Экономические науки/10.Экономика предприятия.

Студентка Цвєткова О.В., професор Яковенко О.Г.

Дніпропетровський національний університет, Україна

Моделювання фінансової поведінки фірми в детермінованих умовах

У сучасному світі складних економічних процесів гострою проблемою є ефективна фінансова поведінка інвестування капіталу з метою його збільшення.

Досліджується модель оптимального управління активами фірми в детермінованих умовах, тобто при повній і точній інформації.

Метою даної роботи є розв'язання проблеми оптимальної поведінки фірми на фінансовому ринку в детермінованих умовах; розробка такого показника ефективності проекту, який би, залежно від пов'язаних з ним характеристик грошового потоку, визначав оцінку ефективності цього проекту для конкретного інвестора. Об’єктом дослідження є фінансова поведінка, активи економічного суб'єкту та їх оптимальний ріст у часі в умовах повної інформації.

Розглянемо фінансовий ринок, на якому обертається деяка кількість мобільних активів - акцій, облігацій, депозитів, іноземної й національної валюти й т.п., а також високоліквідних реальних товарів. Кожному з них ми даємо певний номер. Депозити, що відкривають у різний час або на різні строки, ми розглядаємо як різні активи. Активом з номером 0 вважатимемо готівку (кошти в гривнях). Всі інші мобільні активи будемо називати “негрошовими”. Активи можна продавати, купувати й одержувати від них дохід (чисті грошові надходження).

Фінансову поведінку фірми на кожному кроці t опишемо так. У даний крок фірма “вступає”, маючи у своєму розпорядженні деякий набір активів. При цьому вона:

·   продає частину наявних активів;

·   одержує дохід від активів, що були на попередньому кроці,

·   змінює кількість зв'язаних активів і готівки за рахунок сторонньої діяльності;

·   одержує позику,

·   розплачується за позикою, отриманою на попередньому кроці,

·   частину готівки, що залишилася, витрачає на покупку інших активів.

Отриманий після цього набір активів залишається незмінним до вступу в наступний крок.

Ми шукаємо оптимальну фінансову поведінку, яка максимізує ефективність проекту фірми до кінця періоду. Іншими словами, нам важливо, щоб на початку останнього кроку T, після всіх продажів і розрахунків за позиками, ефективність проекту була найбільшою. Позначимо:

 — кількість активів n-го виду у фірми наприкінці кроку t— із цією кількістю активів фірма вступає в наступний крок;

— кількість n-их активів, які фірма продає на початку кроку t;

— кількість n-их активів, які фірма купує на початку кроку t;

— “курс” покупки n-го активу на кроці t;

— “курс” продажу n-го активу на кроці t;

— “прибутковість” n-го активу на кроці t;

— позика, яка одержана на кроці t.

— потік готівки від сторонньої діяльності на кроці t;

— вартість зв'язаних активів на кроці t;

— процентна ставка за позикою на кроці t.

Для розв’язання задачі треба, щоб виконувалися наступні співвідношення:

- кількість “негрошових“ активів на початку кроку змінюється відповідно до обсягів їхніх продажів і покупок:

 

- кількість готівки на кроці змінюється відповідно до грошових надходжень від активів, продажів, позик і сторонньої діяльності за винятком витрат на покупку активів:

;

- розмір кредиту не перевершує взятої з коефіцієнтом h ринкової вартості активів, що були на попередньому кроці, і отриманого доходу від них:

, t < T;

- на останньому кроці T запозичення не провадяться (тому що наприкінці періоду фірма не повинна мати боргів):

;

-         всі змінні повинні бути ненегативні:

, , , , ,, , , ,   0.

Оптимальний варіант програми повинен вибиратися за критерієм оцінку ефективності цього проекту для конкретного інвестора, що складається з наступних етапів:

·        оцінка комерційної ефективності;

·        оцінка суспільної ефективності проекту;

·        оцінка ефективності участі в проекті.

 

Література:

1.              Закон Украины " О системе налогообложения " от 25.06.1991 г. № 1251 -XII с внесенными изменениями и дополнениями.

2.              Смоляк С.А. Критерии оптимального поведения фирмы в условиях неопределенности. // Экономика и математические методы. 2005. Т.41. №3.

3.              Беленький В.З. О норме доходности инвестиционного проекта // Экономика и математические методы, 2005, т.41, вып.1.

4.              Чернов В.Б. Оценка финансовой реализуемости и коммерческой эффективности комплексного инвестиционного проекта // Экономика и математические методы, 2005, т.41, вып.2.