К.е.н. Акєнтьєва О. Б., Гончаренко О.Ю., Несмашна А. Ю.

Донецький державний університет управління

РЕТРОСПЕКТИВНИЙ АНАЛІЗ ТЕОРІЇ ДОСЛІДЖЕННЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ В БАНКУ

 

Виникнення становлення і подальший розвиток внутрішнього аудиту (ВА) у комерційних банках в Україні обумовлені суттєвими змінами в економіці держави, її ринковим спрямуванням і необхідністю дієвої системи незалежного об’єктивного контролю за діяльністю банків.

Під комерційним банком розуміємо установу, що акумулює грошові кошти і заощадження та здійснює кредитно-розрахункові й інші операції [1, с.10]. Банки, на відміну від інших суб’єктів господарювання, підпадають під більш пильний контроль з боку суспільства, обумовлений тим, що вони: (1) впливають на економічну кон’юнктуру в країні і є провідниками грошово-кредитної політики центрального банку; (2) оперують суспільними грошима як в процесі формування власних капіталів, так і під час залучення коштів вкладників; (3) наражаються на великі ризики, дія яких може дуже швидко вивести банківський ринок зі стану рівноваги. Всі ці чинники обумовлюють об’єктивну потребу в запровадженні дієвої системи контролю.

Необхідність посилення контролю за  діяльністю комерційних банків України викликана зростанням великої кількості проблемних банків і пов’язана не лише із загальною макроекономічною нестабільністю, а й з дією негативних чинників, що виникають внаслідок  некваліфікованого управління; відсутності стратегічного планування; ризикованої кредитної політики; активізації спекулятивного характеру операцій банків, які пов’язані з підвищеними ризиками; низької ефективності внутрішнього контролю в банках тощо. В умовах ринкової економіки банки відіграють ключову роль у фінан­совій системі й економіці в цілому, до їхньої діяльності суспільство виявляє неабиякий інтерес. В усьому світі банки підлягають більшому державному контролю, ніж господарські суб'єкти інших видів діяльності. Слід зазначити, що чинна система управління та контролю, як на рівні окремих банків, так і банківської системи, на жаль, не виконала свою роль по утриманню ризику в допустимих межах і забезпеченню надійності банків, що привело до чисельних банкрутств і викликало сильний суспільний резонанс.

Однак, серія скандалів, пов'язаних із спотвореннями фінансової звітності найбільшими світовими компаніями (1996 рік – KPMG-Rank Xerox; 2002 рік – Arthur Andersen-Enron; 2003 рік – Deloite TouchRoyal Ahold; 2005 рік  Prise Waterhous Coopers; 2009 рік – Grand Toronton) і банками, висвітила цілий ряд проблем у сфері управління, регулювання конфліктів інтересів і в практиці аудиту. Для попередження подібних деструктивних явищ і в українській банківській практиці об'єктивно необхідне ретельніше вивчення аудиту як невід'ємній частині всієї системи управління, зокрема ВА як підсистеми внутрішнього контролю банку.

Теоретико-методологічною основою дослідження організації і методології внутрішнього аудиту послужили праці вітчизняних і зарубіжних учених і фахівців в області аудиту, банківської справи, менеджменту:
Дж. Андерсена, Р. Адамса, Е. Аренса, Дж. Бедді, Г. Дженіка, Ф. Дефліза,
Д. Кармайкла, І. Лі, Д. Лоббека, Ж. Рішара, Д. Робертсона, А. Роджера,
К. Сазерленда, О. Богомолова, М.Голощапова, В. Бурцева, Ю. Данилевський,
О. Макоєв, А. Макальської, Х. Мулахмєтова, О. Шеремет, Н. Дорош,
І. Дмитренко, В. Завгороднього, О. Нетикши, Л. Сухаревої, А. Ткаченко,
Б. Усач та ін. Проте актуальні економічні проблеми ВА, особливості механізму його використання в системі банківського менеджменту в недостатній мірі вивчаються і не достатньо повно освітлюють в науковій літературі в умовах сьогодення.

Метою статті є  розвиток науково-методологічних положень внутрішнього аудиту в комерційному банку в умовах економічної кризи в Україні на основі ретроспективного аналізу його теорії дослідження.

