Левандовська А. В., Гринь Т.В.

Східноєвропейський університет економіки та менеджменту, м. Черкаси

Напрями вдосконалення обліку витрат від браку при виконанні будівельно-монтажних робіт

Витрати від браку становлять вартість остаточно забракованих виробів, напівфабрикатів, робіт та витрати на виправлення браку за вирахуванням: остаточно забракованої продукції за справедливою вартістю; сум, що відшкодовуються працівниками, які допустили брак; сум, одержаних від постачальників за неякісні матеріали і комплектуючі вироби.

Класифікація витрат від браку у будівництві представлена на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Класифікація витрат від браку

За характером дефектів, що виявлені під час технічного приймання робіт  поділяється на виправлений і невиправлений.

Виправленим браком вважають вироби і види робіт, які після усунення недоліків можуть використовуватися за прямим призначенням та виправлення яких технічно можливе.

Невиправним браком вважають вироби і роботи, які не можуть використовуватися за прямим призначенням і виправлення яких технічно неможливе і економічно недоцільне.

За місцем виникнення брак поділяється на внутрішній та зовнішній.

Зовнішній – це брак, що виник з вини постачальників матеріалів, проектувальників та інших організацій.

Брак називається внутрішнім, якщо він допущений із вини служб або окремих працівників будівельного підприємства.

При виконанні будівельно-монтажних робіт (далі – БМР) виявлений брак поділяється на три види:

-   брак будівельних матеріалів, конструкцій та деталей – вважаються матеріали та вироби, використані в процесі основного виробництва, якість яких не відповідає вимогам державних і галузевих стандартів;

-   брак допущений в процесі виконання будівельно-монтажних робіт – неякісно виконанні будівельно-монтажні роботи;

-   витрати на гарантійний ремонт обєктів зданих замовникові

Питання відображення  в обліку витрат від браку  під час виконання будівельно-монтажних робіт досліджувалось на базі ТОВ «Спеціалізована будівельно-монтажна компанія».  На підприємстві облік витрат на БМР ведуть за такими статтями калькуляції: прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, експлуатацію будівельних машин і механізмів, відрахування на соціальні заходи, інші прямі витрати, загальновиробничі витрати. Витрати від браку є складовою статті калькуляції «Інші прямі витрати».

Для відображення в обліку узагальненої інформації про витрати від браку у виробництві на підприємстві відкрито рахунок  24 «Брак у виробництві». За дебетом даного рахунку відображаються витрати через виявлений зовнішній та внутрішній брак, витрати на гарантійний ремонт в обсязі, що перевищує норму, витрати на утримання гарантійних майстерень; за кредитом – суми, що відносяться до зменшення витрат на брак, та суми, зменшення витрат від браку робіт: вартість витрат від бракованих робіт та реалізації їх за зменшеною ціною; вартість утримання із винуватців браку; суми відшкодувань, одержаних від постачальників недоброякісних матеріалів та напівфабрикатів, які спричинили брак робіт. Аналітичний облік за рахунком 24 «Брак у виробництві» ведеться за видами виробництва.

Дослідивши діючу систему обліку витрат від браку при виконанні будівельно-монтажних робіт на ТОВ «Спеціалізована будівельно-монтажна компанія», вважаємо за доцільне,  запропонувати:

1.        для чіткого відокремлення витрат на виправлення браку та витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником використовувати «Відомість  обліку витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником». Даний документ передбачає конкретні види робіт по яким замовник, зафіксував не доопрацьовані підрядником обсяги під час підписання акту приймання виконаних робіт;

2.        окремо відображати накопичення витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником, в процесі виконання робіт, оскільки, на досліджуваному підприємстві часто ототожнюють виробничий брак з недоробками (не повністю виконаними окремими ділянками обсягів робіт). Тому, з метою вдосконалення обліку на підприємстві, нами запропоновано до робочого плану рахунків ввести новий субрахунок до рахунку 24 «Брак у виробництві»  24.1 «Витрати на усунення недоробок».  В кінці місяця, накопичені витрати на даному субрахунку підлягають списанню в дебет рахунку 23 «Виробництво», а в аналітичному обліку на відповідний обєкт витрат.