Гаркавенко Наталія

студентка УДПУ

Місце та роль НСМЕП на картковому ринку України

Система електронних платежів Національного банку України — це загальнодержавна платіжна система, яка забезпечує здійснення роз­рахунків у електронній формі між банківськими установами (та їхніми філіями) як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків один перед одним на території України.

Метою створення Національної системи масових елект­ронних платежів НСМЕП є впровадження в Україні віднос­но дешевої, надійно захищеної системи безготівкових розрахун­ків, яка зорієнтована, здебільшого, на роботу в режимі непрямого доступу (так званий режим оф-лайн).

Система справді може вважатися дешевою, оскільки у неї практично найдешевша платіжна смарт-картка — близько 3 у.о. з ПДВ та низькі комісійні за міжбанківськими операціями, що має забезпечити участь в системі навіть клієнтів з малими доходами (пенсіонери, студенти, школярі тощо) і таким чином — залучити до банківської системи коштів населення та юридичних осіб, які використовують у товарообігу готівку.

В Україні найбільшого поширення на­були дебетові карткові продукти (вони становлять майже 81% від загального обсягу емісії і випущені в основному в рам­ках зарплатних проектів), які повинні ста­ти, альтернативою готівці — засобом здійснення безготівкових платежів. Щоб заплановане стало реальністю, цей картковий продукт повинен максимально відповідати специфіці національного рин­ку роздрібних платежів населення, а не тільки універсальним правилам, процеду­рам і технологіям, єдиним для сотень різних за рівнем економічного розвитку, культурними, соціальними і просто гео­графічними особливостями країн світу.

Високий рівень операцій з отримання готівки свідчить про практично масову відмову держателів карток від послуг у сфері безготівкових платежів. Це може свідчити лише про низький рівень торго­вельних операцій за картками, недо­ступність цих послуг та їх невисоку якість. Основною причиною непопулярності в населення України безготівкових платежів з використанням платіжних карток є те, що не завжди можливо сплатити карткою за товари й послуги. Фактори, які стримують розвиток безготівкових пла­тежів з використанням платіжних карток [3]:

- низький рівень купівельної спро­можності населення;

-  незацікавленість населення у кори­стуванні платіжними картками;

- незацікавленість торговців у впро­вадженні безготівкових форм розрахунків (досить високі банківські комі­сійні, прозорість платежів, додаткові витрати на купівлю та обслуговування термінального обладнання і навчання персоналу);

- необхідність значних капіталовкла­день для впровадження безготівкових розрахунків з використанням платіжних карток.

В останні роки в Україні створено ба­зове законодавство, яке регулює діяль­ність на ринку платіжних карток: зокре­ма, прийнято Закон України "Про пла­тіжні системи та переказ коштів в Ук­раїні" та ряд нормативно-правових актів Національного банку України, що регу­люють порядок емісії платіжних карток та здійснення операцій з їх застосуванням.

Враховуючи завдання, які ставить пе­ред ринком безготівкових платежів дер­жава, та неспроможність карткової індустрії (банків, еквайрингових установ і платіжних систем) самостійно виріши­ти наявні проблеми, уряд та Національ­ний банк у 2006 році прийняли низку нормативно-правових документів, спря­мованих на розвиток безготівкових роз­рахунків з використанням платіжних карток, зокрема [1]:

- постанову Кабінету Міністрів Ук­раїни та Національного банку України від 26.05.2006 р. № 753, якою схвалено Концепцію поширення безготівкових розрахунків з використанням спеціаль­них платіжних засобів. Концепція поширення безготівкових розрахунків з використанням спеціаль­них платіжних засобів спрямована на створення не­обхідних умов для поліпшення структу­ри грошового обігу в Україні шляхом розбудови масових безготівкових пла­тежів з використанням платіжних кар­ток і скорочення частки готівкових роз­рахунків, створення прозорої фінансо­вої системи, залучення через банківську систему в загальногосподарський обіг значних фінансових ресурсів (готівкових коштів населення та юридичних осіб), забезпечення поступового переходу на­селення на безготівкові розрахунки, зменшення витрат Національного бан­ку та держави в цілому на підтримку готівкового обігу;

- Постанову Кабінету Міністрів Ук­раїни від 29.03.2006 р. № 377 "Деякі пи­тання здіснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів",  в якій визначаються умови й терміни переведення підприємств, які здійснюють господарську діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування й по­слуг, та які відповідно до закону по­винні використовувати реєстратори роз­рахункових операцій, на обов'язкове приймання платіжних карток. Зазначе­ний документ спрямований в основно­му на розвиток інфраструктури прий­мання платіжних карток;

- Програму розвитку Національної системи масових електронних платежів на 2006—2008 роки, затверджену постано­вою Правління Національного банку Ук­раїни від 30.03.2006 р. № 12. Її прийнято з метою визначення подальших стратегічних напрямів розвитку НСМЕП на найближчі роки та забезпечення системного підходу під час її впровадження. Програмою визначено основні завдання та шляхи їх реалізації щодо подальшого розвитку НСМЕП з урахуванням світових тенденцій розвитку безготівкових розрахунків, прак­тики та сучасних моделей функціонуван­ня платіжних систем.

