Секція «Економічні науки»

Підсекція №9

 

Березовський К.В.

канд. екон. наук, доцент

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

ВПРОВАДЖЕННЯ СУЧАСНИХ НАУКОВИХ ПРОЕКТІВ

 

Якість вищої освіти є одним із визначальних чинників гармонійного розвитку і всього суспільства, і кожної особистості зокрема. Є запорукою утвердження і зміцнення міжнародного авторитету України. Сьогодні нагальною для економіки України є потреба прискореного розвитку високотехнологічних виробництв шляхом впровадження світових та вітчизняних науково – технічних досягнень, що дасть змогу виробляти наукоємну продукцію та формувати експортний потенціал.

Україна відноситься до енергодефіцитних країн, яка задовольняє свої паливно-енергетичні потреби за рахунок власних ресурсів менш ніж на 50%. Одним із актуальних питань в умовах ринкових перетворень є енергоефективність.

Одним із шляхів підвищення ефективності використання енергії є її раціональне споживання, постійний моніторинг роботи енергоспоживаючого обладнання, відсутність втрат енергоносіїв, оснащення сучасними контрольно-вимірювальними приладами, системами теплоізоляції та регенерації теплоти тощо. Такі напрямки діяльності не потребують значних капіталовкладень і базуються на використанні сучасних енергозберігаючих технологій, ефективних систем та засобів контролю за енергоспоживанням та захисту довкілля від забруднення, організації інтегрованого енергетичного та економічного менеджменту.

Для практичного вирішення актуальних проблем енергозбереження створено Центр підготовки енергоменеджерів (ЦПЕМ), який є складовою частиною Інституту енергозбереження та енергоменеджменту (ІЕЕ) при Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут”. Це – навчально-науковий комплекс, що проводить підвищення кваліфікації з питань енергоаудиту, обліку та контролю енерговикористання, енергоінспекції та енергоменеджменту. Центр було створено за сприянням програми Tacis Європейського Співтовариства та Державного Комітету України з енергозбереження.

Основна мета Центру - проведення навчання у мережі регіонів з першочерговою орієнтацією на представників промисловості і комерційний сектор України, проте не тільки на менеджерів, а й на державних інспекторів та проектувальників систем. Це забезпечить концентрацію уваги на питаннях енергоменеджменту в Україні за рахунок високої якості навчання та лабораторної бази, яка забезпечується сучасним учбовим та демонстраційним обладнанням, різноманітними демонстраційними стендами, методичними матеріалами. Бібліотека містить матеріали з енергозбереження та енергоефективності та пов’язані з цим екологічні аспекти.

В цілому інституту енергозбереження  та енергоменеджменту надано статус базового інституту з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з енергоменеджменту для реалізації енергозберігаючої політики в Україні.

            В сучасних умовах невід‘ємною складовою інтеграції України в європейський та світовий економічний простір є співробітництво із зарубіжними компаніями та закладами освіти й науки.

         Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» має спільні програми з Варшавською політехнікою, в рамках якої відбувається обмін студентами, співробітництво між дослідницькими групами, дискусії щодо спільних дослідницьких проектів, які виконуються за рахунок європейських наукових програм. Передбачено обмін досвідом та інформацією щодо організаційних та юридичних рішень у вищій школі, ефективних методів розвитку освіти та їх впровадження, окреслення цілей дидактики та наукових досліджень для потреб європейського ринку. Університети-партнери є учасниками формування спільного європейського освітньо-наукового простору. Розпочато реальну співпрацю між нашими бібліотеками, в т.ч. зі створення електронних бібліотек. Щоб конкретизувати і посилити співпрацю вчених технічних університетів двох країн запропоновано створити спільний сайт, через який розпочати знайомство із пропозиціями вчених, кафедр і студентських організацій з метою розширення кола учасників спільних проектів. З боку Київського політехнічного інституту також запропоновано забезпечити ті частини сайту, які присвячені традиційно пріоритетним проектам: проблематика сталого розвитку і ризику; енергетична безпека та енергетика майбутнього; всі складові процесів розбудови інформаційного суспільства; суперкомп‘ютерні обчислення та GRID-технології; технології телемедицини; нові речовини і матеріали, включаючи нанотехнології на основі фізичного матеріалознавства, інноватики.

Варто відзначити співпрацю із зарубіжними виробниками. Так, всесвітньо відома компанія NXP – напівпровідникових компонентів, заснована корпорацією Philips, підбила підсумки комплексної співпраці в рамках науково-технічної програми NextXperienceLab із 45 провідними університетами в 11 країнах світу. Щорічно компанія NXP інвестує близько 7 мільйонів євро в розвиток відносин з півсотнею провідних університетів світу.

Наприкінці 2007 року NXP до програми NextXperienceLab було запрошено Чернігівський державний технологічний університет – єдиний вищий навчальний заклад з України. Програма включає в себе проведення спеціалістами NXP тренінгів для студентів і викладацького складу, конкурси серед студентів, інтеграцію своїх новітніх технологій в освітній процес за рахунок обладнання лабораторій, робочих місць, надання можливостей для проходження стажування на підприємствах і в наукових закладах.