З етимологічної точки зору контроль (від французького – controle) – це перевірка або спостереження. Історичні дані свідчать, що контроль виник ще в глибоку давнину. Під час свого еволюційного розвитку він зазнав великих змін – від контролю за допомогою здобутого досвіду, звичаїв і традицій, що передавалися з покоління в покоління, починаючи з первісного суспільства, до наукового осмислення процесів і свідомого використання їх на науковій основі в ринкових умовах. До основних організаційних форм контролю в банках слід віднести такі як: державний; відомчий; незалежний (аудиторський); внутрішньобанківський;   бухгалтерський; адміністративний [2, с.39-47 ]. Слід зазначити, що функції і завдання органів контролю регламентовані Законами України. Отож, відомчий контроль відповідно до Закону України “Про банки і банків­ську діяльність” [3] здійснює Національний банк України (НБУ). З цією метою при НБУ створено департамент пруденційного нагляду.

Серед різних форм контролю за функціонуванням банку особливу роль грають зовнішній і внутрішній аудит [4, с. 25-30]. Під внутрішнім аудитом розуміємо незалежну оцінку системи внутрішнього контролю (СВК), встановленого у комерційному банку [5, с. 149].

Внутрішній аудит вже давно існує в усьому цивілізованому суспільстві. Відомо, що 1 жовтня 1997 року набув чинності розроблений Європейським Союзом (ЄС) регламент 97-02 щодо посилення внутрішнього контролю в банках країнах-членів ЄС. Регламент 97-02 встановлює відповідність керівних органів банків за організацію і здійснення внутрішнього контролю.  

Внутрішній контроль – це комплекс бухгалтерського управлінського контролю, який допомагає забезпечити відповідність рішень, прийнятих в організації, з реалізацією їх на практиці (класичний підхід Ч. Хорнгрена,
Дж. Фостера в роботі “Бухгалтерський облік: управлінський аспект”).

Під внутрішнім контролем розуміємо систему організації роботи банку, до якої належать усі заходи, що вживаються банком для контролю за своїми акти­вами, запобігання шахрайству, зведення до мінімуму помилок, перевірки точності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності, забез­печення ефективності операцій та додержання внутрішніх положень і вказі­вок керівництва. Внутрішній контроль дає керівництву банку впевненість у: надійності та повноті фінансової та управлінської інформації;   належному управлінні ризиками; дотриманні банком чинних нормативних актів, внутрішніх поло­жень, процедур, планів; достатності охорони активів;   раціональному та економному використанні ресурсів; досягненні цілей та завдань, намічених у планах розвитку банку.

Внутрішній контроль банку здійснюють: спостережна рада; ревізійна комісія; правління (рада директорів); функціональні підрозділи; служба внутрішнього аудиту  [6, с. 10]. Проте варто зауважити, що система внутрішнього контролю (СВК) завжди належала до найважливіших елементів операційної та управлінської структури банку. Глобалізація рин­ків, жорстка конкуренція, впровадження нових банківських операцій, розви­ток інформаційних технологій призвели до суттєвого ускладнення банків­ської системи і разом з цим збільшили небезпеку ризиків для неї. Все це спричинює як ускладнення завдань внутрішнього контролю, так і зростання його значення в діяльності банку. Внутрішній контроль запроваджується та здійснюється Правлінням бан­ку, його керівництвом та працівниками всіх рівнів. СВК – це не просто процедури або внутрішні положення, які повинні виконуватися в певний момент часу. У банку не існують окремі відділи чи підрозділи внутрішнього контролю. Ця система охоплює всі механізми контролю у банку, вона діє постійно і на всіх рівнях. Суб'єктом внутрішнього контролю виступає кожний працівник, кожний підрозділ банку.

Однак, робота СВК у банку в цілому повинна здійснюватись за “принципом єдиного банку” та включати: (1)  контроль за дотриманням законів та вимог нормативних актів, виконання бюджету; (2) періодичну звітність про здійснення операцій; (3) статистичний аналіз та використання його результатів; (4) незалежні  перевірки діяльності  відділів (підрозділів) та їхніх працівників; (5) періодичне звірення загальних активів із сумами, відображеними в облікових записах; (6) розподіл обов'язків: право надання дозволу на операцію, реєстрація операції тощо; (7) перевірку доступу посадових осіб до активів; (8)  ревізії документації за конкретними операціями. Слід зазначити, що внутрішній контроль грунтується на дотриманні положень зовнішніх та внутрішніх нормативних актів для забезпечення достовірності й повноти звітності, що складається у банку. СВК банку вклю­чає такі елементи: середовище контролю (адміністративний контроль); система обліку (бухгалтерський контроль);  контрольні моменти (процедури контролю).

