“Экономические науки”/ 7.Учет и аудит

 

Головачова Ю.В.

 

Національний університет водного господарства та природокористування, Україна

 

Роль фінансового обліку як інформаційної бази системи управління підприємством

 

Стан економіки нашої країни вимагає створення якісно нової системи управління. Отже, виникає необхідність посилення інформаційних функцій обліку і цільового їх спрямування. Створення на підприємствах системи управлінського обліку є об’єктивною необхідністю, адже в кожного підприємства виникає потреба накопичувати інформацію (із внутрішніх і зовнішніх джерел) за різноманітними аспектами з метою більш ефективного планування, контролю, аналізу та прийняття управлінських рішень.

У зв’язку з переходом України до ринкових відносин доцільно дослідити класифікаційні ознаки витрат з точки зору відповідності вже існуючої класифікації економічним процесам, що відбуваються в сучасний період.

Управлінський вплив в ієрархічній структурі підприємства у кожному конкретному випадку повинен бути адресним, тобто спрямовуватися саме на ту людину, яка відповідає за певний процес і від якої залежить ефективність цього процесу. Управлінський (внутрішньогосподарський) облік повинен фіксувати дані про досягнення конкретних цілей менеджерами і працівниками підприємства, індивідуальні і загальні результати діяльності, спожиті і зекономлені ресурси тощо. Дані обліку повинні бути підставою для винагороди і мотивації співробітників, які повинні відчувати відповідальність і бути впевненими, що їхні досягнення не залишаться непоміченими керівництвом. Роль управлінського (внутрішньогосподарського) обліку як засобу мотивації і психологічної підтримки менеджерів і працівників є надзвичайно великою.

Інформаційною базою управлінського обліку є бухгалтерський облік. Бухгалтерський облік і його продукт – облікова інформація у сучасному світі стають мовою бізнесу і підприємництва. Бухгалтерський облік виступає як системний процес одержання і передачі достовірної інформації про господарську діяльність для прийняття управлінських рішень. У цьому полягає ме-та бухгалтерського обліку, що створений не для відображення економічних процесів, а для керування ними. Тут доречно помітити, що сучасна система бухгалтерського обліку на підприємствах, що функціонують в умовах ринкових відносин, повинна задовольняти інформаційні потреби широкого кола користувачів.

Відповідно до інтересів різних груп споживачів інформації сучасна система бухгалтерського обліку повинна служити трьом головним цілям:

        облік активів підприємства, його зобов'язань і капіталу, періодична публічна звітність про фінансовий стан і фінансові результати;

        інформаційна підтримка керування – забезпечення управлінського апарата інформацією, необхідної для прийняття управлінських рішень;

        «облік майбутнього» – забезпечення керівників інформацією для розробки управлінських рішень, що стосується майбутньої господарської діяльності.

Головною метою фінансового обліку є вимір якості розпорядження засобами. Згідно цьому фінансовий облік сам по собі є метою, оскільки призначено для складання фінансової звітності. Його ціль можна вважати досягнутої, якщо документи правильно складені і представлені по призначенню. Цільова спрямованість управлінського обліку – удосконалювання якості розпорядження ресурсами. Управлінський облік сам по собі метою не є. Він служить засобом для досягнення намічених цілей.

Фінансовий облік офіційно регламентується державою або ведучою професійною організацією відповідно до ланцюга Самуела Джона Броада: постулати – принципи – правила – процедури – стандарти. Концепції фінансового обліку єдині й обов'язкові для всіх підприємств, він строго обмежений стандартами, що дозволяє споживачам інформації читати фінансовий звіт будь-якого підприємства. Управлінський облік не обмежений правовими актами й обліковими стандартами. Адміністрація підприємства самостійно вирішує, у якій формі, якими методами, по якій системі буде організовано управлінський облік.

Ціль інформаційної системи управлінського обліку – персоніфікувати особистість, діяльність якої мотивована і за якою закріплена відповідальність. Менеджерові перед початком року ставлять визначені цілі, від досягнення яких залежать його винагорода і кар'єра. Порівнюючи досягнуті результати з поставленими цілями і покладеною відповідальністю, дають об'єктивну оцінку роботі менеджера, визначають його індивідуальний рейтинг. Таким чином, управлінський облік безпосередньо впливає на поводження працівників, будучи ефективним мотиваційним засобом для управлінського персоналу всіх рівнів.

При незаперечному пріоритеті фінансовий облік не може повною мірою забезпечити інформаційні потреби керування. Так, досить часто для прийняття рішень керівництву необхідно мати інформацію про зовнішні події, обстановку на ринку та інші некількісні дані. Крім того, менеджерові варто давати оцінки, покладаючись при цьому не тільки на дані про минулі події. Для того, щоб фінансова звітність була зрозуміла всім користувачам, вона повинна складатись за єдиними всім відомими правилами. Фактично фінансовий облік втілив в себе традиційний бухгалтерський облік та звільнився від формування не властивої йому інформації для внутрішньогосподарського управління.

 

Література:

 

1. Блейк Р. Роджерс, Маутон Д. Сричли Научные методы управления: Пер. с англ. - К.: Наукова думка, 1990 - 374 с. 2. Задорожний З.В. Внутрішньогосподарський облік у будівництві. – Тернопіль: Економічна думка, 2006. - 336 с. 3. Нападовська Л.В. Управлінський облік. Навчально-методичний посібник. – К.,2006.- 296 с. 4. Пушкар М.С. Управлiнський облiк. Навч. посiбник.2-е вид. Перер. i доп.- Тернопiль: Полiграфiст, 1997. –160 с.