування й модернізацію податкової системи// Фінанси України. – 2006. – №6. – С. 27-34.

6. Чередніченко Ю. Питання реформування податкової системи України в період її незалежності// Актуальні проблеми економіки. – 2005. – №9. – С. 83-90.