В.В. Івата

Національний університет кораблебудування, м. Миколаїв

Організаційні аспекти служби фінансового контролінгу та елементи її структури

 

Ускладнення господарського механізму та корінні перетворення його структури в незвичних та складних умовах ринкового середовища вимагають від менеджерів пошуку нових методів управління з метою забезпечення конкурентно-спроможності підприємств на внутрішньому і зовнішньому ринках. Основними причинами такого ускладнення є посилення глобальних тенденцій розвитку бізнесу в напрямку використання стратегії підприємства (пошук нових технологій, задоволення нових потреб покупців, інноваційний тип мислення), посилення конкуренції, вплив державного регулювання, технологічні зрушення і поглиблення світової фінансово-економічної кризи.

Зазначені причини вимагають перегляду форм і методів управління, швидкої адаптації до постійно змінюваних умов виробництва і збуту. Однією з таких концепцій сучасного управління в умовах швидкої зміни середовища і виступає фінансовий контролінг, який здатний забезпечити якісною інформацією для прийняття ефективних управлінських рішень.

Фактори впливу на організацію системи і процесів фінансового контролінгу поділяються на внутрішні і зовнішні. Внутрішні фактори впливу (обумовлені оточуючим середовищем) – це загальна економічна ситуація, ринок капіталу, ринок збуту і постачання, конкурентні умови, розвиток технології.

Внутрішні фактори (обумовлені підприємством) – це величина підприємства, обсяги виробництва, технологія виробничого процесу і обробки інформації і правово-організаційна форма підприємства.

Ще також можна виділити фактори впливу обумовленні людським (суб’єктивним) фактором – рівень освіти, кваліфікації, професійного досвіду і відношення до підприємства. Управління немислиме без урахування людського чинника. Необхідно представляти підприємства у вигляді колективу, в якому індивідуальні цілі можуть не співпадати з цілями об’єкта господарської діяльності. Недоліки в роботі персоналу, спеціально виділеної команди (антикризової групи, команди проекту і ін.) знижує ефективність управління і веде до кризових ситуацій. Типовими недоліками команди є:

- відсутність узгодженості;

- нездатність ефективно завершувати дискусії (вирішувати проблеми, ухвалювати рішення);

- жорстка і невиправдана ієрархія;

- слабке лідерство і неадекватні вказівки керівництва;

- недостатнє залучення персоналу до участі управління підприємством;

- відсутність стимулювання діяльності працівників;

- недолік відповідальності;

- не відповідні реальності очікування;

- слабкий рівень обслуговування контрагентів (ігнорування, зневага дрібних і внутрішніх споживачів);

- явні і приховані конфлікти.

З погляду суб'єктивного або особового підходу, враховується вплив зацікавлених осіб (керівників, влади і ін.) на управління підприємством. Разом з обліком людського чинника як ресурсу (трудового, інтелектуального), слід зазначити важливість обліку соціально-психологічних, морально-етичних особливостей осіб, що ухвалюють рішення, їх професійних якостей, компетентності, досвіду, навиків, особистих цілей і тому подібне Застосування того або іншого підходу повинне узгоджуватися з конкретною ситуацією. Наприклад, якщо підприємство функціонує в стійкому середовищі, то стратегічні зміни не обов'язково повинні містити в собі інноваційні процеси. Збір, аналіз і надання необхідній інформації покладається на систему контролінгу.

Підсистема фінансового контролінгу розповсюджується на всі сфери діяльності підприємства, визначає центри відповідальності і організовує наступні елементи управління:

- системи планування і бюджетування, що формуються на основі центрів відповідальності виробничо-господарської системи;

- систему управлінського обліку, побудовану на основі центрів відповідальності і їх бюджетів;

- -        інформаційні потоки (документообіг), що дозволяють оперативно фіксувати поточний стан виконання бюджетів центрів відповідальності;

- моніторинг і аналіз результатів фінансово-господарської діяльності підприємства виявлення причин відхилень і формування дій, що управляють, в рамках центрів відповідальності.

Організаційною помилкою буде покладення на відділ фінансового контролінгу лише функцій контролю адже контролінг, як вже зазначалося у попередньому розділі це не контроль, а управління господарською діяльністю підприємства. Фінансовий контролінг виконує функції консультування і обслуговування, підготовки і реалізації рішень. Ці спеціальні завдання контролінгу розповсюджуються на фінансову установу в цілому, його продуктові, функціональні і регіональні підрозділи (підсистеми), групи продукції і послуг, програми заходів і проекти на всіх рівнях управління.

Значення функції інформаційного забезпечення керівництва підприємства сьогодні значно росте у всіх сферах діяльності. При цьому контролінг може досягати своєї мети тільки за умови об’єднаного стилю управління, в рамках якого узгодження цілей і оцінка результатів відбувається в процесі обговорень співробітників відділу контролінгу і керівників структурних одиниць підприємства. Особливе значення має розмежування завдань контролінгу і завдань в інших сферах підприємства.

Для забезпечення ефективності контролінгу на підприємстві необхідне досягнення збалансованої роботи всіх складових його організаційно-економічного механізму:

- інформаційного забезпечення контролінгу (сукупності інформаційних потоків, що забезпечують безперервне функціонування процесу);

- матеріально-технічного забезпечення контролінгу (засобів, що забезпечують виконання необхідних операцій щодо збирання, обліку, обробки, зберігання та передавання інформації в системі контролінгу);

- методичного забезпечення контролінгу (сукупності методів фінансового планування, організації, обліку, контролю, аналізу та регулювання в межах системи контролінгу);

- кадрового забезпечення фінансового контролінгу, а також системи розподілу задач і функцій контролінгу між підрозділами підприємства;

- механізму оцінки ефективності системи фінансового контролінгу та окремих управлінських рішень в системі контролінгу;

- конкретних інструментів фінансового контролінгу (системи показників контролінгу, що відображає цілі та обмеження системи фінансового управління та ін.).

Рішення всіх питань організації контролінгу призведе до створення цілісної системи фінансового контролінгу на підприємстві в сучасних умовах.