Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Ткаченко М.М.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Естетичне виховання в підготовці вчителя трудового навчання

Естетичне вихо­вання – це система комплексного, планомірного, цілеспря­мованого і послідовного впливу на людину з боку певних соціальних інститутів та установ на основі єдиних науково-педагогічних принципів методів та засад, в результаті якого в неї виникає світоглядна установка на безпосередню творчу оцінку дійсності і власного життя в суспільстві як проявів прекрасного і потворного, піднесеного і низького, трагічного й комічного та інших естетичних категорій.

У Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті вказується, що одним із напрямків, який система освіти має забезпечувати, є етичне, естетичне виховання.   Насущною проблемою дня стало створення єдиної загаль­нодержавної програми естетичного виховання, здійснення якої дало б змогу усунути недоліки, притаманні окремим програмам, що діють сьогодні.

Серед них можна назвати: нерівномірне охоплення виховними закладами населення країни та нерівномірне поширення мистецтва;  недостатній методологічний рівень розроблення теорії естетичного вихо­вання та конкретних методик, їх абстрактність, орієнтація на художні потреби, що вже склалися; відсутність достатньої кількості висококваліфікованих кадрів; застарілі методи культурно-просвітницької діяльності; недостатня координа­ція різних елементів системи естетичного виховання;  відсут­ність послідовності, спадкоємності його етапів; безсистемність та формалізм; відомча відокремленість; відсутність чітких критеріїв ефективності естетичного виховання тощо.

Естетичне виховання у сучасних умовах набуває об'єктивно нового змісту й функції – бути у системі суспільства і його культури засобом гармонізації соціальних і міжособистісних відносин, сприяння суспільного консенсусу, духовній організації творчих сил суспільства і кожної людини для виходу з кризової ситуації й створення потенцій для поступу нашого суспільства, – відзначається у проекті «Національна комплексна програма естетичного виховання».

Основною метою цієї  програми є формування естетичних потреб та досвіду людини (емоцій, почуттів, поглядів, смаків, ідеалів, інтересів), як основи формування естетичного відношення, активності у сприйманні, освоєнні та перетворенні дійсності, що сприяє вихованню всебічно й гармонійно розвиненої особистості, максимальному використанню естетичного фактора в удосконаленні національної самосвідомості людей, піднесенні їхньої трудової й соціальної активності, зростанні творчого потенціалу України, прискоренні соціально-економічних процесів у ній. 

Програма покликана сприяти формуванню у найтіснішій єдності з іншими видами виховання, активних громадян України, справедливих, прогресивних, цінителів високих досягнень вітчизняної й  світової  культури,  які характеризуються відповідальністю, чесністю, порядністю й доброзичливістю.

Естетичне виховання комплексне: воно одночасно і сфера активності, практики, і сфера повсякденної (практичної) свідомості, суспільної психології. Воно передбачає взаємозв’язок між естетичними та  практично-виробничими діяльностями, які у свою чергу з’єднані загальною сучасною метою всебічного гармонійного розвитку людини.  Мета естетичного виховання знаходить свій конкретний вираз у завданнях естетичного виховання.

 У своєму дослідженні В.Шацька визначила наступні завдання естетичного виховання:

1. Виховання естетичної потреби та здібності правильно розуміти прекрасне у мистецтві, природі, явищах суспільного життя, у відношеннях між людьми, у побуті.

2. Розвиток естетичної сприйнятливості та поступове формування системи естетичних почуттів, переживань, поглядів та переконань, естетичного смаку на основі постійного ознайомлення з творами мистецтва різних видів.             

3. Розвиток художніх здібностей, прищеплення знань, вмінь та навичок для користування засобами того чи іншого виду мистецтва та можливостей вносити елементи прекрасного у суспільне та індивідуальне життя.

Але є і специфічні завдання естетичного виховання.

По-перше, естетичне виховання починається зі створення певного запасу елементарних естетичних знань та вражень, без яких не можуть виникнути схильність, тяжіння, інтерес до естетично значущих предметів і явищ. Різнобічність та багатство знань про естетичне освоєння природи, про самого себе, просвіт художніх цінностей – основа формування широких інтересів, потреб та здібностей, які проявляються у тому, що їх володар у всіх способах життєдіяльності поводить себе як естетично розвинута особистість. У поєднанні естетичних знань з життям людини проявляється один із шляхів усебічного розвитку особистості.

По-друге, завданням естетичного виховання є розвиток соціально - психологічних якостей особистості, які забезпечують  їй  можливість емоційно переживати та оцінювати естетично значущі предмети та явища і насолоджуватися ними.

По-третє, воно пов'язане з формуванням у кожного вихованця естетичної творчості.  Головною метою цього процесу є виховання та розвиток таких якостей, потреб та здібностей особистості, які сприяють перетворенню індивіда в активного творця естетичних цінностей, дозволяють йому не тільки насолоджуватися красою світу, але й змінювати його за законами краси. 

О.Буров виділяє три напрямки, які повинен реалізувати у своїй діяльності вчитель, який здійснює процес естетичного виховання учнів:

   1) матеріал навчання та виховання, із яким він звертається до вихованця;

   2) уміння програмувати результат естетичного виховання, маючи на увазі поетапні критерії естетичної вихованості особистості;

   3) розробка на цій основі відповідного педагогічного процесу, визначення методичних прийомів [31].

Завдання естетичного виховання у педагогічному вищому навчальному закладі ускладнюються та розширяються, але у той же час зберігають зв’язок із завданнями естетичного виховання у школі:

1. Виховання пізнавальної активності, інтересу до світу прекрасного, до наукових питань естетики та естетичного виховання, прагнення до естетичної самоосвіти та самовиховання.

2. Розвиток у студентів педагогічних та методичних умінь та навичок вносити елементи прекрасного у суспільне та індивідуальне життя, здійснювати систему естетичного виховання та навчання учнів.

Аналізуючи основні аспекти естетичного виховання, ми можемо визначити, що естетична підготовка майбутнього вчителя трудового навчання – це єдність естетичного навчання  й естетичного виховання, які здійснюються у змісті, різноманітних формах та методах навчально-виховного процесу, спеціальної діяльності вищого навчального закладу освіти в естетичному розвитку особистості.