Безумовно, що розробка та впровадження СВК і внутрішнього аудиту в банку є прямим обов'язком його керівництва. Слід особливо підкреслити, що у Регламенті 97-02 є вимога створення в кожному банку служби внутрішнього аудиту. Першою серед країн СНД щодо створення служби внутрішнього контролю відреагувала Росія. У серпні 1997 року Центральний банк Російської Федерації ухвалив два документи: Положення про організацію внутрішнього контролю в банках від 27.08.1997 р. №509 і Про порядок організації внутрішнього контролю в кредитних організаціях – учасниках фінансових ринків від 28.08.1997 р. № 510, відповідно до яких усім російським банкам належало створити служби внутрішнього контролю.

 Реалізація стратегічного курсу України на побудову соціально орієнтованої економіки європейського типу і забезпечення її сталого розвитку потребує суттєвого підвищення ефективності механізму управління  системами контролю банку і одного з його важливих елементів – системи внутрішнього аудиту. В українській банківській практиці ВА з’явився на основі відомчої (внутрішньогосподарської) ревізії. Слід особливо підкреслити, що до 1987 року контроль за банківською діяльністю здійснювали контрольно-ревізійні служби. Однак, з появою перших зародків аудиту в Україні у 1987-1989 роках, коли почали діяти спільні підприємства з іноземними інвестиціями та з’явився інститут власників, виникла потреба у значних змінах методів, механізмів, використанні аналітичного інструментарію контролю. Основні відмінності внутрішньої ревізії та внутрішнього аудиту в банку наведені в табл.1. Відповідно, до порівняльного аналізу, наведеного в табл..1, поняття внутрішній аудит значно ширше ніж поняття внутрішньої ревізії. Внутрішні аудитори, звичайно можуть користуватися методом ревізії.

Таблиця 1

Основні відмінності внутрішньої ревізії та внутрішнього аудиту в банку

Характеристика

 

Внутрішня ревізія

 

Внутрішній аудит

 

Термінологія

Метод документального контролю за діяльністю банку

Елемент внутрішнього контролю за основною та допоміжною діяльністю банк

Цільова орієнтація

Виявлення, локалізація і оцінка недоліків

Незалежна оцінка видів діяльності, у тому числі СВК

Мета проведення

 

Усунення недоліків

 

Зменшення недоліків

 

Ліквідація зловживань

 

Обмеження зловживань

 

Встановлення законності здійснюваних операцій і відсутність розкрадань з боку працівників банку

Встановлення ефективності систем контролю, ідентифікація банківських ризиків, економічність, ефективність і результати реалізації банківських операцій.

 

Забезпечення макси­мальної точності даних

 

Приблизна точність даних

 

Обєкти

Інформація про окремі або взаємопов’язані факти (явища, процеси), які стосуються діяльності банку та відображені в СБУ та інших джерелах* інформаційної  системи

Інформація про окремі або взаємопов’язані факти (явища, процеси), які стосуються діяльності банку та відображені в системі бухгалтерського обліку та інших джерелах** інформаційної системи**

Ініціатива перевірки

 

Вертикальна (на вимогу керівництва) або за планом роботи ревізійної служби

 

Горизонтальна (на вимогу підрозділу), вертикальна (на вимогу керівництва) і за планом роботи служби внутрішнього аудиту

Результати оформлення

Акт ревізії

Відсутність єдиних детальних вимог щодо форми і змісту звіту внутрішнього аудиту

 

 

 

 

Примітки:

СВК – система внутрішнього контролю;

СБУ – система бухгалтерського обліку;

* аспект виявлення фактів порушень чинного законодавства і облікової політики банку;

** аспект виявлення фактів підриву платоспроможності і ліквідності банку.

 

