Педагогические науки/ 2.Проблемы подготовки специалистов

 

Сулима Т.П.,  Коломієць Ю.В.

ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», Україна

 

Творча діяльність учнів у профорієнтаційній роботі вчителя трудового навчання

Потреби швидкого економіч­ного оновлення господарства країни, зростання інформатиза­ції суспільства, необхідність ви­користання передових наукомістких технологій висувають перед школою ряд завдань, се­ред яких основне місце займає проблема розвитку творчих здіб­ностей особистості. Вміння творчо використовувати здобу­ті знання є зараз соціальною цінністю, оскільки допомагає людині виконувати суспільні й професійні функції, робить можливою швидку адап­тацію в нових економічних умо­вах, сприяє швидкому переходу від одного виду діяльності до ін­шого. А в умовах прискореного науково-технічного прогресу це вміння стає насущною суспіль­ною необхідністю, тому що ви­робництво відчуває потребу вже не стільки в мускульній силі чи простих навичках розумової пра­ці людини, скільки в її творчих здібностях.

 При виборі форм та методів роботи з учнями на уроці особ­ливу увагу необхідно звертати на застосування засобів, що ак­тивізують самого учня: ділові, рольові ігри, аналіз конкретних виробничих ситуацій, проблем­ний виклад матеріалу та інші.

Використовуючи ділові, ро­льові, та інші ігри як засіб роз­витку творчої активності учнів, учитель вирішує ряд завдань:

• цілеспрямовано знайо­мить школярів із змістом про­фесії;

• розкриває учням специфі­ку (психологічний зміст) про­фесійної діяльності;

• розвиває вміння співвід­нести свої інтереси і здібності з вимогами професії;

• досягає відповідності уч­бових та пізнавальних інтере­сів з професійними;

• формує активну позицію школярів в оволодінні профе­сією, виховує потребу реалізу­вати свої інтереси в діяльності.

При цьому особливу увагу треба звертати на розвиток са­мостійності творчих здібностей учнів, бо через творчість най­більш повно проявляються про­фесійні інтереси і нахили лю­дини.

Політехнічне навчання уч­нів вимагає розвитку пізнаваль­ного інтересу, технічного мис­лення, елементів конструкторсь­ко-технологічних знань і вмінь, технічної творчості. Якщо до перелічених компонентів дода­ти ще й художність, можна за­безпечити художньо-конструк­торську підготовку учнів. Ви­готовляючи технічну модель, пристрій, учень засвоює прин­ципи їх роботи, закріплює знан­ня з фізики, математики. Од­ночасно вирішуються такі зав­дання, як: ознайомлення з функ­ціональним призначенням да­ної конструкції, вироблення на­вичок з читання креслень, скла­дання ескізів, планування тех­нологічного прогресу та орга­нізації творчої діяльності. Ра­зом з тим учень намагається зробити технічний розв'язок конструкції більш досконалим, зручним, гарним. А це і є ос­новні принципи, покладені в основу художнього конструю­вання. Тому недоцільно відок­ремлювати дизайн, або худож­нє конструювання, від уроків трудового навчання. Інтеграція уроків праці з основами худо­жнього конструювання, або тру­дове навчання з художньо-конс­трукторським підходом, спри­ятиме розвитку художньо-конс­трукторських здібностей учнів.

Умови роботи в школі вима­гають від учителя трудового на­вчання високої спеціальної та методичної кваліфікації. Без цього він не зможе допомогти учням розвинути художньо-конструкторські здібності, про­водити заняття в гуртках тех­нічної творчості, розвивати їхні технічне мислення та естетич­ну культуру. Тому педагогічні вузи, які готують учителів праці, повинні враховувати і ху­дожньо-конструкторські напря­ми їхньої підготовки.

Проблема художності в тех­ніці та її вплив на формоутво­рення технічних виробів, особ­ливо емоційне сприймання гар­монії технічних виробів та її вплив на формування особис­тості, досліджені ще недостат­ньо. Художньо-конструкторська діяльність — це творчий про­цес, результат тісної взаємодії всіх сторін психічної діяльнос­ті учня. Чуттєве пізнання — це основа всієї розумової діяль­ності особистості.

