Економічні науки/ 11. Логістика

 

Букреєва І.В.

аспірант Класичного приватного університет, м. Запоріжжя, Україна

Концепція маркетингової логістики в управлінні закупівельно-збутовою діяльністю підприємства

 

Логістичні системи містять у собі безліч елементів, взаємодії між якими мають потребу в чіткій координації й узгодженні. До стратегічно важливих задач, які виникають у процесі управління закупкою і збутом з позицій концепції маркетингової логістики, відносяться:

           постійний аналіз ринку і навколишнього його середовища, що і складають основу стратегічного маркетингу;

           вивчення пропозиції, надійності постачальників, цін, якості, умов постачання;

           встановлення контактів і тривалих відносин з найбільш вигідними і надійними постачальниками, припинення відносин з ненадійними постачальниками;

           визначення найбільш  надійних і вигідних збутових посередників і каналів збуту;

           установлення відносин з найбільш вигідними  і надійними  збутовими посередниками, припинення відносин з ненадійними посередниками;

           просування товару, стимулювання попиту;

           організація вивчення ринку, просування товару і формування цінової політики разом з постачальниками і збутовими посередниками, участь у рекламній компанії, проведеної постачальником;

           завоювання тих або інших ринків (сегментів ринку), груп споживачів;

           координація постачань, виробництва, збуту і реклами;

           планування закупівель і управління запасами сировини, матеріалів і комплектуючих;

           участь системи маркетингової логістики в плануванні виробництва.

Стратегічні задачі такі як зміна асортименту, відмовлення від випуску в продаж уже готових партій нового товару, установлення контактів і тривалих відносин з тими або іншими постачальниками і посередниками, або розривши відносин з ними, припускають прийняття рішень, що, так чи інакше, стосуються діяльності всього підприємства в цілому. Ці рішення можуть поставити вимогу особистої участі керівників вищої і середньої ланки, тобто централізованого управління. У рішенні ж тактичних задач потрібна можливість автономної роботи елементів логістичної системи з орієнтацією на досягнення поставлених стратегічних цілей.

Підприємство є економічною системою [1]. Узагалі, у поняття економічна система можна вкладати різний зміст, у залежності від ступеня абстрагування і цілей дослідження. Економічна система – складна цілеспрямована система, що здійснює виробництво, розподіл і споживання матеріальних благ з метою задоволення необмежених людських потреб [2]. Однак це визначення для економічної системи макрорівня. На мікрорівні економічна система являє собою підприємства, корпорації, компанії, окремих людей тощо, що здійснюють економічну діяльність, причому в систему можуть входити ще і постачальники, споживачі, системи транспорту і складського господарства.

Для формалізації поняття економічна система необхідно введення поняття ресурсу. Ресурс – це деяка безліч або сімейство безлічей, для яких задане поняття міри або вимірності [3]. Отже, на самому загальному рівні економічна система – підсистема суспільства, що здійснює виробництво, розподіл і споживання матеріальних благ. На більш вузькому рівні економічну систему розглядають як процес матеріального виробництва, тобто процес перетворення деяких ресурсів у матеріальні блага споживані суспільством. Таким чином, економічна система, з погляду функціональної є системою перетворення ресурсів.

Економічна система є динамічною [4]. Застосування динамічного підходу до моделювання економічних систем дозволяє досягти великих результатів, чим вивчення її в статиці. При вивченні поводження динамічних систем дослідника цікавить сама система, мети її функціонування і середовище її функціонування. Відзначимо, що сама система (задана, наприклад диференціальними або різницевими рівняннями) характеризується траєкторією свого існування, – тобто дослідника цікавить характер поводження системи. Зовнішнє середовище задає «коридор», у якому відбувається функціонування системи, тобто являє собою обмеження.

Об'єктом логістики як підсистеми економічної системи є система товарних, вантажних, інформаційних, фінансових і інших потоків, що охоплюють весь процесу планування, реалізації, управління і контролю від закупівлі сировини до доведення продукції до кінцевого споживача. Ці потоки являють собою безлічі об'єктів, сприйманих як єдине ціле, що існують як процес на деякому тимчасовому інтервалі і вимірюваних в абсолютних одиницях за визначений період часу. Вони характеризують просторовий, тимчасовий і кількісний рух продукції підприємства від її виготовлення до кінцевого споживача (тобто весь шлях руху товару в комплексі з урахуванням впливу усіх факторів). Таким чином, концепція логістики орієнтована на комплексність і вимагає виконання наступних умов: потрібний товар необхідної якості в необхідній кількості повинна бути доставлена вчасно в потрібне місце з мінімальними витратами.

В основу концепції логістики покладені наступні принципи:

-       системний підхід, інтеграція спеціалізованих виробництв у виробничо-транспортні, виробничо-транспортно-складські, функціональні системи єдиної технології;

-       індивідуалізація вимог до устаткування, перехід від універсальних до спеціалізованих установок;

-       гнучкість технологічних ланцюжків, високої надійності і якості функціонування системи, можливість внесення змін у графік закупівлі матеріалів, зміна в термінах постачання;

-       надійність у забезпеченні ресурсами;

-       саморегулювання (збалансованість виробництва);

-       гуманізація праці, високий ступінь його безпеки, естетизація виробничої сфери, охорона природи;

-       мінімізація обсягів запасів;

-       економічність (скорочення рівня запасів продукції в споживача до 30-45%, підвищення рівня транспортного й інформаційного обслуговування);

-       моделювання руху товарів;

-       облік сукупних витрат виробництва по всієї логістичної ланцюжку з орієнтацією на ринок;

-       розвиток сервісу на сучасно рівні;

-       зворотний зв'язок, у якості якої виступає попиту споживача, розглянутого як зворотний зв'язок, що визначає в остаточному підсумку стратегічні цілі функціонування.

У зв'язку з високим рівнем формалізації й алгоритмізації процедур логістичних систем у управлінні системами маркетингової логістики необхідне застосування кібернетичного підходу. Ціль кібернетичного підходу в системах маркетингової логістики – застосування принципів, методів і технічних засобів для досягнення найбільш ефективних результатів маркетингового і  логістичного процесів.  управління.

Література:

1.    Основы теории управления: Учеб. пособие/ Под ред. В. Н. Парахиной, Л. И. Ушвицкого. – М.: Финансы и статистика, 2003. – 560 с., с.64-65.

2.    Экономическая кибернетика. Лысенко Ю.Г., Петренко В.Л. и др. – Донецк: ДонГУ, 1999 г. – 397 с.

3.    Бир Ст. Кибернетика и управление производством: Пер. с англ. М.: Наука, 1965. – 391с.

4.    Международный маркетинг: учебное пособие. / Под общ. ред. Кузнецова В.Г. – Донецк: ДонНУ, 2000г. – 255с.