Однак, минуле десятиліття становлення ринкових відносин в Україні змусило по-новому подивитися на багато проблем управління банком і водночас на одну із складових СВК – внутрішній аудит банку. Заслуговує на увагу підхід України, порівняно з Росією, до організації внутрішнього аудиту. Наявність служби ВА в банківських установах визначено як одну з обов’язкових умов отримання ліцензії на здійснення банківської діяльності. Слід зазначити, що Постановою Правління Національного банку України від 20 березня 1998 р. №114 (реєстраційний № 548 від 27 травня 1998 року було затверджено “Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України”(Положення)) [5]. Окрім того, існує взаємозв’язок між внутрішнім контролем та банківським наглядом. Так, згідно з Законом України “Про Національний банк України” (стаття 61) Національний банк України здійснює наглядові функції шляхом реалізації таких повноважень: (1) може вимагати від банків проведення загальних зборів акціонерів (учасників) і визначає питання, за якими мають бути прийняті рішення; (2) може брати участь у роботі зборів акціонерів (учасників), засідань спостережної ради, правління і ревізійної комісії баку з правом дорадчого голосу; (3) здійснює всі види перевірок на місцях банків, інших фінансово-кредитних установ в Україні (крім перевірок і ревізій фінансово-господарської діяльності), а також перевірку достовірності інформації, що надається юридичними та фізичними особами при реєстрації та ліцензуванні банків, інших фінансово-кредитних установ. Відомо, що органи банківського нагляду тісно співпрацюють із зовнішніми та внутрішніми аудиторами. Крім того, органи банківського нагляду перевіряють дієвість здійснення внутрішнього аудиту в банках. Комерційні банки надають звіти про стан внутрішнього аудиту до Національного банку України.

Ретроспективний аналіз правових аспектів щодо аудиторської діяльності у банках показав, що Правлінням Національного банку України у період з 1999- 2003 р. р. були затверджені ряд нормативних документів [5-10]. Положення розроблено на підставі законів України “Про банки і банківську діяльність” “Про аудиторську діяльність” та нормативних актів НБУ [5, с.148] і має такі частини: загальна частина; визначення окремих термінів; організаційна структура та вимоги до служби ВА; основні завдання і функції служби ВА банку; повноваження служби ВА банку; обов’язки служби ВА; порядок проведення ВА та оформлення результатів перевірки; встановлення взаємовідносин між зовнішнім та внутрішнім аудитом; контроль НБУ за роботою служб ВА [5, с.148-169].

Служба ВА банку при виконанні функціональних обов’язків має керуватися такими стандартами: (1) керівництво службою ВА; (2) незалежність; (3) професійна компетентність; (4) обсяг роботи; (5) планування і виконання аудиторської перевірки; (6) складання аудиторського висновку [7, с.172]. Слід зазначити, що застосування стандартів внутрішнього аудиту має забезпечуватися із дотриманням працівниками служби ВА банку (внутрішніми аудиторами) Кодексу професійної етики внутрішніх аудиторів банківських установ.

Відомо, що Комітет з питань сертифікації аудиторів банків – це орган, що спеціально створений НБУ для забезпечення сертифікації осіб, які мають намір здійснювати аудит фінансової звітності банків, та контролю за виконанням аудиторами умов сертифікації і законодавства України щодо перевірки та підтвердження фінансової звітності банків, що подається НБУ і підлягає публікації в газеті “Голос України” чи “Урядовий кур’єр”[8, с.189].

Сертифікація – це визначення кваліфікаційної придатності аудитора шляхом складання кваліфікаційного іспиту на знання Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, інших знань з банківської справи та процедура надання аудиторам сертифіката на право здійснення аудиту банків згідно з вимогами законодавства України [9, с.196]. Аудитори мають право здійснювати аудит банків лише після отримання відповідного сертифіката.

Слід зазначити, що Положення [10] розроблено з метою врегулювання процесів нагляду за дотриманням банками вимог законодавства України щодо подання фінансової звітності до НБУ і її щорічної перевірки та підтвердження аудитором (аудиторською фірмою) відповідно до положень статті 69 Закону України “Про банки і банківську діяльність” [10, с.211].

Окрім цього, рішенням Аудиторської палати України від 29 квітня 2004 року була затверджена “Типова програма підготовки аудиторів банківських установ“ [11]. Відомо, що Типова програма підготовки аудиторів банківських установ має такі наступні розділи як: (1) банківське право; (2) облік і аудит банківських операцій; (3) стандарти аудиту та етики [11, с. 216-234].

Цікавими з наукової точки зору є підхід
А. Ткаченко до визначення місця внутрішнього аудиту в системі управління (історичний аспект) [12]. Таким чином, становлення внутрішнього аудиту – це процес досить тривалий, він не завершився й дотепер.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки: 1. Безперечно, що будь-який вид управління неможливий без контролю. Контроль – це одна із активних функцій управління. Він є об’єктивно необхідною складовою банківського механізму управління.  Контроль сприяє зменшенню схильності до ризику і виступає в системі управління елементом  не лише зворотного, а й прямого зв’язку між структурними підрозділами банку, між керованою і керуючою системами, між лінійними і функціональними підрозділами. У банку контроль і організація контролю належать до різних функцій управління. А саме: контроль − до контрольної, а організація контролю − до організаційної функції управління.

