Економіка / Облік та аудит
Кузнєцова
О.В.
Сумський національний аграрний університет
Облік та аудит доходів та витрат
В умовах ринкових відносин успіх фінансово-господарської діяльності будь-якого суб’єкту економічної діяльності залежить, насамперед, від наявних ресурсів та вміння розпоряджатися ними з найбільшою ефективністю. Ця проблема посилюється в сучасних умовах, коли дані про доходи та витрати необхідно повсякденно порівнювати з отриманими доходами та майбутніми витратами, що значною мірою залежать від впливу зовнішнього середовища.
Важливу роль в процесі діяльності підприємства відіграють
такі поняття, як доходи та витрати, а також механізм їх співставлення для
визначення фінансового результату. Розглянемо більш детальніше економічну
сутність доходів та витрат.
Методологічні та методичні засади формування бухгалтерського обліку
інформації про доходи та витрати підприємства визначає Положення (стандарт)
бухгалтерського обліку 15 «Доходи» та 16 «Витрати».
П(С)БО 15
дає таке визначення доходів: «Під час збільшення активу або зменшення зобов’язання,
що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за
рахунок внесків учасників (власників) підприємства, при умові, що оцінка доходу
може бути достовірно визначена».
Відповідно
до П(С)БО 16, під витратами розуміють зменшення економічних вигод внаслідок
вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу (за винятком зменшення
капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками).
Витрати
визначаються, як зменшення економічних вигод протягом облікового періоду
у вигляді вибуття чи амортизації активів, або у вигляді виникнення зобов’язань,
результатом чого є зменшення власного капіталу, за винятком зменшення, пов’язаного
з виплатами учасникам.
Можливість усунення або передбачення впливу багатьох негативних внутрішніх і зовнішніх факторів з'являється завдяки раціонально організованому обліку доходів та витрат діяльності підприємства. Окрім достовірності визначення фінансового результату, обґрунтований облік доходів та витрат дозволяє керувати діяльністю підприємства, досягати зменшення витрат і збільшення доходів шляхом надання даних про фактичні доходи та витрати.
Надзвичайно важливою
є і правильна обробка та впровадження на підприємстві тих методів обліку
доходів та витрат, які дозволяють контролювати раціональне використання матеріальних
цінностей та коштів і майна підприємства в цілому.
Доходи та витрати являють собою найважливішу економічну категорію діяльності підприємства, що відіграють значну роль в формуванні рівня прибутковості та дозволяють забезпечити підвищення ефективності діяльності підприємства.
Під визначення доходів розуміють збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників (власників)) підприємства, при умові, що оцінка доходу може бути достовірно визначена, а під витратами розуміють зменшення економічних вигод внаслідок вибуття активів або збільшення зобов’язання, які призводять до зменшення власного капіталу ( за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілення власниками ).
Як відомо, доходи та витрати впливають на кінцевий результат фінансово – господарську діяльність підприємства. У бухгалтерському обліку побудова доходів і витрат пов’язана з визначенням фінансових показників – прибуток, доход, збиток, податки, обов’язкові платежі. У внутрішньогосподарському обліку визначення доходів та витрат здійснюється відповідно до внутрішньогосподарських потреб управління, які пов’язані з ринковими вимогами та внутрішньогосподарськими структурами організації діяльності, організаційними підрозділами, а також із метою наступного аналізу доходів і витрат протягом технологічного процесу – за підрозділами – бригадами, виконавцями , дільницями, цехами; для прийняття управлінського рішення.
У бухгалтерському обліку доходи відображаються при дотриманні певних умов. Доходи визнаються доходами певного періоду одночасно з визнанням витрат, які були здійснені для їх отримання. Це відповідає принципам міжнародних стандартів фінансової звітності і впровадженому у національних стандартах принципу нарахування та відповідності доходів та витрат. Нарахування та відповідність доходів та витрат для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи та витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансової звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
При побудові обліку доходів
та витрат за основу необхідно брати характеристику господарства, як суспільно
явища з точки зору підприємництва, тобто господарювання в умовах ринку.
З метою підвищення достовірності обліку доходів та витрат і фінансової звітності на підприємстві необхідно організувати систематичне проведення внутрішнього аудиту, для чого доцільно створити спеціальну службу внутрішнього аудиту.
Проведення внутрішнього аудиту на підприємстві сприятиме підвищенню ефективності організації обліку витрат та бухгалтерського обліку в цілому, дозволить виявити внутрішні резерви, збільшити доходи та зменшити витрати і забезпечити підвищення рівня рентабельності підприємства.
Таким чином, запровадження у
практичну діяльність розроблених нами рекомендацій сприятиме подальшому
вдосконаленню обліку та аудиту доходів та витрат, а також позитивно вплине і на
загальний стан підприємства в цілому.