Художнє конструювання ві­діграє велику роль у розвитку творчих здібностей учнів. Пред­мети, явища навколишнього се­редовища викликають у мозку людини певні відчуття, які че­рез певні рецептори викликають зорові, слухові, та інші дії. На процес сприйман­ня в художньому конструюван­ні впливає і набутий досвід. Це знання та навички, які учень опанував раніше, його інтереси, інтуїція, настрій. Для даного ви­ду діяльності велике значення мають сприймання Просторових співвідношень (відстаней, пара­метрів фігури, форми виробів, що проектуються). У зв'язку з цим доцільно давати настановчі вказівки, вчити аналізувати і записувати свої спостереження у формі малюнків, схем. Це до­помагає краще розвивати увагу, пам'ять, привчає до відповідаль­ності і самоконтролю. Увага означає спрямованість, зосередженість на чомусь пев­ному. Вона є організатором усіх психічних функцій. Без розви­неної уваги, пам'яті неможли­ва продуктивна праця в худож­ньому конструюванні.

Під час художнього констру­ювання важливо підтримувати інтерес учнів до цього процесу. Психологи вважають інтересом підсилене почуття, вибіркове ставлення до певних видів ро­біт чи об'єктів проектування. Щоб виховати в учнів інтерес, необхідно пояснювати їм су­спільне значення виробу, пла­нувати художньо-конструкторсь­ку діяльність учнів так, щоб во­на давала їм моральне і есте­тичне задоволення. Дуже важ­ливо в процесі художнього кон­струювання розпізнавати і під­кріплювати зацікавленість, ство­рювати гарну емоційну атмо­сферу, що сприятиме прагнен­ню учнів до вдосконалення від­повідних теоретичних знань та практичних навичок.

Оскільки в процесі проектування учні стикаються зі знач­ними труднощами, потрапля­ють у нові, нестандартні умо­ви, зазнають невдач під час ви­готовлення і випробування ви­робів, дуже важливо формува­ти у них силу волі, наполегли­вість, терплячість, не боятися труднощів і переборювати їх. Під час розв'язання певних тех­нічних проблем і завдань роз­вивається технічне мислення учнів. А художнє мислення розвивається в про­цесі саме художньо-конструк­торської діяльності, яка перед­бачає розвинену фантазію, прос­торове мислення, образотворчі навички, відчуття кольору, гар­монії, гарного смаку тощо.

Схильність до художньо-конструкторської діяльності можна спостерігати ще в почат­кових класах під час уроків об­разотворчого мистецтва та ху­дожньої праці.

Здатність дітей до художнього конструювання визначається під час гри з технічними іграш­ками, конструкторами, роботи на верстатах виготовлення об'єк­тів праці у шкільних майстер­нях, і створення різноманітних моделей техніки та їх оздоблен­ня в гуртках технічної творчості.

Процес конструювання пе­редбачає розробку будови ви­робу з виконанням робочих креслень для виготовлення де­талей. Тому, щоб розвивати в учнів здібності до художньо-конструкторської діяльності, їм потрібно дати загальноосвітні і спеціальні знання, розвинути у них технічне мислення, образ­ну та просторову уяву, самостій­ність, сформувати навички до­слідницької роботи, моделюван­ня, вміння графічно зображу­вати свої ідеї, думки, фантазії.

Успішно розвивати художньо-конструкторські здібності уч­нів 5—7 класів можна на уро­ках трудового навчання.

Програмою передбачено творчу конструкторську діяль­ність учнів, яка пов'язана із роз­в'язуванням технічних задач конструкторського плану в про­цесі виготовлення виробу, змі­ною його конструкції чи дета­лей, конструюванням несклад­них деталей та їх з'єднань, розв'язуванням розрахунково-гра­фічних завдань, розробкою де­талі за схемами, за технічними вимогами тощо. Але в цьому процесі втрачається той есте­тичний, художній початок їхньої творчості, який приносить осо­бистості учня якісно нове від­чуття під час зустрічі з прекрас­ним, з гармонією в техніці. Тоб­то потрібно ще створити емо­ційне забарвлення творчої пра­ці, а саме додати художності процесу конструювання.