2. З метою забезпечення надійності, законності, ефективності, а також безпеки банківських операцій та діяльності кожен банк повинен мати “внутрішній механізм контролю”, який захищає від потенційних помилок, втрат та різноманітних порушень. Саме цю роль в умовах економічної кризи може  виконувати внутрішній контроль у вигляді акціонерного, внутрішньо-технологічного контролю та внутрішнього аудиту.

3. Призначення технології внутрішнього контролю полягає у безперервному спостереженні за процесами і об’єктами, якими управляють, їх дослідженні, вимірюванні і порівнянні. На основі його даних здійснюється коригування прийнятих рішень, планів, норм і нормативів. Завдяки внутрішньому контролю в банку, можливе оперативне усунення негативного впливу так званих ситуативних негараздів. Маються на увазі певні “порогові ситуації”, коли відбуваються зміни у структурі, технології діяльності банку, його реорганізації,  трансформації діяльності як у цілому, так і в окремих її складових.

4. Під внутрішнім аудитом банку зазвичай розуміють незалежну діяльність з виявлення недоліків у функціонуванні банківської установи, яка  спрямована на дослідження фінансової звітності, на оцінку і аналіз організаційної структури, метою якої є надання достовірної і своєчасної інформації керівництву для запобігання збоїв у ефективному функціонуванні діяльності банківської установи. Внутрішній аудит комерційного банку є центральною ланкою банківського менеджменту.

5. Внутрішній аудит передбачає якісно новий вид внутрішнього контролю і він принципово відрізняється від внутрішньої ревізії, що здійснювалась контрольно-ревізійною службою банку. Поняття внутрішнього аудиту значно ширше ніж поняття внутрішньої ревізії. За своїм цільовим призначенням внутрішня ревізія більш нагадує аудит узгодження і фінансовий аудит, оскільки передбачає документальну перевірку відповідності облікових реєстрів і фінансових звітів реальному фінансовому стану банку. Внутрішня ревізія виявляє порушення або зловживання, що виникають в процесі банківської діяльності.

6. Без якісного внутрішнього аудиту не має надійності система контролю. Не має надійності система контролю то чого вартує керівництво.  

Література

1. Петрук О. М. Банківська справа: Навчальний посібник. – К.: Кондор, 2004. – 461 с.

2. Мумінова-Савіна та інші. Тим, хто не нехтує законом. Контроль, ревізія та аудит у комерційних банках України. – К.: Факт, 2001.

3. Закон України “Про банки і банківську діяльність” // Відомості Верховної Ради України. — 1991.—№ 24. — С. 272.

4. Суйц В. П., Ахметбеков А. Н., Дубровина Т. А. Аудит: общий, банковский, страховой. Москва: Инфра-М, 2000. 555 с.

5. Постанова Правління Національного банку України “Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України” від 20 березня 1998 року № 114 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.148-169.

6. Кірєєв О. І., Шульга Н. П., Полєтаєва О. С. Внутрішній аудит у комерційному банку: Навч. посіб. – К.: КНТЕУ, 2001. – 295 с.

7. Постанова Правління Національного банку України “Методичні вказівки щодо застосування стандартів внутрішнього аудиту в банках України” від 20 липня 1999 року № 358 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.169-188.

8. Постанова Правління Національного банку України Положення про Комітет з питань сертифікації аудиторів банків від 9 вересня 2003 року №387 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.188-195.

9. Постанова Правління Національного банку України Положення про сертифікацію аудиторів банку від 9 вересня 2003 року №388 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.196-210.

10.  Постанова Правління Національного банку України Положення про порядок подання банками до Національного банку України аудиторських звітів (аудиторських висновків) за результатами щорічної перевірки фінансової звітності від 9 вересня 2003 року №389 // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.211-216.

11. Рішення Аудиторської палати України “Типова програма підготовки аудиторів банківських установ“ від 29 квітня 2004 року // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2006. – Аудит в Україні  – № 4. – С.216-234.

12. Ткаченко А. М. Місце внутрішнього аудиту в системі управління: історія його розвитку // Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин. Міжвідомчий науковий збірник /За ред. Комарової А. І., Бєлікова С. Б., Гальчинского А. С. та ін. – К.: Науково-дослідний інститут Проблем людини, 2000. – Т. 20. – С. 232 – 237.