У Програмі відображено поточний стан упровадження НСМЕП, визначе­но її мету, основні завдання та шляхи їх реалізації [2].

Основними завданнями НСМЕП є:

задоволення потреб економіки, що реформується і розви­вається;

удосконалення кредитно-монетарної політики, яку проводить
НБУ, через отримання оперативної та точної інформації про пе­реміщення грошових коштів і стан кореспондентських рахунків;

виконання міжбанківського етапу всіх видів безготівкових роз­рахунків;

мінімізація часу на виконання міжбанківських розрахунків та на
обіг грошових коштів;

     мінімізація вартості банківського посередництва через оптимізацію платіжних засобів і раціоналізацію систем.

Розрахунки за допомогою СЕП регламентуються відповідними до­кументами Національного банку України: «Положенням про міжбанківські розрахунки в Україні», затверджене постановою Правління Національного банку України від 21 березня 1996 р.;  «Інструкція № 7 про безготівкові розрахунки в господарському обо­роті України», затвердженою постановою Правління Національного банку України від 2 серпня 1996 р. [3].

Платіжні трансакції в СЕП є безвідкличними, тобто трансакцію, ініційовану відправником платіжного документа і взяту до виконання в системі, не може відмінити ані її відправник, ані будь-хто інший.

Ініціатива проведення трансакцій належить банку, який дебетує власний рахунок. Можливість дебетувати рахунок іншого учасника СЕП надана тільки підрозділам Національного банку України для об­межених типів трансакцій.

Відсутні пріоритети оброблення трансакцій за будь-якими ознака­ми, крім черговості надходження в систему. Обмеження на суми трансакцій не обумовлені. Технологічно сума кредитової трансакції обмежена поточним значенням залишку рахунку банку - ініціатора трансакції [1].

Трансакції відображаються в режимі реального часу на технічних рахунках банківських установ.

Вартість трансакції для комерційного банку як учасника СЕП за­лежить від кількості платіжних документів та загального обсягу платіжної інформації, переданої через СЕП за місяць.

Слід підкреслити, що Національний банк України не прагне до от­римання комерційного прибутку від експлуатації системи та високої рентабельності СЕП, маючи на меті загальний економічний ефект від впровадження СЕП у масштабах всієї України.

Особливістю системи являється і те, що при її упровадженні громадяни України отримають можливість не лише оплачувати товари та послуги у безготівковій формі, а й зберігати і накопи­чувати у банках свої заощадження у безготівковій формі на пото­чних або карткових рахунках, а отже, збільшувати свої прибутки завдяки нарахуванню відсотків на залишках на їхніх рахунках.

Отже, завдяки НСМЕП може відбутися приплив у банківську систему «живих» грошей — частини коштів з готівкового обігу. Це значний потен­ціал, який може працювати на економіку України. Крім того, при безготівковому обслуговуванні у торгівлі та сфері послуг унемож­ливлюється приховування доходів від оподаткування, що приведе до збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.

Упровадження безготівкових рахунків між юридичними осо­бами сприятиме зменшенню зловживань у цих стосунках та збільшить надходження до бюджету завдяки повнішому оподат­куванню.

Мета створення НСМЕП буде в основному досягнута, якщо 30 — 40 % готівкового обігу в нашій країні набере безготівкової форми. Для цього в Україні, враховуючи світовий досвід, має бу­ти не менш ніж 10 млн. платіжних карток, функціонувати щонай­менше 100 тис. точок обслуговування (платіжних терміналів у торгівлі, на транспорті, в сфері послуг, банківських терміналів та банкоматів).

Література:

1.     Рогач І. Ф., Сендзюк М. А., Антонюк В. А. Інформаційні системи у фінансово – кредитних установах: Навч. посібник. – 2 – ге вид., перероб. і доп. – К.: КНЕУ, 2001. – 239 с.

2.     Кравець В. Місце та роль НСМЕП  на картковому ринку України.// Вісник НБУ. – 2007. - № 3. – с.14 – 17

3.      Махаєва О. Електронні гроші: стан європейського ринку та його регулювання.// Вісник НБУ. – 2006. - №8. – с.30 - 37